2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí

(TV film)
  • Taliansko Mayan Prophecies and Crop Circles – An Extraordinary Connection
Taliansko, 2008, 53 min

Kdysi dávno žili lidé, kteří oplývali značným věděním. Civilizace, jejíž poselství nám byla předána z hlubin času. Národ, jehož proroctví se začínají obdivuhodně naplňovat.Mayové. Nebetyčné znalosti této starobylé civilizace, jejíž paměť už dávno pohltil čas, halí závoj tajemna. Mayský kalendář je známý desítkám badatelů. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že ukrývá poselství, které se dosud nepodařilo plně rozluštit. Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých pět tisíc sto dvacet pět let končí jeden věk a současně začíná nový. Podle několika předpovědí podobná událost opět nastane dvacátého prvního prosince roku dva tisíce dvanáct. Někteří se domnívají, že toto významné datum přinese zásadní změny pro lidstvo i celou naši planetu. Co je na tom pravdy? Na jihu Anglie dochází už několik desetiletí k prapodivnému úkazu, který je fascinující a znepokojující zároveň. Je známý jako kruhy v obilí. V posledních letech se tento jev stal ještě záhadnějším - v polích se začaly objevovat impozantní mayské obrazce. Je možné, že by spolu mayská proroctví a kruhy v obilí mohly nějakým způsobem souviset? (oficiálny text distribútora)

jonyyy

Jasně, že dokument manipuluje a nutí svůj názor. Ale líbí se mi když si tvůrci dokážou takhle dát dohromady spojitosti, hledat neslučitelné a udělat z toho příběh. Proč ne. Konec světa nebude, ani se nezmění v 13 nebí z noci na noc. Ale je jasné, že je jen otázkou času, než se stane něco, co změní život na Zemi a dokonce i velká pravděpodobnost, že se přímo tohoto roku (2012) stane něco, co bude zhruba odpovídat. Třeba zase obři povodně nebo hurikán. To jo. ()

Carrie_3

Velmi působivý snímek, jež divákovi servíruje data a poznatky potvrzující, že nový věk nastane v prosinci roku 2012. Jestli tomu tak bude či nikoli, nechme budoucnosti, kterou nikdo neovlivní. Při hodnocení tohoto dokumentu nepopírám, že jsem byla značně ovlivněna skutečností, že mě kruhy a různé obrazce v obilí fascinují z hlediska jejich dokonalosti a prostorového ztvránění bez ohledu na to, kdo je vytvořil. Netvrdím, že jsem všemu, co bylo ve snímku uvedeno, věřila, přesto ale bylo zajímavé sledovat, jak všechno do sebe zdánlivě "zapadá". ()

TomikZlesa

Je úplně jedno jestli tomu věříte nebo ne, jestli je vše v dokumentu pravda nebo jen dobře seřazená fakta. Kruhy v obilí, mayský kalendář, ty významy atd.. nikdo nepopře, prostě jsou, je jen otázka jestli to někdo dobře neposkládal aby to dávalo smysl, vyvolávalo otázky, nebo dokonce nahánělo strach a hrůzu, ale jak píšu, o to nejde. Přinejmenším je to velmi zajímavé, osobně věřím že na konci roku opravdu něco příjde, mayové nebyli žadní pitomci a možná měli, vlastně skoro určitě měli víc rozumu než současná civilizace. Co přijde v prosinci těžko říc, může to bejt zemětřesení, může přiletet meteorit, múže spadnout slunce, nebo je tu taky možnost že nějakej kretén odpálí atomovku a bude vystaráno. Nejmín asi věřím tomu že přiletí Aštar na vesmírném oři a začne nás tu třídit na hodné a zlé. Pokud nepřijde ani jedno tak minimálně za 3 dny budou vánoce, to je taky dobrej děs :-). Samotný kruhy jako takový jsou hodně zajímavý, silně pochybuju že je to lidská práce, celý by to vyžadovalo spoustu příprav, někdo by si toho všiml atd. , ale nejvíc mě zaráží kvalita, rozloha a význam některých symbolů, kdyby měl tohle na svědomí člověk jednak by musel bejt neskutečně inteligentní a zručný, rozhodně se nemůže jednat o jedince, či malou skupinu. Kdo ví, třeba na konci roku tenhle význam pochopíme a snad nebude pozdě... PS: kdo pořád mele o konci světa tak je trošku vedle, nejde o konec ale o jeho současnou změnu a ta se může projevovat jakkoliv...5* dávám za kvalitu dokumentu, fantastické kruhy, přehledne a jasně srozumitelné fakta... ()

Oxymoron

Dokument je až moc jednostranný, se vším hned hotový a ani na vteřinu nezapochybuje, že by to mohlo být jinak. Ukazuje složité obrazce v obilí, které jsou stoprocentně pravé, o falešných se zmíní jen jedním slovem a divákovi nepřiblíží, jak ty falešné vlastně vznikají. Ohledně bandy tří "vědců", která se prezentuje jako jediná skupinka na světe, které se podařilo natočit vznik kruhu, nám ani náznakem nenaznačí, proč zrovna v daný den vytáhli tihle lidé, dle jejich vlastních slov, ty nejvíc profi kamery (jejichž kvalitu převyšuje i moje FullHD od Sony) a vylezli na kopec natáčet - a bum ho, zrovna tu noc vznikl i kruh, který chtěli na kameru zachytit (to má někdo štěstí - já čekám na nahou sousedku v okně několik dní a bez výsledku:). No až na pár těchle podivností dokument vcelku pěkně shrnuje, kde, kdy a jaké obrazce vznikly - a pohled na ně je fakt pěkný. ()

Monoxid

Celkem pěkně udělaný dokument, který těm, co se o tuhle problematiku zajímají, poskytne dostatek střízlivých informací; a naopak extrémní skeptiky by neměl urazit, zmiňuje se i o 'padělatelích kruhů' etc. etc., a hlavně: Jsou tam pěkné obrázky! Je jedno, jak se na to dívám já. Nebudu přece hodnotit film podle toho, jestli souhlasím nebo nesouhlasím s tím, co říká. To je dětinské. (...) A poté, co jsem si přečetla pár dalších komentářů, musím dodat: Strach nelze vzbudit v tom, v kom už není. ()

• Ve filmu je údajná odpověď na zprávu z Areciba, nalezená poblíž radioteleskopu Chilbolton v Hampshire ve Velké Británii. Samotná zpráva byla odeslána v roce 1974 z radioteleskopu Arecibo (kde se mimochodem natáčela bondovka Zlaté oko,1995 ) na Puerto Rico. Dalším filmem, kde byla zpráva tentokrát „skutečně“ zodpovězena, je film Mutant z roku 1995. (Jan.Kanak)