Alpy

• Česko Alpy (viac)

Veľmi, veľmi zvláštna skupina ľudí. Nazývajú sa Alpy. Ich krycie mená sú inšpirované alpskými vrcholmi. Šéf je Mont Blanc. V skupine je zdravotná sestra, záchranár, gymnastka a jej tréner. Zaoberajú sa tým, že pozostalým nahrádzajú ľudí, ktorí nedávno zomreli. Dokážu byť milovanou dcérou, drahým manželom, priateľkou... Dokážu si naštudovať životy nedávno mŕtvych a hrať ich potenciálny budúci život. Pozostalí pochopiteľne platia. Až dovtedy, kým sa členovia skupiny Alpy nezačnú so svojimi úlohami príliš emocionálne identifikovať. Nejakú úlohu hrá však každý z nás... Yorgos Lanthimos zobrazil svoj mysteriózny príbeh zdanlivo chladne, ako nezávislý pozorovateľ. Jednoducho a bez štylizácie. Rafinovanosť tohto prístupu sa ukáže v závere, keď sa téma dramatizuje, rytmus zrýchľuje a dej naberá na emocionálnych obrátkach. (Art Film Fest)

Cimr

Viděl jsem de facto na jeden zátah Špičák i Alpy, takže oceňuji určité provázanosti (ve Špičáku stojí děti u zdi a chtějí se dostat ven, v Alpách stojí žena před dveřmi a touží dostat se dovnitř), ale hodně tak vyleze, že Špičák je prostě lepší. Zapůsobil na mě jako zjevení, svým stylem mě úplně nadchnul, kdežto Alpy se mi "jen" líbily. Výchozí zápletka Alp (parta lidí nahrazuje příbuzným zemřelých jejich mrtvé) je z rodu geniálních, ale zdá se mi, že potenciál nebyl stoprocentně naplněn. Anotace je nakonec zajímavější, než výsledný film. I tak se pár scén do paměti zaryje. Jako když se hádá prodavač lamp se svou "nahrazenou" manželkou, nebo když se "nahrazená" holka má milovat se svým klukem a v pozadí tušíme jeho rozostřené rodiče, kteří dohlížejí, jestli všechno jde, jak má. Film klade zajímavé otázky - kdy jsme přirození a kdy hrajeme? Co ze mě dělá mě, co určuje moji identitu? Proč dva lidé, co dělají totéž, nedělají totéž...? Zajímavé a pozoruhodné, byť zázrak se tentokrát nekoná. ()

emma53

Režisér udržuje a zachovává určitý odstup od děje i postav a zároveň v divákovi vyvolává neklid a mnoho otázek, aniž by mu dával odpovědi. - (citace) Já bych těch otázek měla asi příliš, to ostatní se povedlo, neklid a odstup jsem měla na sto procent. Zkrátka Yorgos Lanthimos nebude patřit mezi mojí režisérskou elitu. ()

castor

Tak tohle úplně nevyšlo. Znám kariéru Yorgose Lanthimose doma i za oceánem. Jeho řecké tvůrčí období představuje zejména incestní Špičák, v Americe už stihl čtyři snímky s jednoznačným vrcholem v podobě oceňovaných Chudáčků. Pokaždé dokázal tenkou hranici mezi bizárem a zajímavostí tak nějak ukočírovat ve prospěch diváckého zážitku, Alpy mě ale v mnohém minuly. Jeho postavy se i tentokrát bez odmlouvání podřizují na první pohled absurdním pravidlům a v prvních desítkách minut je opravdu těžké se v ději/motivacích orientovat. Podivínství na druhou. Nepodmanivé, divácky nepřístupné! ()

classic

Nemá to ani hlavu, ba ani pätu, a predovšetkým ide o najslabší film gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa, u ktorého som sa nevedel dočkať konca, pretože je to taká hlúposť, až to normálne bolí ! Tento film sa dá veľmi dobre pochopiť, ale všetko, čo sa v ňom nachádza, vyšumí do prázdna, a navždy sa stratí. Nekonečná zbytočnosť ! Chcel som vidieť snímky, ktoré sú ešte v jeho materinskom jazyku, a ak by som to mal na záver zhrnúť, radšej by som zvolil kontroverznú záležitosť z roku 2009, kde si taktiež zahrala herečka ANGELIKI PAPOULIA, ako o dva roky neskôr pozorovať týchto čudných DEBILOV, ktorí sa pomenovali podľa najvyššieho pohoria Európy, a jeho tzv. VRCHOLOV. Absolútna KRAVINA kravín ! ()

claudel

Alpy jsou nejspíše nejméně divácky přístupným snímkem z dílny Yorgose Langhimose a mně také trvalo, než jsem se ponořil do děje. Spousta zvláštních scén, bizarní chování všech postav a nejasné vazby působí maximálně zmatečně. Opět mi to nedá a musím ocenit a vyzdvihnout jedinečnou originalitu a nápaditost. ()