Lovec zločincov - Série 4

(séria)
Akčný / Krimi / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2014–2015), 15 h 54 min (Minutáž: 43–44 min)

Tvorcovia:

Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

James Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi, John Nolan, Cara Buono, Winston Duke, Enrico Colantoni, Wrenn Schmidt, Jamie Hector (viac)

Samaritán se dostal do rukou zlých a ti ho využili k nalezení Herolda, což se jim také povedlo. Reese, Finch, Root, Shaw museli přijmout nové identity. Z Johna se stal policista z protidrogového oddělení, Harold je učitelem a Shaw prodává kosmetiku. I přes jejich krytí stroj stále vydává nová čísla, která musí být ochráněna nebo zastavena včas. Shaw a John se vydali pro nové číslo, jímž je Ali Hasan, který se zapletl s Bratrstvem, které po něm chce, aby jim vybudoval neviditelnou komunikační síť. (Varan)

Milsa

V tejto sérii sa to rozbehlo poriadne. Skutočne sa nedá nikomu veriť. Na druhej strane, prekvapia aj zdanlivo bežný ľudia. Osudy ľudí sú značne prepletené a tým vzniká obrovské množstvo nečakaných situácií. Nečakal som, že taký slabý seriál v prvej sérii to dotiahne až tak ďaleko. ()

Ouwen

SPOILERY: Tak přeci jenom mi to pořád vychází na pět hvězd. Tahle série působí, jako nepatrný restart. Stále to funguje na stejným principu - opět se řeší běžné případy, které jsou premisou pro Person Of Interest. Je zde však určitý počet jistých změn. Naše parta oblíbených hrdinů už není všemocná, jsou limitovaný financemi, musej vykonávat běžné práce. Už tu není žádná knihovna. Čtvrtá řada má jisté prvky survivalu. Taky je to podle mě spolu s pátou řadou ta nejvíce rozporuplná. Nejdříve vypíšu veškeré klady, prvky, detaily a nápady, které mi dělali po celou dobu sledování radost; Prvně musim dát palce nahoru za dané práce, které naše parta vykonává. Harold Finch jako učitel, vzhledově se na to hodí, kanceláře, uvažování, to je prostě prostředí pro něj. John Reese pracuje jako policajt, nad timhle jsem už z principu ohrnoval nos. Tak to má bejt! Shaw zase pracuje na místě, kde jí to leze na nervy a jak už jsem říkal, jako nasraná bitch je prostě sexy mno a Root je takovej chameleon, kterej jako v jistý koridorovce plní mise pro Stroj. Aby toho nebylo málo, tak i tahle práce se lehce prolíná i do jejich soukromí. Harold nemůže řešit případy, musí známkovat, komunikovat s žáky, chodit na nějaký schůzky, John je pod drobnohledem své šéfky a navíc chodí na terapie k Iris a jelikož mám pro zrzky slabost, v těchto momentech jsem se bavil nejvíce. Celkově si myslim, že po herecké stránce Caviezel předvádí absolutní maximum za celou svojí kariéru. Jeho postava prochází změnou, je rozvrstvená, chybuje, během akce schytá nějakej ten úder, či průstřel, byl jsem naprosto fascinován každou scénou, ve které Caviezel vystupoval. Trošku zamrzí dočasná ztráta Shaw. Soundtrack je klasicky fenomenální, dialogy patří k úplné špičce a do sebevykrádání má seriál hodně daleko. Druhá epizoda Nautilus je jistá reference na skutečnou záhadu internetu "Cicada 3301", je napínavá, dějově hodně zajímavá, napěchovaná easter eggama (pro nepolíbeného, easter egg je pojem, kterej se nachází ve filmech/hudbě, či herním průmyslu. A odkazuje na něco jiného. Například kdyby jste hráli hru a na zdi uvidíte napsaný text jistý písničky.) Navíc, pro milovníka tajemna, záhad jako jsem já, byla tahle epizoda prostě strhující a klíčová. Prophets zase dominuje hodně dynamickým tempem, protože oběť čelí příšernému nátlaku, skoro si rve vlasy z hlavy a celej ten děj měl kurevskej spád. Pretenders se skvělou vedlejší postavou, navíc se naplno zapojí do akce i největší boss Elias, díl je vtipnej a má takovej prvek fanouška, kterej si idealizuje někoho a inspiruje se jeho činama. The Devil You Know je předčasný vrchol série, kdy se střetne novej inteligentní záporák Dominic. Charisma sice nemá, ale respekt si získat umí a většinou věci řeší hlavou. Zde i přijdeme o jednu vedlejší postavu, která neměla takovej rozptyl, ale každou scénou si prostor kradla pro sebe. Navíc konec, jak Elias pochoduje NEPORAŽEN mi na těle opět vyvolal husí kůži. Prostě říkám to pořád, je to boss. If-Then-Else je možná reference na šachovej duel Mr. Robota. Zatimco v Mr. Robot se mi líbil víc, tak Person Of Interest však nabízí daleko důležitější filozofii. Zde se začala sice kupit kalamita nesmyslů, ale tenhle díl mi přišel barevnej, nápaditej a hlavně John Štít Reese v závěru epizody ve mě vyvolal nehoráznej rachot emocí. To byl jeden z nejzásadnějších momentů seriálů, dokonalý gesto. Skip nabídne hostovačku v podobě Katheryn Winnick, která ráda pouta, umí bojová umění a dost dobře hraje, hlavně její chemie s Johnem byla fakt zábava sledovat. Search and Destroy je pro změnu nejvíce creepy díl ze čtvrté série, taky protože nemá vůbec happyend ale víc k této epizodě neřeknu. Taky disponuje solidním tempem a objeví se krátce i Bohyně Zoe. Terra Incognita je téměř one man show, kde kraluje James Caviezel, po emocionální stránce téměř vrchol seriálu. Atmosférické, minimalistické, uvědomělé. A jako finále seriálu YHWH. Opět strhující a napínavé. A jako, vidět Johna s granátometem v ruce a těžkým kulometem, jak kosí záporáky, je naprostej slast. Vynikající přestřelka, hlavně díky videohernímu levelovému systému. Souboje jsou sice nejslabší za celou sérii, ale to má své důvody - pár let zpět jsem četl vyjádření Caviezela: jelikož to není martial arts mistr, tak byl mám pocit unavený z toho počtu a proto se jeho počet fightů zredukoval. Navíc kvůli Samaritánovi moc svoje bojové schopnosti nemůže projevovat. Přesto v prvních asi deseti dílech, se občas krátký fight vyskytne - jsou to skutečně několika vteřinové souboje, ale Reese vytasí vždycky dva, tři dokonalé a výborné chvaty v plném záběru se slušnou kadencí. A kolikrát i stačí proti přesile sám. Ve druhé polovině má problém i s jedným soupeřem, naštěstí pátá série to napravila. Co se mi líbí, tak že ačkoliv seriál se už pohybuje ve sci-fi žánru, tak každá akce Johna má aspoň základní taktiku, určitou strategii, což o ostatních říct nemůžu. Za to jsem strašně vděčnej. Například během simulace, kdy umře, tak stihne odjistit granát - vojenský styl boje. Člověk prostě věří ty schopnosti tomu herci, díky Nolanovi, kterej je schopnej obohatit spoustu scén o detaily. Pak je tu ještě Kontrolní se svým dvorním agentem, škoda že nemaj víc prostoru, jejich postavy jsou fakt zajímavé. Fusco je jinak klasicky výbornej a stává se nenahraditelnou součástí týmu - vlastně už je. Jen mu chybí Yellow Box ;-) --- Zním hodně nadšeně. Je to tak. Musim to projevit. Bohužel, hodně se začínaj dolovat i nesmysly, které scénář trhaj na kusy, hloupé chování některých postav (Root, pokud jen kváká, je fajn, ale během akce se na to nedá koukat). Já tu nechci moc už spoilerovat, ale v každý epizodě jsem našel něco, co ve mě vyvolalo několik otazníků s face palmem. Navíc docházej prachy - ačkoliv je seriál pěknej po audiovizuální stránce, kulisy jsou chudší, výstřely ze zbraní během několika dílů hodně otupěli, i po zvukové stránce se to nedá poslouchat, po grafické taky moc ne. Potom moc tvůrci nerozvíjej vztah mezi Johnem a Iris. On funguje, ta chemie tam je dokonalá díky hercům, kteří odváděj famozní práci, ale společných scén, kde projevují emoce maj málo. Pokud jde o menší souboje, kde se vyskytne John, tak to má určitou fyzičnost, dynamiku, náznaky choreografie a i střelba, či držení pistolí v jeho podání nevyvolá hlasitej smích. Ale zbytek akce je podprůměrný bullshit. Root sebevražedně jde vstříc bez krytu, směšně drží zbraně a působí úplně trapně. Tak tohle teda ne. Bohužel, je to horší a horší. A jelikož Zoe i Iris maj málo prostoru, a Shaw odstřihnou v půlce série, chybí zde nějakej ženskej tahoun. Cameo Carterové potěší a ta její ztráta je strašně znát. Celkově ta zápletka s tim Samaritánem mi nepřijde tolik výživná, záporáci krom dědy Greera a sympaťáka Lamberta jsou neschopný palety na odstřel, Marten je sice pěkná když se mračí, ale v akci působí taky směšně a ty její hlášky jsou fakt silná káva, uff... a pak mi už prostě chybí ta civilnost prvních třech sériích. Chybí mi ty procházky mezi Johnem, Haroldem a Psíkem. Chybí mi ikonickej souboj s Johnem, chybí zde nějakej nad rámec něčeho, z čeho bych se fakt posral :-) Čtvrtá je tedy z té čtveřice nejslabší, má pořád dostatek kvality, občas nabídne slušnou akci, jsou zde výborné dialogy, postavy, mraky detailů, ale i v jiných detailech to kolísá, docházej prachy a pocit survivalu se dostavil asi jen párkrát. Na závěr bych chtěl poděkovat tvůrcům za dvě menší camea Cabela, kterého Harold učil ve škole a zachránil mu život. Je fajn, že s některejma zachráněnejma maj hlavní postavy stálé konexe. A ačkoliv se Harold s Dominicem nikdy neuviděli, možná to tak není úplně pravda, protože Pí. Tenhle detail mě docela dostal, ale víc neprozradím, jen řeknu, že to též souvisí s Cabelem. Tak jsem se trošku nechal unést, ale myslim si, že definici komentáře na csfd jsem využil na maximum ;-) () (menej) (viac)

Lacike

Prva polovica serie pôsobi ako restart serialu a docasny navrat z prehnaneho sci-fi na zem. Znova sa riesia hlavne obycajne pripady a nasi hrdinovia uz nie su taki vsemocni ako doteraz. Zaslo to tak daleko, ze John v tejto serii dostane behom bitiek tolko nakladaciek kolko nedostal behom vsetkych predoslych dielov. Az ma to tochu iritovalo. Uz to nie je ten neohrozeny terminator, ktory nakraca do miestnosti plnej zloduchov a vymlati ju, ale neraz mu da zabrat suboj s jednym superom. Pripadne mu da na prdel nejaka zenska. V jednej epizode, ktora rozobera alternativne moznosti dokonca zomrie. Tak toto nie. To nechcem. Vynahradenim u Johna je aspon skvela epizoda s Carterovou v ktorej sa konecne otvori a ukaze, co skutocne citi. Po emocionalnej stranke to je jednoznacne vrchol serie a mozno aj serialu. Druhou vyraznou liniou prvej polovice serie je suboj medzi novym mafianskym zoskupenim Bratstvom a navratilym Eliasom, ktory spoji sily s nasimi hrdinami, co ponuka mnozstvo skvelych situacii. Tato linia dost pripomina prvu polovicu tretej serie v ktore sa bojovalo so Spolkom. Akurat banda negrov vedenych otrasne obsadenym vodcom Dominikom ani zdaleka nepôsobi tak nebezpecne. Napriek tomu sa mi prva polovica tejto serie dost pacila a davam jej hodnotenie 8/10. V druhej polovici sa znova naplno rozbehla sci-fi linia o suboji medzi Samaritanom a jeho ludskymi poskokmi a Strojom, ktory miestami doslova riadi nasich hrdinov. Nejak extra nadseny z toho, ze sa relativne realny detektivny serial zmenil na serialovu verziu filmu Eagle Eye, nie som, ale uz som si zvykol a tak len s miernym usmevom na tvari sledujem, co za absurdity este scenaristi vymyslia. V tomto smere mi extra vadil len maly chlapec, ktory sa stal zosobnenim Samaritana. Napad to nebol uplne zly, ale kasting sa znova nevyznamenal. Rovnako ako v pripade elitnej zabijacky Martine Rousseau, ktorej som tu drsnost neveril ani na sekundu. Ale nastastie to je väcsinou stale zabava a finale mi pripadalo ovela napinavejsie ako v minulej serii. Tentokrat sa definitivne a uspokojivo zuctovalo s protivnou sefkou tajnej sluzby. Trochu luto mi bolo noveho sympatickeho agenta Devona Grica. Nakoniec mi bude chybat aj Eliasov zabijak Anthony, ktoreho vztah s Eliasom sa mi pacil. Snad definitivne nekonci aj Elias. Prekvapivo v druhej polovici serie takmer uplne absentuje Shaw, co mi trochu vadilo. Rovnako ako jej necakany gay vztah s Root. Trochu vtipne pôsobi jak je miestami Root ochotna bojovat za zivot Fincha aj ked ho predtym takmer zabila. Skritizujem este prevedenie akcnych scen v ktorych sa uz prilis vyuzivaju CGI pri vystreloch a zasahoch a pôsobi to mizerne ako v novych Seagalovkach. Stare dobre slepe naboje a kapsulky su uz drahe aj na tento serial. Aspon ze sem tam nieco efektne vybuchne. Takze celkovo je tato seria za 8/10 a tesim sa na finale. ()