Spisovatel a detektiv v jedné osobě vyšetřuje podivnou vraždu starého muže, který se rozhodl prodat svoje panství proti vůli rodiny. (Netflix)

Necrotongue

Hmmm, tak tohle nebyl zrovna nejlepší kulturní zážitek. Každopádně jsem zjistil, že Švédové pijí o Vánocích jako Dánové a že jejich rodiny disponují (stejně jako všechny ostatní národy) až příliš přítulným strýčkem. Zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o zajímavou záležitost, následně se ale ukázalo, že si nelítostný zub času mocně zahlodal, takže na mě film už nemohl příliš kladně zapůsobit. A teď nemám na mysli obraz ani zvuk, vadil mi velmi naivně napsaný příběh, který už dnes opravdu neobstojí. Mě prostě převelice rušilo, jak se vždy stalo něco důležitého v ten pravý okamžik, aby do sebe ozubená kolečka nepříliš silného scénáře ideálně zapadla a posunula děj sice požadovaným ale mnohdy nelogickým způsobem. Některé scény tak vyzněly spíše legračně až bizarně a můj celkový dojem značně utrpěl. / Poučení: Detektivka by měla být alespoň trochu napínavá. ()

Willy Kufalt

Některé filmy z kategorie pro pamětníky jsou specificky vázany na diváka, kterému je dobře známý styl filmové tvorby své doby v dané krajině, účinkující herci, a který k tomu v sobě chová i hlubší vztah v podobě nostalgie. Sám si neumím představit diváka, kterého by dneska mohla tahle omšelá a dávno zestárlá švédská kriminálka ze 40. let čímkoliv zaujmout, a vlastně ani najít důvod, proč to má (asi?) patřit do zlatého fondu. Zatímco třeba v Československu po válce vznikala v rámci kriminálního tématu dramata s nadčasovými morálními dilematy jako Mrtvý mezi živými či Svědomí a v Itálii dobyl ve stejnou dobu filmový svět Vittorio De Sica svými Zloději kol, Švédové i navzdory své neutralitě zůstali v tomto směru celou dekádu pozadu a nabídli krimi thriller s teatrálním pojetím, bez jakékoliv psychologie postav, uvěřitelnosti či minimálního přesahu. Občas jsou tu vydařené pokusy o temnější atmosféru, napětí, vizuálně zajímavé postavy, tempo na rok vzniku také docela ujde, ale výsledku to z mého pohledu moc nepomůže, pokud obsah nemá čím oslovit. Nejvýraznějším kladem ještě pak zůstává krátká délka. [40%] ()

Dudek

Docela svižný film, který se po téměř celou stopáž pere zejména se svou uvěřitelností. Základní dějová linie je bez problému, ale jednotlivé události, minimálně tak jak jsou tu podány, nutně vedou minimálně k pozvedlému obočí. Nepříliš uvěřitelné jsou tu jak menší a pro děj méně podstatné scény jako například Essmanova drzá návštěva u Siv v ložnici nebo větší celky, které jsou skoro vždy postaveny na až neuvěřitelných náhodách. Je škoda, že ty nejsilnější ingredience, jako neznámý host, který přichází na oslavu Štědrého dne, velice rychle ztrácejí na síle a vyšumí do ztracena. Díky své krátké stopáži, ve které se stále něco děje Host přichází dokáže docela slušně bavit a odsýpá, vlastní nelogičnosti a zvláštní scénáristické zkratky jej však bohužel tahají dolů. ()

liquido26

Hodinová švédská jednohubka o několik vánočních vraždách na odlehlém švédském panství. Nebylo to špatně natočené, ale nijak výrazněji nezaujaly postavy ani scénář. ()

Flego

Nebolo to vôbec také zlé, ako sa na prvý pohľad javí. Filmu treba dať určite šancu, ponúka ponurý príbeh z rodinného panstva, kde sú vzťahy hlboko narušené nielen kvôli pokusu o predaj majetku. Lepší priemer. Štvrtá recenzia. ()