Veselá je dědina

(relácia)
všetky plagáty

Pořad "Ať žije svatba" z cyklu "Veselá je dědina" nám zábavnou formou přibližuje svatební zvyky, zpěvy a tance z Moravy a Slovenska. Hlavním motivem je pozvání populárního zpěváka Karla Gotta jako svatebního hosta na moravsko-slovenskou vesnickou svatbu. Chybět nemůže ani lidový vypravěč Vašek Mlýnek z Kuželova. (oficiálny text distribútora)

otík

Osmidílný cyklus Československé televize Brno natáčený v letech 1971 - 1973. Díly: 1. Dožínkové slavnosti v Troubsku, 2. O horáckém masopustu, 3. Vinobraní, 4. Vylévání cestiček (Velikonoce), 5. Čí sú hody, 6. Ať žije svatba, 7. Kopaničářské námluvy, 8. ??? 1. díl: Dožínkové slavnosti v Troubsku, který přibližuje dožínky v Troubsku (dědina u Brna). Vystoupí zde např. Ruda Stolař (tehdy populární vypravěč anekdot) nebo je tu zachyceno je jakési vystoupení klasické lidové muziky. 2. díl: Masopust, který jak už sám název napovídá, zachycuje zvyky a obyčeje moravské dědiny Okrouhlá v době masopustu. 3. díl: Vinobraní, který zachycuje jak vinobraní v Kyjově, tak imaginární příběh za účasti známých muzik moravské lidové hudby. V jedné z rolí krojovaných chlapů lze poznat Stanislava Zindulku, vystoupí ale také v té době velmi populární Martha & Tena Elefteriadu. 4. díl: Vylévání cestiček se natáček v Míkovicích u Uherského Hradiště a přibližoval Velikonoce. V díle zpíval místní soubor Burčáci. V díle lze spatřit mladičkého zpívajícího Zdeňka Junáka. V díle nechyběla tradiční pomlázka, kde s pořádnými tatary krojovaní chlapi oháňají za krojovanýma děvčicama. 5. díl: Čí sú hody byl díl, který se natáčel v Čejkovicích a prý se ve své době nemohl vysílat kvůli urážce pracujícího člověka. Poprvé zde v televizi vystoupili společně Jiří Pecha, Pavel Zedníček a Bolek Polívka. A protože je to díl o hodech, tak se zde pije a možná bude i bitka. Protože když dojde víno, je potřeba ho někde šlohnút. A když dojde ještě na kácání máje, tak je o ruční zábavu postaráno. Podrobněji zde: Z cyklu Veselá je dědina byl 2. 1. 2015 odvysílán na ČT2 černobílý díl "Čí sú hody", který se vtipnou formou věnoval stavění máje, přípravě na hody a jejich průběhu. Omladina v čele s mladinkým Bolkem Polívkou a vyzrálejším Pechou a za asistence zvyky zapisujícího Pavla Zedníčka chtějí ty nejlepší hody a tak tomu vše přizpůsobí. Jenže ne všechno se povede tak, jak si tito mladí představovali a starší a zkušenější hodovníci je nejednou převezou. Zajímavá, dnes už opravdu starobylá freska z moravské dědiny s mladými brněnskými herci a místními amatéry. Žádného Gotta ani Donutila tady ale neuvidíte. 6. díl: Ať žije svatba přibližuje svatbu na slovácko-slovenském pomezí (Korytná u nás, Nová Bošáca na Slovensku). Hodně zpěvu i tanců, trocha té lidové kultury a tvořivosti a hlavně pravá vesnická svatba. To jsou devízy tohoto dílu, ve kterém se v roli budoucího ženicha objeví Miroslav Donutil a v roli jednoho z jeho bratrů jménem Felix hraje Felix Slováček, který zná Karla Gotta a toho také pozve na svatbu. Karel pak zazpívá několik lidových písní ve svém osobitém vydání. Slušný, místy i vtipný díl také díky lidovému baviči Vaškovi Mlýnkovi. Účinkují: Vašek Mlýnek, Milan Mlsna, Milada Kuncová, Josef Lebánek, Miroslav Donutil, Karel Cón, Karel Gott, Felix Slováček, hraje Cimbálka Olšava pod vedením Luboše Málka, dechová hudba ze Strání, dětská dechovka LŠU Uherský Brod a folklorná skupina Novobošáčan z Novej Bošáče. Zahráli si zde také občané obce Korytná (u Nivnice, poblíž Uherského Brodu). Hudební spolupráce: Milan Slimáček. V roce 1994 vznikl také v televizním studiu Brno střihový pořad Veselá je dědina pod režijní taktovkou Leo Rajnoška, který zmapoval většinu dílů a nabídl pár ukázek. () (menej) (viac)