Pskov a ortodoxní misie, obraz jedné z méně známých stránek Velké vlastenecké války. Píše se rok 1941 a otec Alexandr Ionin, společně s dalšími kněžími z pobaltských států, znovu oživují církevní život na území severozápadního Ruska okupovaném Němci. Z kostelů jsou sejmuty hvězdy, zvony jsou vráceny na svá místa, ikony se vracejí na svá místa, odkud byly vystrnaděny portréty Stalina. Po příchodu sovětských vojsk byli kněží poslání do táborů, kde stopa většiny z nich skončila. Díky osobní statečnosti kněží bylo zachráněno mnoho životů, které by jinak byly zmařeny. (Jezinka.Jezinka)

CSSML

Povedený film natočený podle historických událostí. Nacisté umožní křivoslavnému knězi v jedné z vesnic na dobytém území obnovit kostel znesvěcený sověty a pečovat o sirotky a zajatce, za což je po vítězství sovětů „po zásluze“ potrestán. Náboženské výjevy jsou zachyceny s velkým porozuměním – ekteníja mírna s přeletem nad krajinou jsou úchvatné. A ten konec – je vidět, že se Rusové snaží mravně působit filmy na diváky. Ovšem místy je film zbytečně vyumělkovaný: pohled očima mouchy, pohledy skrz kameru či knězův sen jsou nadbytečné. – Ženatý kněz působí divně, ale ne tolik, jako kněz udělující rozhřešení bez vyznání hříchů. Ke shlédnutí na Youtube. 4,5/5. ()

gogo76

Samotný pop by ma až tak nelákal, ale osadenie príbehu do predvojnového, vojnového a povojnového obdobia mi prišlo zaujímavé. Bál som sa nekonečne dlhých obradov a motlitieb (Gospodin to, Gospodin tamto...), ako to bolo na Ostrove, ale vďaka gospodinovi to tak nebolo. Film je hlavne o dopade na pravoslávnu cirkev a náboženstvo ako také, vplyvom výmeny režimov. Pop sa mal fajn, kým neprišli boľševici a sväté obrazy nevymenili za Stalinove. Potom prišli "osloboditelia" Nemci, ktorí im to pomohli dať do pôvodného stavu, aby sa po otočení situácie na fronte opäť stretol s komunistami, ktorí zaúradovali znova...Pop tu stále bol, všetko videl a snažil sa pomôcť, kde to len šlo. Príbeh popa je strašne fajn, ale do filmu sa nepodarilo dostať tú nalievavosť a vážnosť témy. Všetko iba tak plynie, bez nejakých silnejších emócií a šance aby sa vám zaryl pod kožu. Škoda príbeh vyzeral nádejne. 60%. ()

honajz2

To není žádný druhý Ostrov, jak jsem si naivně myslel, tohle je hlavně válečný film, o pravoslavném knězi, který za druhé světové války stále sloužil a při tom se snažil zachránit co nejvíc životů. Škoda jen, že pořádnou sílu má jen poslední půl hodina, protože vše před ní je jen průměrný film svého druhu s docela plochými postavami a mdlou atmosférou, kvůli které jsem si často říkal, že už jsem viděl dost lepších válečných filmů se stejným protiválečným poselstvím a to tenhle žánr zrovna nevyhledávám. Vlastně ani to náboženství tam dlouho nemá větší a hlubší roli, jen takovou obyčejnou, jakou by u toho očekával asi každý, kdo by si tohle pustil hlavně v očekávání válečného filmu. Ale poslední čtvrtina mi dojmy naštěstí opravdu aspoň částečně zachránila, takže to ve výsledku určitě není špatný film. Znova ho ale vidět nemusím. 3* ()