Lovec zločincov - Série 5

(séria)
Akčný / Krimi / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2016, 9 h 26 min (Minutáž: 43–44 min)

Tvorcovia:

Jonathan Nolan

Kamera:

David Insley

Hudba:

Ramin Djawadi

James Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi, Enrico Colantoni, Joshua Close, John Nolan, Julian Ovenden, Brett Cullen (viac)

Finch, Reese a Root byli nalezeni Samaritánovými lidmi, kteří je chtějí zabít. Každý se vydal svou cestou, ale jejich společný cíl je základna v podzemí. Tam musí zprovoznit Stroj, který jim pomůže v boji proti zločincům a hlavně v boji proti Samaritánovi. Fusco je na policejní stanici vyslýchán ohledně záhadného úmrtí Elliase a Dominica. Fusco se zadrženým snaží vysvětlit, že je zabil nějaký sniper, ale bohužel nejsou žádné důkazy, že tam byl sniper. Proto se Fusco rozhodne, že se pokusí najít snipera sám, ale netuší, co odhalí, a jaké to bude mít následky. (Varan)

Lacike

Tak konecne tu je koniec serialu. To som si parkrat behom tejto serie povedal, kedze mi to uz pripadalo miestami zbytocne natahovane. A to ma tato seria len polovicny pocet dielov. Vdaka tomu odpadla mafianska linia a tentoraz sa dej venuje len suboju so Samaritanom a prekvapivo velky priestor tu maju znova epizodne zapletky. Divne. Tvorcovia vedeli, ze to bude posledna seria a napriek tomu stracali cas so zbytocnymi zapletkami, ktore dej nikam neposuvali. Takze este 4 diely pred koncom nic nenasvedcovalo, ze ba sa mal serial skoncit. Potom sa zrazu zobudili a narychlo zacali vsetko riesit a zbavovat sa postav. Vdaka tomu zuctovanie so Samaritanom pôsobi primitivne jak vo filme Den nezavislosti. Vdaka tomu finale postrada gradaciu z toho, ze by nasi hrdinovia museli splnit nejaky zlozity plan. Proste len zrazu nabehnu do centraly Samaritana a znicia ho. Rovnako aj smrt hlavneho zaporaka Greera bola tak necakana, ze som si ju ani nevychutnal. Takisto umrtie postav s ktorymi som stravil niekolko serii vo mne nedokazalo vyvolat take silne emocie ako som chcel. Sice som celkom spokojny s tym ktore postavy prezili a ktore zomreli, ale lucenie postav medzi sebou zabralo maximalne jednu vetu a rychlo podme na dalsiu scenu. Snad len u Johna som po prelome v stvrtej serii dufal, ze zacne zit normalne. Ale po hlupom utnuti jeho vztahu s psychologickou bolo jasne kam jeho osud smeruje. Posledne 4 diely boli jak z rychliku a na nic prepracovanejsie nebol cas. Dojimavemu odchodu Carterovej zo serialu sa fiinale nepriblizilo ani zdaleka. Je to skoda a prilis to nechapem. Potesila ma aspon kratka ucast Eliasa napriek tomu ako skoncil. Najviac ma uz dlhši cas bavil Fusco a aspon u neho som uplne spokojny s tym ako skoncil a ako jediny vo mne dokazal vyvolat poriadne emocie pocas celej serie. Zaver ma sice nenastval, ale proste u mna vysumel, vdaka comu ani nemam chut si serial niekedy pozriet druhykrat. Akcne sceny ma uz dlhsi cas nebavili. Bitky su kratke, John v nich je za otloukanka a prestrelky su plne CGI prskaviek a aj vystrely z rotacneho gulometu pôsobia trapne. Tato seria je za 7/10. ()

Ouwen

SPOILERY: A je konec. Oficiálně můj druhej nejoblíbenější seriál dojel do svého finiše. Ačkoliv se jedná z mého pohledu o nejslabší řadu, opět rozeberu plusy a mínusy. Začnu tím horším, abych zanechal pozitivnější dojem na závěr. Předně mi teda vadila postava Root. Už jsem říkal, že během akčních scén je úplně trapná. Když z prvního dílu pátý série zmlátila nějaký týpky v metru a řekla "My name is Root, bitch", s fakáčem, musel jsem se smát a říkal jsem si, že takhle přece nemůže vypadat velkolepé finále seriálu. Během hlasitých a hloupých střílečkách měla úplně WTF kecy se Shaw, až jsem si říkal, jestli si ze mě scénárista nedělá prdel. Teď i samotná akce, došel rozpočet, je to znát, přestřelky maj víc střihů, jsou stále otupený ratingem - během posledních dílů silně kolísá logika, zejména z agentů Samaritána nejde absolutně žádnej respekt. Příklad za všechny: týpek míří na Johna, aby mu dal kufřík. Neoddělá ho, i když to je jeho hlavní úkol. Týpci nesmyslně nechávaj hlavní postavy žít, aby oddělali jiný a nechaj se přitom zabít. Tohle tak bije do očí sakra! Ke konci i výstřely a efekt zbraní je totálně umělej. Rotační kulomet neprostřelí ani sklo u BMW, Root stíhá mířit sniperkou, řídit podpatkem a hláškovat bez "God Mode", prostě po týhle stránce je to naprostá katastrofa. Logickým způsobem si pak Stroj vypůjčil její hlas, ale ta potvora né a né umřít. Samotná rozlučka emocionálně funguje, vzhledem k tomu že jí tam však všude cpou, působí i naneštěstí otravně. Poslední čtyři epizody maj sice silné momenty, ale působí na rychlo sestrojeně, a to co je problémem koncem třetí řady a táhne se to do desátého dílu, páté série, se vyřeší během posledních tří epizod. Pozdrav "Hi Sweaty" se pro mě stal noční můrou, a některé dialogy Root, či monology, trhaj uši. Opět, herečka je to fakt pěkná, ale vůbec jsem jí toho hackera, toho bitkaře, toho střelce, nevěřil. Ponechání Fusca ve stínu mě taky trošku mrzelo a když už se stal Assetem, zajímala by mě reakce toho člověka, když mu John řekl pravdu. Epizoda, kde se dozvíme co se děje s Shaw je naprosto zbytečná, tu můžete naprosto v pohodě vynechat. Nejsem moc spokojený ani s poslední epizodou, která je místy vatová. Místo ilustrace nějakého pořádného epilogu, například o pár měsíců pozděj, musíme poslouchat neustálou smyčku "Can you hear me?!", takže mi to přišlo i místy nedotažené, nevýživné. Samotné motivace Samaritána, či Greera mi přijdou taky takové neúplné, nejasné a jejich cíl či motivace se mění každým střetnutím s "naší" partou. Vzhledem k tomu, že došly prachy, tak už se zde neobjevil Leon, Zoe a ani Wesley, kterej návrat přislíbil. Nedozvíme se, co se stalo s "Control" a možná bych našel ještě něco... ale nastal čas vypsat klady; James Caviezel. Opět v plném nasazení, redukce kaskadéra, spoustu bojových scén, jeho chování, přístup, mimika, dialogy. Prostě mu tohle bylo napsaný na tělo. Bavil mě v každý scéně, jeho emocionální finále mě prostě strhlo a splnil svojí misi. Bojové scény, respektivě fighty, patří mezi to nejlepší, co seriál v páté sérii nabídl. Špičková choreografie, kontakt, perfektně sestříhaný, dynamika. Jsou krátké, ale naprosto chápu pojetí soubojů - John se snaží nepřítele co nejdříve eliminovat, takže používá časté údery do krku, lokty. Kaskadéra jsem si téměř nevšiml, Caviezel do soubojů dává naprostý maximum a bavil mě každej. Ať už se zabijákem na toaletě, na svatbě, předposlední v NSA, poslední proti týpkovi co má nůž, v nemocnici proti Jeffovi, každej souboj z týhle série jsem si dokonale vychutnal, pustil několikrát. Nádhera. Lionel Fusco se stal hodně zásadní postavou a bavil mě jeho vývoj, každá scéna s Johnem, kde vystupoval, stála za to. Harold mě až tolik nebavil o proti předchozím řadám, možná je to tou Root, se kterou musel trávit spoustu času. Některé díly jsou skutečně výborné - hlavně devátej, kde se uzavře příběh s tajemným "Hlasem", či ten v nemocnici. Spoustu momentů je zdrcujících - John, co se loučí s Iris, a se zarudlýma očima spěchá zachránit další číslo s vědomím, že nemá šanci na běžný život, závěr s nim, konečný osud Eliase, epizoda v DC kde se objevil Logan i Joey a jejich "rodinná" sešlost. Za tohle jsem fakt rád a klidně bych uvítal menší spin-off s Loganem a Joeym. Ale těch zásadních scén o proti předchozím řadám taky dost vymizelo. ---- Person Of Interest nadále zůstane jedným z nejlepších seriálů, nabídl mi fantastický postavy, výborný souboje, skvělé herce, oblíbenou premisu, nespočet vzpomínek, dialogů, monologů, pěkné prostředí New Yorku, nespočet odpovědí na otázky, hloubku, hlavu a patu. S přehledem přebije ty mínusy, i když jsou hodně znatelné. Bude mi to chybět, zejména samotné začátky kdy pracoval Finch s Reesem osamotě. Není nic, čim bych tenhle seriál nahradil... () (menej) (viac)

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Aneb jak peníze zabily skvělý seriál. Pátý nejsledovanější seriál v USA. A prodej značky studiu Warner Bros se ukázal jako finanční chyba level Firefly. Nenažrané marže velkých studií. Poslední série spíchnutá horkou (levnou) jehlou, jakási snaha vměstnat nápady dalších 4 sérií do 13 dílů. Působí to zmateně. Nefunguje. Nedívejte se na poslední sérii, nekažte si památku na geniální dílo. ()