Wallace a Gromit: O chloupek

• Česko O chloupek (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Komédia / Rodinný
Veľká Británia, 1995, 30 min

Wallace, Gromit, zločinný buldog Preston a krásná Vendulína... Britský oscarový animovaný film Nicka Parka. Ovce, úklady a láska – to všechno čeká v této půlhodině pana Wallace a jeho inteligentního psa Gromita ve strhujícím, napínavém ale i humorném příběhu nazvaném O chloupek. Nick Park za něj v roce 1996 získal Oskara. Rafinovaně realizovaný animovaný film, kombinující formelu s kostrami klasických loutkových filmů, kde počet střihů 10krát převyšuje hraný akční film, a kde tedy záleží na jakémkoliv detailu. Zde totiž rozhodují „ohromné maličkosti". (oficiálny text distribútora)

Rozjimatel

Výtvarne je to na vysokej úrovni, animácia je veľmi pekná a štýlová. Tie príbehy sú ale strašne divné a príliš ma nebavia. Postavy mi tiež nie sú dva krát sympatické. No a humor mi nesadol vôbec, príde mi úplne nevtipný. Zasmial som sa jedine pri scéne s ovcami na motorke. Oceňujem ale, koľko práce to všetko muselo dať jedinému človeku. ()

Matematicka

Když je Wallace zaujat pohlednou Vendulínou, nezbývá, než aby chladnou hlavu zachoval Gromit (a jeho pomocnice Pižla). Bude ji potřebovat, protože i vynálezy se mohou otočit proti vám... Velice propracovaná plastelínová animace, cit pro detaily vztahující se k celku, vtipné až bláznivé nápady... to vše a ještě o něco víc v tak krátkém filmu. Zajímavé komentáře: Pohrobek, Matty, zputnik. ()

Wooke

Fido Dogstoyevsky ma zničil maximálne. Inak geniálna rozprávka, Gromit zas a znova trpí a zvláda to ako sa patrí...mnohí z nás by sme sa tomu mali priučiť. Výborná práca, Nick Park...zas raz ste dokázali, že ste majster a Oskar vám patrí zaslúžene. Príbeh pohltí aj náročného diváka a prinúti ho zamyslieť sa prípadne si poplakať na nešťastí, no taktiež nad krásnym priateľstvom. Bravó...skvelá práca. ()

easaque

nostalgické 5* dodatečně dopisuju komentář k této epizodce z dílny Nicka Parka o vynálezci Wallaceovi a jeho psovi Gromitovi,. Tato plastelínová dvojice patří už ke klasice a dokáže pobavit celou rodinu. A protože vždycky dobrou náladu přenesl i na mě, tak plný počet hvězdiček je nezpochybnitelných. Tentokrát přináší kriminální příběh a poprvé se objevuje ovečka, která si časem vydobila vlastní seriál. Zhlédnout ho můžete opět tady. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

zputnik

Nick Park je v první řadě PAN UMĚLEC/ANIMÁTOR. Vždyť to, co dokáže s plastelínovou animací, je nebývale kvalitní, povedené a především zábavné a vtipné. V jeho filmech nechybí romantika ani napětí - to vše však "vystavěno" tak, že výsledným efektem je divákův úsměv/smích/řehot (nehodící se škrtněte). Nick Park čerpá z velkého množství filmových žánrů a filmů (viz jeho "hitchcockovsky" vystavěné napětí, "romantické" nálady ve filmu atd.). Snímek O CHLOUPEK je natočen s obrovským důrazem na detail. Každá drobnost zde má své místo (viz tapety na stěnách, Gromitovy vynálezy, Wallacovy knihy atd.). Shrnuto a podtrženo: Snímky Nicka Parka - včetně snímku O CHLOUPEK - patří dle mého názoru k tomu nejlepšímu z plastelínové animace, co kdy na tomto "širém a zvláštním světě" vzniklo. Doporučuji vidět, slyšet a vychutnat si tento FILMOVÝ BONBÓNEK. ()

• Poprvé se zde objevuje ovečka "Pižla", která poté dostala svůj vlastní seriál Shaun the Sheep. (melloun)
  • Preston (jméno zlého psího neřáda) je rovněž název rodného města režiséra Nicka Parka. (Valsadora)