Ano hi mita hana no namae o bokutači wa mada širanai.

• Japonsko あの日見た花の名前を僕達はまだ知らない. (viac)

Teenagerovi se zjeví duch jeho dávné kamarádky a přiměje ho, aby dal dohromady starou partu, která jí má pomoci splnit poslední přání. (Netflix)

Scalpelexis

Takováhle anime přesně reprezentují moje nepochopení japonských vztahů a hodnot. Máme tu jednoduché srovnání: 1) Holčina, která dospívá, ale vypadá a chová se na 8 let, není schopná ničeho, furt jen vyřvává, raduje se jen z činů ostatních, brečí a neřekne nic moudrého, ale je strašně roztomilá. 2) Holčina, která je energická, snaživá, hezká, pracující, aktivní, rozhodná. Kterou si vybere japonec za svoji manželku? Samozřejmě tu první. Jak už jstě určitě pochopili, ona první holčina mě značně iritovala svoji přítomností a když ani nezná své přání, tak máte zaděláno na solidní migrénu. Narozdíl od jiných komentátorů mě bavila víc druhá polovina, kdy se aspoň začalo něco řešit a Menma už nebyla takovým protivným elementem, jenže ten téměř neutuchající vodotrysk slz našich hrdinů mě i tak dost vyšťavoval a ubíral na jakýmkoliv požitku. Pokud se seriál snažil o vybudování jistého kouzla, kvůli těmto přehnaným emocím, které ústily v poměrně nesmyslném chování postav, moc neuspěl. Konec už je vskutku synchronizované vyplachování očních kanálků, přesto ho hodnotím jakž takž uchazejíce, protože..po tom všem..jaký jiný by tvůrci mohli vymyslet? Celkově tedy podprůměrný zážitek zvedají drobnosti typu opening a ending, šik vizuál, sem tam i zajimavé/sympatické postavy (Poppo i Anaru) a nápad, který jen byl holt špatně elaborován. ()

Larky

Vynikající seriál, který ovšem doplácí na to, že né každý objeví jeho zvláštní kouzlo a také na to, že spoustě lidem nepřipadá ničím zajímavým, což ovšem není můj případ, já si ho narozdíl od spousty nových seriálu skoro zamiloval. A proč? Kouzlo, které jsem zmínil, je tím hlavním důvodem, jaké ovšem je se těžko dá popsat, pokud to někdo z vás taky tak cítí, tak ví o čem mluvím, ostatní budou jen nechápavě kroutit hlavou, co to píšu za kraviny. Nemíním se o tom dál rozepisovat, pokud tenhle aspekt (a klidně i další) chce někdo probrat, může mi napsat. Na každý pád je Ano hi mita krásně animovaný se skvělým openingem a endingem, zajímavými postavami, které působí narozdíl od většiny dnešní západní i východní produkce velmi realisticky, navíc se jedná o psychologické drama, které prostě funguje a ten lehký nádech duchovna je jen pomyslná třešnička na velmi chutném dortu, který si dám rád znova. EDIT: po posledním těžce a zbytečně ubuleném díle a krátkému promyšlení uznávám, že jsem Ano Hi Mitu nadhodnotil, takže snižuju na 4* s tím, že si za vším co jsem napsal dřív ale víceméně stojím. ()

TomX2

Hlavnými hrdinmi príbehu sú šestica starých kamarátov, Super Ochránci Mieru. Všetko sa však zmení po tom, ako zomrie jeden z nich, roztomilé bielovlase dievča menom Menma. Po jej smrti sa Super Ochránci Mieru prestanú stretávať, odcudzia sa a jednoducho - ich kamarátstvo sa rozpadne. Na Menmu sa už pomaly zabudlo do doby, keď ju nezačne na vlastné oči vidieť jeden z nich, Jintan. Menma chce, aby sa jej splnilo staré prianie a tak sa Jintan pokúsi znovu spojiť so starou skupinou kamarátov. Zo začiatku mu nikto neverí, no ako sa neskôr ukáže, Jintan nemusí byť jediný komu sa pred očami zjavuje Menma. Podarí sa starým kamarátom znovu si vytvoriť púto a splniť Menme jej prianie? Celkový dojem: Na anime Anohana (celým Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai) som sa chystal už dlhú dobu, pretože som o ňom už neraz počul a nakoniec ľutujem, že som si ho nepozrel skôr. Aké sú z neho teda moje pocity? Anohana je v prvom rade príbeh o priateľstve a obsahuje všetko, čo zažil určite každý z nás. Smútok, láska, strach, trauma, zábava, hra, šťastie, smiech, hnev, plač, a jednoducho všetko čo patrí do života každého človeka. Postavy sa po dlhých rokoch konečne stretávajú, úplne odcudzení a divák v priebehu 11 dielov sleduje, ako sa postupom znovu zblížujú. Dá sa povedať, že tento seriál je bezchybný. Hoci sa v ňom môže nájsť nejaká chybička, budete do príbehu ponorení tak, že si nebudete všimať nič okolo seba. Animácia je pekná, hudba je skvelá, scenár, dialógy aj postavy sú skvele napísané a to už o niečom hovorí. No nemyslíte? ;-) Páči sa mi, ako tvorcovia pracovali s hlavnými postavami. Sú napísané naozaj výborne, sú dobre charakterizované a ľahko zistíte akú majú povahu, ako sa zachovajú v danej situácie a tak je viac než jasné, že si aj vy vyberiete svojho favorita, ktorému budete držať palce k dosaženiu jeho snov a cieľov. To je jedna z vecí, ktoré sa mi na filmoch a seriáloch páči a malo by to obsahovať všetko. Mojím favoritom bol napríklad hlavný hrdina Jintan, ktorý mi za tých 11 dielov prirastol k srdcu zo všetkých najviac. Jeho chovanie je uveriteľné, má podobnú povahu ako ja, jeho správanie je veľmi reálne a tiež môžem v kľude povedať, že zo všetkých protagonistov je najvyspelejší. Ďalšou sympatickou postavou je Poppo, ktorý mi taktiež veľmi prirastol k srdcu. Povahu ako má práve on by mal mať každý človek. Páči sa mi na ľuďoch že aj navzdory tomu, že sa ocitnú v ťažkej situácii, sú smutní a majú traumu, dokážu sa aj naďalej usmievať, motivovať druhých a zdvihnúť im náladu. Kto by nechcel mať nablizku takého optimistického človeka? ;-) Napriek tomu, že Anohana je pomerne vtipný scenár a divák sa niekedy dobre pobaví, príbeh je niečo naozaj silný a krásny. Vidíme v ňom všetko, s čím sa môžeme stretnút aj v našom osobnom živote. Sú v ňom momenty, keď sa musíme zasmiať, no niekedy nemôžeme prestať plakať. Ja som sa na seriál nepozeral pretože som musel alebo som ho chcel silou mocou dopozerať. Nie, je to ďalšia vec, ktorá pre mňa niečo znamená. Nie len krásny záver, po ktorom mi ešte pár minút tiekli slzy po líci ma presvedčil o tom, aký je život krásny, čo sa nam tvorcovia snažia ukázať a čo sa v seriáli skrýva. Na záver by som len povedal, že Anohana zapadá k ďalším dielam, ktoré ma dokázali nejakým spôsobom ovplyvniť a ukázať mi ďalšiu stránku sveta. Je v ňom všetko perfektné - od animácii cez príbeh až po postavy. Aj napriek tomu ho však nemôžem hodnotiť objektívne, pretože to by pre mňa Anohana neznamenal vôbec nič a celú recenziu by som písal zbytočne. Jednoducho a v skratke je to vec, ktorú by ste si niekedy mali určite pozrieť aj vy bez ohľadu na to či máte radi anime alebo nie. Anohana je ďalším dôkazom (nielen) toho, čo všetko v sebe skrýva táto kultúra a umenie. A už som vám povedal, že som na konci reval ako malé decko? Moje hodnotenie: 100% () (menej) (viac)

Hitman_47

Silný příběh o tom, jak se dětské party trhají a jak k sobě po letech opět nachází cestu skrz ducha slečny, která kdysi bývala členkou jejich spolku Great Peace Busters. Pokud se vám některý z výše popsanych motivů zamlouvá, nevidim důvod, proč se na tenhle kousek nepodívat. Zpracování je na špičkové úrovni a poslední díl je samozřejmě takový, jak ho každý očekává... ale myslim si, že v tomhle případě o originalitu ani moc nešlo. ()

Hees

V podstate je to o minulosti skupiny detí, kde hlavný hrdina začne vidieť dievčinu, ktorá sa volá Menma, nebolo by na tom nič zvláštne, keby nebola už po smrti a tak jedenásť dielov vlastne sa pripravujete na to, aby ste sa s ňou mohli neskôr rozlúčiť. Vlastne toto anime je o pocitoch a či máte na niečo takéto chuť je to totiž len citový "fázer" náboj vystrelený na Vás a ak to prijmete dostanete anime, ktoré je v celku svojou dĺžkou a nápadom v poriadku. Hlavne z tohto dôvodu dochádza k absolútnej diverzifikácii názorov jednotlivých ľudí na toto anime. Dôvod je jasný ak Vás to nechytí na začiatku a neponoríte sa do príbehu budete mať naozaj nervy a to veľké na to čo sa v anime deje, lebo tu ide naozaj o to aby Vás to dojalo a keď tento efekt nepríde stratili ste 11x23 min svojho života čo Vám nevráti nikto späť. Ja osobne som anime prijal také aké bolo a neprekážalo mi v ňom veľa vecí. Postavy sú v celku zaujímavé a tak z tohto hľadiska je to v poriadku. (Hodnotenie 3,5) ()

• Seriál obsahuje celou řadu autobiografických prvků hlavní scenáristky Mari Okady z jejího mládí. Jsou jimi například zanedbávání školní docházky kvůli šikaně, neúspěšná snaha zapadnout do kolektivu napodobováním ostatních, sociální fobie či život hikikomori. Okada to odhalila ve své knize „Gakkó e ikenakatta wataši ga ‚Ano hana‘ ‚Kono sake‘ o kaku made“ (2017), která se dočkala i filmové adaptace. (Hromino)
  • Závěrečná píseň „Secret base (Kimi ga Kureta Mono)“ je cover, který pro seriál nazpívaly dabérky dívčích postav – Ai Kayano („Menma“ Meiko Honma), Haruka Tomatsu („Anaru“ Naruko Anjo) a Saori Hayami („Tsuruko“ Chiriko Tsurumi), a to ve dvou verzích – „10 Years After ver.“ a „Memento Mori ver.“ Původní píseň vydala v roce 2001 skupina Zone a jedná se o jejich nejslavnější píseň. (cesmine)
  • Seriál se odehrává ve městě Čičibu. Ze stejného města pochází i hlavní scenáristka Mari Okada. (Hromino)