Lovec zločincov - Série 1

(séria)
Akčný / Krimi / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2011–2012), 16 h 51 min (Minutáž: 43–45 min)

Tvorcovia:

Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

James Caviezel, Michael Emerson, Taraji P. Henson, Kevin Chapman, Susan Misner, Enrico Colantoni, Elizabeth Marvel, Al Sapienza, Michael Kelly (viac)

Jste sledováni. Vláda má tajný systém. Stroj, který vás špehuje každou hodinu a každý den.
Miliardář Harold Finch dokázal sestrojit stroj, který dokáže vyhledávat zločince a oběti zločinců dříve, než se samotný zločin stane. Jenže je na hledání sám, a tak hledá společníka, který má zkušenosti s lovením lidí. Tím se stane John Reese – bývalý voják, který sloužil u tajných jednotek. Johnovi už je jedno co udělá, proto se popere v metru, kde také narazí na Finche. Finch se s ním setká a nabídne mu spolupráci. Teď už je to jen na Johnovi... (Varan)

Milsa

Prvá séria začína dosť nudne. Prišlo mi to ale bežný seriál, kde netreba "rozmýšľať" a človek si len úživa to, že ho sleduje. Ale potom to zrazu začalo naberať na obrátkach. Ku koncu série je to dosť zapletené a začína to pôsobiť úplne iným dojmom. ()

Ouwen

Námět o tom, že kdesi po New Yorku bloudí ex-mariňák/ex-profi zabiják, chce se uchlastat k smrti, je špičkovej v bojovejch dovednostech a oplývá hrdinským komplexem je pro mě jako stvořený. James Caviezel ve své životní roli. Tolik emocí, kolik ze sebe doluje, dost mu napomáhá jeho "boss", Michael Emerson, oba maj výbornou slovní zásobu, perfektně se doplňují, vtipkují a jejich bravůrní chemii dokresluje špičkovej soundtrack. Akce je hodně, trošku zamrzí, že přestřelky nepůsobí tak živelně jako v jiných seriálech, zvuky zbraní i výstřely jsou dost otupený a krev téměř není, zásobníky se však mění, díry ve zdech po kulkách potěší oko detailisty. Bitek je podstatně víc, jsou dynamické, realistické, Caviezel tasí chvaty z Krav Maga a Wing Chun, jeho práce s loktama jsou pastvou pro oči a hlavně často využívá můj oblíbený útok na krk, dlaní. Občas je znát, že nějakej chvat nezapadne a editing není zrovna nejlepší - v počátku velké množství střihů, nebo nepříjemné položení kamery. Naštěstí dojde k upgradu, odzbrojování v plné parádě, Caviezel veškeré bojové dovednosti zvládá s přehledem (fantastický souboj proti profi zabijákovi v bytě, e22). A rozhodně nechybí ani stealth akce - nenápadné sledování, focení, odposlouchávání, prostě to co mi schází u jiných akčních filmů, je zde v plné míře. Oba herci navíc táhnou celej seriál svým charismatem. Doplňuje je krásná Taraji Henson a Kevin Chapman, kterej fakt perlí. Akční scény taktéž dokresluje hudba, hlavně "bourne theme" při nějaké bitce, kdy Reese neohroženě jde vstříc protivníkovi a rozjede skills v plné parádě. Nejlepší díl rozhodně e21, hodně citlivá epizoda, smutná a osobní. Seriál rozhodně nabízí i masivní množství filozofických debat, takže jsem se bahnil v nadšení a spolu se šepotem Caviezela je to slast pro uši. Obě postavy jsou navíc hodně zranitelné, uvěřitelné a proto můj vztak k nim je silný. Prostě mám pocit, jakobych tam s nimi byl, prožíval to co oni a cítil každou kulku na těle, každou udělenou ránu co schytá Reese. Je zde navíc plno vedlejších postav, co určitě stojí za podrobný popis (Elias, Zoe), ale to by bylo skutečně na dlouho. Přijde mi to napínavé, bohaté, má to zvraty, výbornej scénář a je to hodně detailní. ()

Lacike

Napriek tomu, ze nemam rad detektivky, lebo ma nudia a akcne serialy, lebo su limitovane nizkym rozpoctom na poriadnu akciu a ratingom, takze poriadnej brutality sa nedockame, tak Person of Interest je jedna z tych mala vynimiek, ktore mi dokonale sadli. Epizodne zapletky sa vynaliezavo pohravaju s klise, takze vyustenie pribehu je zakazdym originalne a uplne ine ako sa zo zaciatku zdalo. A popritom tu mame niekolko velmi napinavych a neustale gradujucich hlavnych linii. Ci uz pozadie vzniku stroja, mafiansku liniu s Eliasom, alebo minulost hlavnej postavy. Davkovanie informacii je ukazkove, takze divak nechyta nervy z toho, ze serial zbytocne natahuju donekonecna ako napriklad Lost. Perfektne sa vydarili postavy. James Caviezel tu ma hlas jak Clint Eastwood a schopnosti jak terminator krizeny s Jasonom Bourneom. Zboznujem sceny, ked bez mihnutia oka napochoduje do miestnosti, ktoru bleskovymi chvatmi vymlati a potom kludne odide prec. Zaroven ale predvadza aj skvely dramaticky vykon a v zavere serie jeho postava zaziva take tragicke chvilky, ze som mal slzu na krajicku. Druhou hlavnou postavou je Michael Emerson. Vševed v pozadi, ktory ma na rozdiel od Lostu nesral tym, ze vsetko vie, ale prave naopak si ma ziskal a postupne sa ukaze, ze aj on je chlapik s tragickym osudom. Policajtka Taraji P. Henson je taka na prvy pohlad obycajna postava, takze mi trvalo par dielov, kym si ma ziskala. Od zaciatku ma ale nonstop bavil benjaminek spinavy polda Fusco. Miestami dost zmätený chlapik ale neskôr sa ukaze, ze uplny blbec tiez nie je. Kazdy poriadny serial musi mat aj zaujimave vedlajsie postavy a nastastie ich ma aj tento. Najlepsi je charizmaticky Enrico Colantoni ako mafian Elias alebo nadherna Paige Turco ako taka zenska obdoba hlavneho hrdinu. V tejto serii mi prilis este nesadla Root, ktora neskôr dostane poriadny priestor. Potesili ma aj jednoepizodne hostovacky niektorych znamych hercov. Napriklad hned dvaja z môjho oblubeneho serialu Third Watch. No a co sa tyka technickej stranky a akcie. Tak na serial to je solidne velkolepe. Prim maju ale hlavne bitky v ktorych James Caviezel predvedie celkom uveritelne rychle rucne chvaty. Sice obcas vidno, ze ku kontaktom nedochadza a aj naväznost zaberov je v prvych dieloch horsia, ale celkovy dojem je z nich pozitivny a nemam s nimi problem. To uz ma obcas stvali digivystreli v niektorych prestrelkach. Nastastie nie uplne vsetkych a dockame sa aj starych dobrych vybuchujucich kapsuliek. No a sem tam do vzduchu neskutocne pôsobivo vyleti nejake auto. A aj brutalita je na mainstramovy serial slusna, takze to obcas v detaile niekto schyta aj do hlavy. Proste nejake tie detaily nie su stopercentne, ale ako celok to pôsobi kvalitne. Môze za to aj kvalitny soundtrack, ktory scenam dodava potrebnu atmosferu. V zavere serie sa skvele pretlo niekolko linii. Cast z nich sa zaujimavo vyriesila a zaroven ostal otvoreny koniec tak akurat, aby sa divak tesil na pokracovanie, ale zaroven ho nesralo, keby nahodou serial zrusili, ze ho zacal pozerat. 9/10. () (menej) (viac)

• V epizodě se Elias (Enrico Colantoni) a John Reese (Jim Caviezel) ukryjí v bytě u Willa (Eliasův student). Elias si všimne knihy, kterou má Will rozečtenou – jedná se „Hraběte Monte Christa“ od Alexadra Dumase st. Edmond je jedna ze známých rolí právě Jima Caviezela. (Mooody)
  • V závěrečné scéně slyšíme skladbu „When Things Explode“ od britské elektronické skupiny UNKLE, kterou nahráli společně s anglickým zpěvákem Ianem Astburym a která vyšla na jejich třetím studiovém albu nazvaném „War Stories“, které vyšlo v roce 2007. (Trajektt)
  • Ve 35. minutě při záchranné akci slyšíme v pozadí skladbu „Burn My Shadow“ od britské elektronické kapely UNKLE, která si přizvala k nahrání této písně frontmana anglické rockové kapely The Cult Iana Astburyho. Tento song vyšel na třetím studiovém albu této kapely nazvaném „War Stories“, které vyšlo v roce 2007. (Trajektt)