V cyklu pořadů s názvem "Putování za písničkou" nás jejich moderátor, zpěvák Jožka Šmukař, provází po vlastech českých, moravských a slezských, aby nám zprostředkoval setkání se zajímavými muzikanty, kapelami a samozřejmě písničkami z té které oblasti. Při tom putování se podíváme vždycky jinam. Z jižních Čech se přesuneme třeba na Domažlicko, pak do středních Čech k Mělníku, do Podkrkonoší, na Vysočinu, na Valašsko a tak dál. Zkrátka, chceme vám v našich pořadech zprostředkovat setkání s lidovou písničkou a s kapelami, které ji hrají. Naše setkání jsou vždy trochu jiná, ale zároveň podobná, chceme totiž, aby byla upřímná, bezprostřední, hraná a zpívaná živě, a aby to byla setkání lidí, kteří si rozumí. (oficiálny text distribútora)

sskrblik

Vyprošťovák v podobě lidové hudby mě docela zaujal. A splnil účel tupého zírání ve kterém jsem si našel zalíbení po pátečním náročném večeru. Hudba fajn, pořad dobrý relativně dobrý... ()

raroh

V dílu věnovanému Podluží spolu s cimbálovkou Mladší Slovácko z Mikulova zpíval a hrál na loutnu též Vladimír Merta a hovořil o natáčení a přípravě filmu Opera na vinici, k němuž napsal scénář. ()

kingik

S batohem na zádech plným lidové muziky si to po pěšině štráduje nezlomný moravský matador Jožka Šmukař. Nejsem cílovou skupinou jeho pořadu, ale když se na několik pokusů vydržet s pořadem až do konce jako hudebně nestranný muž produktivního věku, sází vesměs na to samé a převládá cimbálová muzika, kterou si notovat opravdu nehodlám, tak mám pocit, že ani senior se do sledování pořadu nebude po čase příliš hrnout. Konkurenci pořad neměl do doby než se spustila TV Šlágr na které už má dechovková generace z čeho vybírat, nehledě na to, že i tam se písničky často vaří pořád dokola. Je sympatické, že Šmukař jako jeden z mála ze své generace hudebníků a posléze moderátorů odolal té konkurenční mašinérii a svoje pořady na veřejnoprávní televizi neopustil (kromě tohoto pořadu má také pořad "Vínečko II" běžící v nedělní podvečery na ČT2), protože je přesvědčený, že má na ČT dobré zázemí a svojí práci tím pádem dělá dobře. Netvrdím, že nedělá, ale pestrost se z jeho půlhodinového hudebního pásma vytratila, zvláště, když vezmu v potaz, že na obdobnou muziku je orientovaný i jeho druhý nedělní pořad. Vždy se nejlépe cítil s moravskou muzikou a tu českou dechovku prezentuje v pořadu jen ojediněle. Texty v nářečí a moravský folklor zase pro změnu neberou mě. A výskat u jeho muziky v kroji a s pérečkem za klouboukem opravdu nehodlám. Víno nepiji, takže ani nehrozí, že bych si po dvou deci mikulovského vína notoval a řval "Eééééj, voda, voděnkaaaa" a bohužel ani případná účast spřízněného Jožky Černého cedícího přes svůj chrup něco ve smyslu vínečka rudého mě nezviklá, abych pořadu nespílal za propagaci alkoholu a otravné cimbálovky, která se v pořadu střídá týden co týden a jenom názvy kapel se mění. Jen ten přínos kultuře možná není úplně marný. Mé hodnocení: 10% ()