Azurovydrak

Kniha s názvem Vzduch byla moje první setkání s Avatarem. Aanga jsem neviděl a prakticky neměl tušení, že tento seriál existuje. To se změnilo, když jsem jeden den náhodou chytl s televizi jistý díl jisté série jistého seriálu. Parádní animace i napětí hmatatelné už po pár minutách mě zaujalo, tak jsem se na to vrhl od začátku. No a říct, že jsem byl unešen, je velmi skromné vyjádření. Mohl bych tu ještě chvíli metat superlativy, ale stačí říct, že jedná o nepopiratelný vrchol současné animované produkce. Hlavní postavy jsou sympatické a naoko obyčejný záporák v masce strká do kapsy svých charismatem a mystičností spoustu svých hraných kolegů, nemluvě o tom, že na prostoru pouhých dvanácti dvacetiminutových epizod dokázal seriál odvyprávět lepší příběh než většina filmových ság. 90% ()

stepankoby1

Book One: Air - 50 %: Já ke Kořře opravdu chtěl přistupovat jako k samostatnému seriálu a nesrovnávat s Avatarem. Problémem je, když se v takovém případě seriál stává snad ještě horší a nefunkčnější. Dějová linka je příšerně vystavěná i dávkovaná, a místo zábavy se tak dostaví jen střídání nudy z utahanosti a frustrace z nedostatečného prostoru pro postavy. Ze starých známých se do jednoho dělají staří páprdové a z mladých nováčků zase impulzivní tvrdohlavci. Ve výsledku divák nemá k postavám prakticky žádný vztah a nefunguje kvůli tomu ani trochu ústřední konflikt. Vždyť jak se mám strachovat, jestli záporák Kořře vezme schopnosti, když je jimi charakterově vykreslená jako netrpělivá a destruktivní? Což je škoda, protože záporák samotný byl hlavním kladem série a momenty s ním jsem si vyloženě užíval. Jenže ani on nemůže fungovat, když je dění celé revoluce, kterou rozpoutává, povrchní a nakonec i nesmyslně završené (Ukázali jsme, že hybatel revoluce je pokrytec, a zbavili jsme se ho. To ale nic nemění na tom, že samotní non-bendeři jsou pořád utlačovaní...?). A to jsem ještě ani nezmínil, jak moc se nám za ty roky mezi Aangem a Korrou svět změnil. Nebesa ovládají dvouplošníky, pevninu továrny, a fotografování nebo posílání telegrafů je na denním pořádku. Kam zmizelo kouzlo magie občas ozvláštňované vynálezy mechanika? Jo a taky proč jedinečné shopnosti jako je metalbending a bloodbending najednou ovládá každý ňouma na ulici i jeho táta? Nebylo na nich snad zajímavé právě, jak byly jedinečné? Z první série jsem tedy hrozně zklamaný, a z ohlasů úplně nevím, jestli se mi chce pouštět do další. Ona totiž vlastně ani nemusela existovat, stačilo by, kdyby Korra konala svou práci a jako avatar na konci první pomohla non-benderům a benderům lépe vycházet pár kompromisy a nějakou promyšlenější řečí. Pak by byly všechny dramatické oblouky uzavřené a byl by klid. ()

BrooksW.Here

"He played us all. Republic City is at war." _____________ Vynikajúce a neskutočne originálne pokračovanie, ktoré šikovne (a hlavne úplne plynulo) nadväzuje na udalosti z Legendy o Aangovi a popritom si v podstate ide svojou vlastnou cestou... Zo začiatku som síce mal menší problém s tempom rozprávania a úplne ma to nebavilo, ale od nejakej 3. - 4. epizódy ma už svet Korry poriadne chytil a ja som sa doňho naplno ponoril! Choreografia bitiek a animácia sú ešte o kus pôsobivejšie ako v Aangovi, hlavný záporák Amon je zatiaľ tým najlepším z celého ATLA univerza a príbeh s atmosférou pôsobia oveľa dospelejšie ako v Legende o Aangovi... No a ten záver bol neuveriteľne dychberúci a emocionálne ma úplne dostal! Prvú sériu odporúča 9 bloodbenderov z 10... Legenda Korry má obrovský potenciál, som naozaj zvedavý na ďalšie série! ()

Krnac

Znovu zhliadnuté po rokoch, zatiaľ čo ako malého ma to až tak nezaujalo ako staršiemu mi táto prvá séria príde výborná. Stret starého sveta s novým kde sa Avatar a vládcovia spoliehajú na svoje tradície a vládnutie živlov proti nepriateľovy s modernými stratégiami a zbraňami vo svete ovládanom politikou. Jediné čo mi vadilo je ako bol seriál vzatý prirýchlo, turnaj tu bol len pár epizód, k bitke o mesto došlo rýchlo a tiež že nepriateľská armáda pôsobila občas až nereálne silná. 1. sériu môžem ale odporúčiť. ()

Ronkar

VZDUCH: Korra je jiná než příběh Aanga a to hodně. Nejednoho fanouška původního avatara to může vykolejit. Osobně oceňuji odvahu tvůrců, že zbytečně neopakují již viděné a zkusili odlišný přístup. Dětské protagonisty vystřídali teenegeři, přírodu a mystické učení stemapunkové město a více akce. Celý příběh je přitom postaven na odkazu hrdinů z původního seriálu a je tu mnoho narážek i přímých linek s Aangovým příběhem. Dočkáme se nějaké té retrospektivy starých hrdinů, seznámíme se se synem Aanga i dcerou Toph. Ale už před sebou nemáme toho veselého mnižského kluka, který je pod tíhou okolností nucen dospět dřív, než by si přál. Kluka, který čelí osudovosti v tak epické rovině, že by strčil do kapsy i leckterý hollywoodský blockbuster. Tentokrát tu máme horkokrevnou, drzou holku, která sice zvládá fyzickou stránku elementů, ale uchází jí duchovní rozměr učení, což se možná projevuje i tím, že nedokáže pojmout ovládání elementu vzduchu. Potud dobré. Jenže příběh Korry postrádá Aangovu hravost a nadsázku, která je pro podobné vyprávění nutnější, než by se zdálo. A vlastně není a ani nemůže být tak sympatická jako ten plešatý klučina, který každému přirostl k srdci. Méně episod má za následek, že děj spěchá kupředu a jde víc po povrchu. Dialogy jsou místy nezáživné a stereotipní, stejně jako milostný trojúhleník, který se tu tvoří příliš rychle a hekticky. K silnějším stránkám: Animace je realističtější, dospělejší a vypadá skvěle. Efekty, roztřesená a kroužící kamera při bitkách je paradní a v doprovodu dynamické hudby tvoří z akce pastvu pro oči. Hudba je opět bravůrní od první minuty! Nejednou povyšuje scény o celý řád nahoru a dokáže ždímat správné emoce. Kouzlo mytologického světa je sice tak trochu pryč, ale děj nabízí zajímavé sociální téma konfliktu mezi vládci a nevládci, a pozadu není ani záporák v podobě tajemného a charismatického Amona. Ten se stává opravdu nebezpečným protivníkem a Korra velmi brzy dostává řádně nakopáno. Poselství 1. knihy je jasné: seznámení s charaktery, světem, představení nových konfliktů. Jako celek funguje první kniha dobře a závěrečné díly zachraňují poněkud rozpačitý začátek. Finále sice dobře story uzavírá, nicméně mi nevhovuje v rámci narace, protože zkušenost, že za chyby se platí tu podezřele přestává platit. A to je zvláštní. Ani většina postav mě nijak zvlášť nezaujala. Korra má potenciál, Tenzin a Lin jsou ok, ale pubertální svadra je nezajímavá a zbytek postav nemá místo. /70%/ ()