Ti, co vraždí

• Dánsko Den som dræber (viac)
všetky plagáty
Dánsko, 2011, 7 h 5 min (Minutáž: 38–45 min)

Hudba:

Frans Bak

Laura Bach, Jakob Cedergren, Lars Mikkelsen, Lærke Winther, Frederik Meldal Nørgaard, Iben Dorner, Benjamin Brüel, Carsten Bjørnlund, David Dencik (viac)

Film Those Who Kill sleduje osudy kriminální komisařky Katriny Ries Jensenové a forenzního psychiatra Thomase Schaeffera, kteří jsou součástí vyšetřovací jednotky kodaňské policie specializující se na sériové vraždy. Případy vyšetřované touto jednotkou mají zřídkakdy kořeny v tradičních motivech - jde o mnohem složitější a závažnější trestné skutky, u kterých je samotný akt zločinu vlastně jen prostředkem k dosažení ještě horšího cíle, kterým je uspokojení a naplnění zvrácených fantazií pachatele. Pro úspěšné vyřešení takovýchto případů se naše dvě hlavní postavy musí plně vcítit do myšlení vraha - protože pouze tehdy, když pochopí, jak uvažuje, ho mají šanci chytit. (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Škandinávci vedia točiť kriminálky a ani tu to nebolo zlé. Lenže seriál stráca na dvoch frontách. Jednak ani zďaleka nedosahuje kvality Mostu a tu sa porovnaniu proste nedá vyhnúť. Na druhej strane vyšetrovateľom chýbajú sympatie, nie sú to žiadne herecké osobnosti, konajú bez iskry. Možno pred dvadsiatimi rokmi by to v porovnaní s majorom Zemanom ešte chytilo slávu, dnes to obstojí len v porovnaní s iným Zemanom. ()

BeranSon

-1.díl- Já už se s něčím takovým prostě setkat nechci, ne proto, že by se mi to nějak hnusilo, ten důvod je jiný. Něco vevnitř mi říká, že toto prostě není nic pro mou osobu. První díl z hlediska příběhu, kamery a jiných aspektů není rozhodně vůbec odfláknutý. Lauře Bach to prostě nevěřím a ať je jakkoliv dobrá herečka, tak tady jí to prostě nesedí. ZBYTEČNĚ SI TO HRAJE NA NĚCO CO TO NENÍ. -5/10- ()

JFL

Nejprve dojmy z prvního dílu, které se ale bohužel později rozplynuly: Dobrá dánská high cocnept krimi série o vyšetřování případů sériových vrahů, která dokazuje, že i v prostoru kontinentální Evropy lze najít seriály, které progresivně přistupují k zažitým schématům a konceptům. "Those Who Kill" využívají postupy detektivních seriálů s charakterově odlišnými postavami detektivů, ale intenzifikují tento koncept do podoby vrtkavého vztahu. Osvěžující je prohození genderových a sociálních rolí – vyšetřování vede kariérní bezdětná a nezadaná detektivka, které pomáhá univerzitní profesor a bývalý spolupracovník policie, jenž kvůli své fascinaci sériovými vrahy zanedbává rodinu. Na rozdíl od např. německého "Místa činu" (především principielně podobných dílů s novými lipskými komisaři) není 90 minutová stopáž zaplácnuta falešnými indiciemi a vozením diváka za nos, ale důsledně buduje napětí a rozvádí atrakci vyšetřování vražd za pomoci psychologické dedukce návyků a motivací pachatele. ___ Bohužel po zhlédnutí celého seriálu se hodnocení výrazně proměňuje: První díl bohužel nenastavil standard pro intenzivně napínavou sérii psychologických krimi, ale pouze jen sloužil coby odrazový můstek pro postupem času stále okatější scenáristické konstrukty. Hlavní zklamání pak představuje genderový aspekt seriálu, který se namísto slibně rozehrané osvěžující dynamiky stranou schémat přetransformuje do bizarního šovinistického emocionálního torture porna. Hlavní hrdinka se doslova stává obětí scenáristovy až zvrhlé touhy vystavovat ji stále drásavějším a více traumatizujícím situacím, z nichž nakonec vychází jako "zamindrákovaná čůza" (coby terminus technicus) a uzlíček neštěstí, jenž na vlastní kůži i nervy poznává, že na rozdíl od správňáckých chlapů na práci u policie nemá. --- za první díl 4 *, za celou sérii "odpad" ()

GASTON73

Byl natočen i šestý díl, který nebyl rozdělen do dvou částí s názvem Stín minulosti (Fortidens skygge) Forenznímu psychologovi Thomasu Schaefferovi se navzdory rozvodu podařilo se s bývalou ženou a synem dát dohromady. Dokonce přijal nabídku, přednášet na univerzitě. Před odchodem se musí vypořádat s posledním případem a urovnat vztah s kolegyní Jensenovou. Podezřelým v případu je shodou okolností Thomasův bývalý pacient. https://www.csfd.cz/film/319595-ti-co-vrazdi-stin-minulosti/recenze/ ()

Sofia

Naprosto výborný seriál. Škoda, že dánská televize zastavila další produkci kvůli špatným diváckým kvótám - pro mě zcela nepochopitelně, protože já u toho seděla každý týden jako přikovaná (viděno na kanálu Arte v němčině). Je to hodně surové a násilné, divák se dočká takových lahůdek jako mumifikovaných mrtvol, detailů na naporcovaná lidská těla, brutálního znásilnění v mužském vězení nebo podřezaných dětí v tratolišti krve. Nepůsobí to ale samoúčelně, naopak opravdově - takhle si práci vyšetřovatelů těch nejbrutálnějších trestných činů opravdu představuju. Zajímavá mi přišla taky linka s démony minulosti, které trápily oba hlavní představitele, komisařku Katrinu (zde chybějící Laura Bach, strašně sympatická dáma) a psychologa Thomase. ()