Sedmnáctiletý Jon je více než překvapen, když jej Edith, krásná dcera obchodníka, požádá o pomoc ve velmi soukromé a intimní záležitosti. Jon souhlasí. Možná proto, že dívka je slepá a stejně jako on je outsider. Na Jona se totiž hodí všechno špatné, co se v tomto unylém městečku stane, ať už je to nemocné zvíře, nebo škytavka řidiče autobusu. Dokonce se říká, že když byl před osmi lety zničen první semafor ve městě, byla to Jonova chyba. A Jonův otec mu to neváhá vždy připomenout. Nechce, aby Jon vyrostl, dospěl. Ale dospívání zastavit nelze, a tak je Jon odhodlán Edith pomoci. A to i se ztrátou panenství. (Zlín Film Festival)

lenuse

Poněkud šílená lovestory z naprosto šíleného dánského venkova. :-) Ale kdo viděl film Ukrutně šťastni nebo Moerke, ten ví, že dánská vesnice je plná všelijakých týpků. ()

Dudek

Záměrně absurdní coming of age alegorie z prostředí dánského venkova, které docela chytrým a hlavně originálním způsobem vykresluje zvláštní vztah mladého páru a spolu s ním i další problémy, které souvisí s dospívání. Hlavní postavy jsou zde téměř až groteskní a každá z nich zůstává z trochu jiných důvodu i na prahu dospělosti dítětem. Právě sociální neobratnost je tím, co jejich cesty svede dohromady, aby společně prošli iniciačním rituálem a dokázali vstoupit do vlastních dospělých životů. Skyskraber se docela dobře dotýká sexu, jako oné posvátné mety, které je třeba v životě dosáhnout a která všechno změní. Zároveň na sex i dobře navazuje klasické téma, kdy se rodiče bojí dne až jejich děti dospějí. Jonův otec, tak odmítá řešit synovu fimózu, likviduje zdejší autobusovou zastávku, které je spíše symbolickým místem pro zdejší omladinu a otec Edith se neváhá úmyslně zranit, jen aby si jeho dcera nemohla vyjít s ostatními. Snímek na sebe však vrší jednu absurdní situaci za druhou a záleží tak spíš na divákovi, zde se mu podaří naladit na jeho notu. Hromada narážek a dvojsmyslů totiž samozřejmě není něčím, co by samo o sobě dělalo divácky atraktivní podívanou. ()

Rockerman

Začalo to jako vtipná, originální komedie, ale pak to sklouzlo do nemastné, neslané roviny s občasnými dobrými záblesky. Mám z toho pocit, jako z nevyužité šance. ()

Disease

Až vyroste, chtěl Jon bejt mrakodrap, asi proto, že nevěděl, co to znamená. Anebo taky proto, že Jon je tak trochu Ameliák, jenže odněkud z Dánský prdele. Hodně zábavně ujetá komedie. ()

Huntelaar

Jen v už tradiční rázovitosti dánské kinematografie se může odehrát romantická komedie na vztahu „místního“ nekňuby, jehož charisma si vás ale získá od prvního záběru, a slepé dívky pracující v otcově smíšeném zboží. A proto je příjemné čas od času sledovat film, který není přeplněný klišé a já pak nečekám každou další scénu podle předepsaného rastru. Lukase Schwarz Thorsteinssona hrajícího hlavní postavu Jona bych si klidně nechal líbit v nějakém dalším filmu. ()