Keď na Slovensku vládol hokej

všetky plagáty
Dokumentárny / Športový
Slovensko, 2010, 5x60 min

Spomienky na svetový hokejový šampionát 1959, ktorého jedna skupina sa hrala aj na Slovensku, v Bratislave. (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Čo sa týka roku 1959, čakal som viac, bolo to však celkom vtipné. Ono to bolo aj kvôli tomu, že vtedajšia generácia nebola veľmi konfrontovaná s televíziou, internetom a skôr to bola generácia historiek, jednoduchých vtipov, rýchlej vznetlivosti pováh a tak z toho šampionátu som sa veľa nedozvedel, akurát možno, čo sa týkalo československého tímu, inak nie. Čo sa týka roku 1992, vyzeralo to, že chceli byť s Čechmi za dobré, lebo mnohí z nich boli ich priatelia. Trenčín sa stal majstrom a tréner národného tímu nezobral jeho najlepšiu päťku takto spolu na majstrovstvá a presadzoval si tam svojich českých hráčov. Podľa mňa to bolo prehnané najmä kvôli napätiu, kvôli situáciám, aké sa stali napríklad Havlovi, či to ako do nominácie kecal Šťastný predtým na olympiáde, ktorý tam chcel ultimátom a politicky zvýšiť počet Slovákov, popravde asi vtedy právom, no nemiestne. Navyše v 1959 bola iná situácia a v 1992 brať zo štyroch Slovákov bolo skôr ukrivdenie a to, čo tam o trénerovi hovoril Walter, že on by ich skôr do bitky poslal, lebo na ňu vyzýval napríklad proti Rusom, tak to nespomenul však to, že Česi Rusov nemusia a proti tým Francúzom, kde ich ukľudňoval, tam to možno tak nechcel. Walter však celkom sympaticky hovoril o tom, že ak to spolu štátom nejde, nech sa rozdelia a možno bude lepšie. Ono aj ja som za slovanské spolužitie, no krivdilo sa nám. História nakoniec ukázala, že významnejšie ako tie majstrovstvá sa stala tá zločinecká kupónová privatizácia, že vlády Mečiara a Dzurindu, no aj tie dnešné skôr Slovensku uškodili a tak vyskakovať veľmi nemôžme, preto rozmýšľanie Čarnogurského, ktorý bol vtedy proti, mi prišlo rozumné, napriek tomu sme rozdelení a treba to brať ako fakt a tešiť sa z toho, čo nám to prinieslo, v tom roku 1992 navyše aj Slovan vyhral federálnu ligu zas vo futbale, takže ten rok patril skôr nám, škoda že tú dominanciu sme nepotvrdili neskôr. No, rok 1994 bol o niečom inom. Tento diel sa mi páčil najviac. Síce neukázali všetky zápasy a všetko, ale zaujali ma rozhovori, najmä to ako pomohol Šťastný, či Mitošinka a zamrzelo ma akú krivdu nám a bývalým postsovietskym republikám spravil svetový hokejový výbor ako nás preradili až do C kategórie a to sme mali ešte ešte šťastie, že nie až do D skupiny. nechápem, prečo nemohli ísť tieto tímy do B skupiny alebo zahrať kvalifikáciu o A skupinu, či rovno rozšíriť A skupinu, taktiež ohľadom tej olympiády to bolo zaujímavé, keď sme naozaj hľadali identitu a pred celým svetom sme nakladali favoritom. Zamrzel ma však rok 1995, napríklad ohľadom rečí Mitošinku, že Mečiar urobil veľa pre hokej po finančnej stránke, ono len operoval s našimi verejnými zdrojmi a navyše, ktovie akú rolu v tom hral Široký, keďže investícia do štadióna bola akoby do neho. Tiež Šťastný, že uprednostil klub pred reprezentáciou na záver a že nevnímal niektoré dôležité góly ako významné, že zaviedol hlúpu tradíciu víťazných cigár, proste nie všetko od neho bolo správne, ale čo sa týka jeho odporu voči alibizmu, voči výpadkom, ktoré ako Slováci často máme a mal mnoho ďalších povahových vlastností, ktoré z neho ozaj robili vodcu, tak za to si ho vážim. Tá B skupina bola ozaj ľahšia kvôli nezmyselným prehmatom s nástupníckymi krajinami, škoda len, že niekde tu sa prestalo pracovať s našim hokejom, začali z toho robiť biznis a náš postup ďalej aj kvôli spoločenským a politickým zvrátenostiam bol na dlhé roky poslednou svetlou stránkou, na ktorú neskôr nadviazala zlatá generácia, ktorá však bola len výsledkom poslednej práce za socializmu a federácie, či v úvodných rokoch. Naša krajina má na viac a tento dokumentárny seriál to ukázal, nebol najlepší, mnohé veci vynechal, no tá bojovná zvučka vo mne ostane ako odkaz toho, že ide sa dopredu, veď máme slávnu minulosť. () (menej) (viac)