Hlavná hrdinka nórskeho snímku Anne Lunde má desať rokov, je vysoká 145 centimetrov a váži 32 kilogramov. Napriek tomu ľahko dokáže prebiť svojho staršieho brata Oleho. Anne robí všetko úplne inak, ako iní, a nemá rada, keď jej najlepšia kamarátka Beate rozpráva o láske.
Jedného dňa porozpráva Ole svojej sestre tajomný príbeh o susednom dome, v ktorom údajne otec zamuroval svoju dcéru a následne dom podpálil. Helga sa totiž zamilovala do tajomného Luca, ktorý bol medzi dievčatami veľmi obľúbený. Anne príbehu neprisudzuje veľký význam, až kým sa sa do spomínaného domu nenasťahuje jej nový spolužiak Jørgen Ruge, do ktorého sa zamiluje ona aj Ellen, dievča, ktoré v škole okúzľuje každého chlapca. Začína sa hra plná intríg a Anne zisťuje, že ju k tajomnej Helge viaže záhadné puto... (sochoking)

noriaki

Hřejivá krása z jindy tak chladného Severu, která mě vrátila o hezkých pár let zpátky do doby mých prvních platonických lásek. Skandinávská kinematografie mě udivuje mnoha způsoby a jedním z nich jsou dětské herecké výkony. Tady jsou dost možná nejlepší co jsem měl čest vidět a pevně doufám, že z toho děvčata nevyrostou, protože předvedly absolutní parádu. To platí především pro dvojici nejlepších kamarádek, ale vcelku se dá říct, že nezklamal nikdo. Díky brilantně zahraným postavám emoce fungují a nevadil mi ani lehce naivní a předvídatelný scénář. Nic složitějšího jsem ostatně ani neočekával, přílišné dějové zvraty by v dětském příběhu působily nepatřičně. Nádherný film, kterému unikla moje topka za rok 2011 jen velice těsně. ()

Fr

,,NEVĚŘTE VŠEMU, CO USLYŠÍTE. OBZVLÁŠŤ, POKUD TO ŘÍKAJÍ DOSPĚLÍ. HLAVNĚ NEVĚŘTE, KDYŽ TVRDÍ, ŽE NEMŮŽETE V DESETI LETECH PROPADNOUT LÁSCE. PROTOŽE MŮŽETE!....“ /// KONEČNĚ jsem viděl film na takový to dopoledne, kdy se můžete pozvracet a každýmu to bude jedno. STE NORMÁLNÍ? Film o lásce 10tiletejch parchantů (soráč děti...)? Holčička se culí na chlapečka, prohlíží si jeho rodinný album (chlapeček tam má bimbáska...), holčička ve spoďárech poprvý, holčička ve spoďárech podruhý.... CO SU PEDOFIL??? Víte co, špatně snáším i ty filmy pro dospělý (ne vole, porno je v poho, myslím ty zaláskovaný...), kde vona ho a von ji..., ale kurva desetiletý děti tohle všechno trumfly! Můj synek si uhryzal (pravou) ruku po loket, jak byl naplej. Asi se taky do Jørgena nezamiloval (ty krávo, aspoň jedno pozitivum!). Okamžitě mi sem dejte ten golf! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsala Vigdis Hjorth (v roce 1984) číst nebudu. 2.) Su beznadějně zamilovaná desítka. 3.) Thx za titule ,,Jakub Kolda“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

hygienik

Škandinávske rodinné filmy, nielenže pojednávajú o deťoch, ale dokážu sa naplno vžiť do ich psychiky a pozrieť sa tak na detský aj dospelácky svet úprimne a presvedčivo - ich vlastnými očami. To je dôvod prečo sú v rámci žánru najlepšie. Každý rodič by si ich mal povinne občas pozrieť, aby lepšie pochopil svoje ratolesti. ()

Dimo

Nevím, jak to ti chladní seveřani dělají, ale jejich rodinná dramata a filmy o dětech prostě mají vřelé kouzlo. Nemluvě o tom, že to ti malí pihatí nezbedníci umí přesvědčivě zahrát a to tak, že v tomhle filmu to celé bez škobrtnutí stojí na nich a to je samozřejmě dobře, když je to o nich... To bude asi tradice, jinak už si to vysvětlit nedokážu. Taky si všímám, že byť se tento a podobné dětské příběhy odehrávají na dálném severu, kde si představuju i v létě sníh, tak tu mají krásná, horká odpoledne, neb holky tam běhají v tílku a koupou se v moři. Tak zase nevím, buď propaganda, nebo lež. A taky nám tu namluvili něco o lásce v deseti letech. No, jestli další level severské propagandy, tak ji žeru i s navijákem. ()

sochoking

Parádna prča! Hlavne postavička malého Knuta, ktorého žiadna baba nechcela, bola veľmi zábavná s tými jeho hláškami. Pamätám tie časy, kedˇ som cestou do školy videl bielou kriedou načmárané na múre JS+ ZM=VL, tak som to odušu zmazával a prišiel neskoro kôli tomu na vyučovanie a nasratý, až mi bolo do plaču! Toto je neskutočne čisté, zábavné a jebové, že to snádˇ bolo určené skôr pre nás, starších, či už budúcich, plánujúcich, alebo už, rodičov. A je to ešte aj perfektne natočené! ()

• Natáčení probíhalo na  předměstí Vestre Aker v Oslu. Například dům Anny (Maria Annette Tanderø Berglyd) je v Apalveien 54. Místo, kde se poprvé setká Anna a Jørgen (Otto Garli), je ulice Bjørnveien. (Haniczka)