Zázraky vesmíru

• Česko Kouzelný vesmír (viac)
TV spot

Vesmír je pro lidskou mysl takřka neuchopitelný. Je starý skoro 14 miliard let, dlouhý 93 miliard světelných let, obsahuje přes sto miliard galaxií, v nichž září stovky miliard hvězd... S fyzikem Brianem Coxem pochopíme, jak tohle kolosální divadlo vlastně funguje – nebo alespoň do té míry, kam zatím došlo lidské poznání. Pomohou nám příklady z naší vlastní Země i špičková počítačová grafika. Uvidíme obří supernovy, čerstvě objevené galaxie a pokusíme se přiblížit nejvzdálenějším, nejstarším a nejpodivuhodnějším částem vesmíru.
Brian Cox, fascinující vesmír, hledání odpovědí na zásadní otázky našeho světa. (oficiálny text distribútora)

TV spot

lareinna

Dokumenty o vesmíre ma neprestávajú fascinovať, práve naopak. Čím viac toho vieme, tým viac si uvedomujeme, koľko toho ešte nevieme..vďaka Bohu za Hubblov teleskop, tisíce družíc a kozmických sond, ktorých očami sa môžeme dívať do vesmíru (ale existuje aj druhá strana mince, a to je vesmírny odpad, ktorý produkujeme...ale je skvelé, že už aspoň uvažujeme o tom, ako ho zredukovať, keďže vesmírny odpad ohrozuje ostatné - ešte funkčné sondy a družice, nehovoriac o tom, že ohrozuje hlavne ISS - medzinárodnú vesmírnu stanicu)... ale jednoznačne je až fascinujúce, ako sa - len za posledné desiatky rokov - zvýšila koncentrácia vedeckých vynálezov a pokroku. Každá časť tohto dokumentu vysvetľuje inú záhadu vesmíru (priestor a čas, hviezdy, gravitácia..) a je natočený naozaj veľmi zaujímavo. ()

dud

Hond'tz en hond'tz ov uond'z. Brian Cox se zápalem sobě vlastním prezentuje v krásně graficky zpracovaném dokumentárním seriálu BBC zázraky Vesmíru a způsobem stravitelným pro masy objasňuje rozličné procesy, probíhající v kosmu. Jednotlivé díly jsou plné epických momentů typu:"Podívejte se na mě, jsem na hoře! Podívejte se, teď jsem na poušti! Teď stojím u vodopádu!" a lens flareů, přítomných snad v každé animaci, přesto právě díky opravdu pěkným animacím různých útvarů a procesů probíhajících ve vesmíru a jejich názornému a snadno pochopitelnému přiblížení divákovi tento seriál jistě stojí za zhlédnutí každému, koho aspoň trochu fascinuje vesmír. + Skoro bych zapomněl na skvělý soundtrack, který složil Sheridan Tongue a kolem kterého byla značná kontroverze, jelikož se diváci BBC dožadovali (a také dosáhli) jeho ztlumení, jelikož je prý příliš rušil při sledování seriálu. ()

kinej

Oproti předchozí sérii Wonders of solar system jsem uvítal především původní nápady, zejména v podobě destinací kam se Brian Cox vypravuje. Cox je naprosto skvělým průvodcem, jež umí o vesmíru vyprávět srozumitelně, jednoduše a přitom zajímavě a chvílemi téměř poeticky. Každý díl má skvělou gradaci, tím jak Cox popisuje jevy nejdříve nekonkrétně a obšírně a postupně přidává na věcnosti, názorných příkladech a skládá do hromady nečekané souvislosti, přičemž závěry bývají skvělé formulované, pro mě obohacující a krásné. Jestli je mezi průvodci dokumentárních filmů nějaký pomyslná nástupce Davidat Attenborougha, nechť je to tento profesor. ()

Courrier

Jeden ze slabších počinů BBC. První pul hodinu má člověk spíš pocit že se dívá na záběry z něčí dovolené a potom už následuje pouze jednostranný náhled na jeden z možných konců našeho vesmíru. Určitě bych netvrdil že je to čistá ztráta času, ale člověk si při sledování musí uvědomit že mu je překládána jedna z mnoha teorií která se ale jednodušeji dá shrnout asi tak v deseti větách a není k tomu potřeba hodinový dokument. Finální hodnocení 35% ()

Ainy

Tyhle dokumenty zbožňuji. Věda, historie ... Cítím jako hřejivý balzám na svém srdci a manu pro svou duši, když vstřebávám všechny tyhle informace. Řeknou mi, jak to všechno vzniklo, můžu se ponořit do hvězdné oblohy, do mléčné dráhy nebo do nitra supernovy a to je moc fajn. Pro nás Lajky to všechno raději vypravěč přirovná k bublifuku, abychom měli pocit, že rozumíme alespoň něčemu ... dokonalé, prostě dokonalé! Taková Betelgeuze, neboli Obrova paže, je hvězdou v souhvězdí Orion a co je mnohem důležitější, že má na kahánku. V supernovu se může objevit už zítra nebo za milion let. Já bych byla raději pro ten zítřek. ()