Otcův pozemek

(festivalový názov)
  • Maďarsko Apaföld

Po dlouhých letech se muž vrací z vězení domů, kde jej však přivítá jen jeho nenávisti plný syn, který jej obviňuje za smrt matky. Situaci nepřidá, když si otec začne se sestrou své bývalé ženy, na kterou měl svým způsobem spadeno i jeho syn. Cestou ke smíření obou mužů by mohla být jejich společná práce na neobdělaném kusu pole, který se snaží předělat v malý vinohrad. V rytmu společné práce pak muži postupně začínají nacházet společnou řeč. Na pozadí maďarského venkova režisér Nagy vykreslil silný rodinný konflikt. Záměrně upozaďuje dialogy i výrazné záběry a nechává promlouvat zejména interakce mezi oběma muži, které není snadné pochopit, je to ale právě nejednoznačnost jejich konání, která filmu dodává trvalé napětí. (Dny evropského filmu)

Jester_X

Film se snaží najít rovnováhu mezi lyrickou a epickou složkou. Rád by promlouval především v obrazech, které by měli v diváku rezonovat a spojovat se v jeho mysli. To se však neděja, a tak musí vypomáhat příběhová linie. Tím vzniká pocit potřeby něco sdělit, ale neschopnosti najít k tomuto sdělení správné prostředky. Většina motivů tedy zůstává nerozpracována, což mrzí o to víc, jelikož je znát, že film má dobrý potenciál, který zůstal nevyužit. ()

Katullka

Osobně to bylo příjemné setkání s látkou, kterou částečně prožívám. S dlouhými záběry. Ovšem debut jde vidět. Jsem zvědava na další práci. // 37. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2011 ()