Film vypráví příběh Jamese Deana počínaje jeho dětstvím, přes jeho bouřlivou a krátkou hollywoodskou kariéru, až k jeho předčasné smrti. Sledujeme Deanovu pozorohudně rychlou cestu vzhůru, od chudého prosazeníchtivého herce ke světově proslulé movie-star. Významnou část snímkuí je i rovina pojednávající o jeho vztazích, především pak o jeho složitém vztahu k otci. Celý svůj život se snažil otci zavděčit, ten ho ale ignoroval a v ničem jej nepodporoval. Ve filmu je jeho otec ukazován jako člověk, jemuž prostě jen nebyla otcovská role souzena. Otec ho nakonec zavrhl, a to i přes to, že se James stal jedním z nejvyhledávanějších herců v Hollywoodu. Osudnou se Deanovi stala jeho vášeň pro rychlá kola, když ve svých čtyřiadvaceti letech těžce havaroval a při převozu do nemocnice zemřel.

Tento biografický snímek z roku 2001 byl původně natočen pro kabelovou televizi. Dean je zde ukazován nejen jako tvrdě pracující a divoký muž, ale i jako citlivá ztracená duše, která svůj bouřlivý život odráží ve svých filmových rolích. Deana hraje James Franco, role Deanova otce se zhostil Michael Moriarty a režie se ujal hollywoodský veterán Mark Rydell, který se dokonce s Deanem za jeho života přátelil. (lineiy)

pankreminek

Kéž by byl takhle nějak natočen film "Norma Jean a Marilyn". Zatímco teda Marilyn Monroe se slušného životopisného snímku nedočkala ("Můj týden s Marilyn" nepovažuji za životopisný), tak James Dean rozhodně ano. Film krásně ukáže Deanovu genialitu a přiměje člověka pro něj cítit lítost, jelikož on byl jedním z těch dvou nejvýjimečnějších a nejvíc magických hvězd všech dob. Tehdy ještě neznámý James Franco, oživil legendu svým perfektním hereckým výkonem. Není se co divit, že Dean i Marilyn byli hvězdy padesátých let, v žádném jiném období, by tak výjimečné a tragické hvězdy vzniknout nemohli. ()

andrii

Životní i profesní "klapky" Jamese Deana v náčrtech před a za filmovou i soukromou kamerou. James Franco se úctyhodně klene ve tváři legendárního J. D. Potkává se a roztančí každý identický střípek, gesto, mluvu, mimiku... Šlechetné sny múzické, neklidné srdce rozervance, mlžný lesk vitráží filmových hrdinů. Zklamán krví stvořitele, odepřeno mu jest sedět na klíně rodičovském. Spiritualita v terapii nadčasovosti. Cesta, která se nestala cílem. Brzká smrt zmařila osud talentu tak drahocenného, andělsky křehkého. Legenda, která nemůže být opuštěna. Stále je v nás, v albu nekonečného poznání. Poeta nevinnosti, žár svištících šepotů, kapek zamlklých tajemství, doprovází své výsostné já mimo svět a čas. Velký svět hrdinův, který mu klečel u nohou. Osud jest tragédem. Milníky přitažlivé a ikonické jako sama doba. Milníky života génia na vrcholu, který vložil lístek do památníku klasikům herectví. ()

Slasher

V první řadě, tomuhle se říká perfektní casting, Franco ač možná až moc trdlo, má podobný zero-fucks-given charisma, snoubí se v něm ta frajerská drzost, samolibost, spontánnost, vykořenění. On je důvod proč dávám jasně palec nahoru. Dějově je tu kladen důraz na snahu zavděčit se otci, což je možná klíčem k Deanovu chování a osudu. Zásadní moment je tuším smyšlený (snad až příliš odvážné, nepodložené, tj. diskutabilní odhalení), ale zafunguje dobře a trošku ulehčí ten tragický konec. Stopáž je možná příliš krátká a mohla by víc do hloubky, ale je tu dětství, NY i konflikt s realitou L.A. a můj dojem dobrý - v rámci televizní biografie paráda a rozhodně se vyplatí si někde vyhrabat. Vážně, těžko si představím lepší obsazení... ()

SeBig

James Dean je pro mě vzorem. Baví mě jeho styl a charakter. Hlavně uměl parádně hrát. Tento film jsem dlooouho sháněl a nakonec jsem na něj čirou náhodou narazil na Youtube. James Franco je můj další oblíbený herec, a když jsem ho viděl v kůži Deana strašně jsem si film oblíbil. Franco to zvládl na jedničku. Ted už vím víc o Deanovi, jaký byl jeho život atd. díky tomuto filmu. Skvěle natočeno a nechápu proč to není víc známý. Too fast to live, too young to die. ()

FilmFan24

Takhle pojaté biografické filmy mám moc rád a zvlášť když se jedná o moje idoly. James Dean k nim patří. Můj nejpblíbenější herec, který nikdy nezestárl. Legenda, která nikdy neumírá. James Franco, stejně jako Dean, byl v době natáčení začínající herec a díky této roli na sebe hodně upozornil Plným právem. ()

• Herec James Franco sa natoľko ponoril do štúdia charakteru Jamesa Deana, že prepadol fajčiarskemu zlozvyku. [Zdroj: FilmMax] (ash99)
  • 14. minúta, James (James Franco) leží v posteli a rodičia sa hádajú. Matka prichádza do izby, James sa tvári, že spí - záber kamery na Jamesa ukazuje, že leží na bruchu a ľavú ruku má nahor, vedľa hlavy. V nasledujúcej sekunde sa kamera mení a nastáva chyba - James leží úplne inak. Je na boku a obe ruky má spojené a položené na vankúši pred svojou tvárou. (baclajean)