Silk

Veľká Británia, (2011–2014), 18 h (Minutáž: 60 min)

Maxine Peake, Rupert Penry-Jones, Alex Jennings, Amy Wren, Frances Barber, Tom Hughes, Natalie Dormer, Paul Hilton, Nina Sosanya, Ariyon Bakare, Owen Teale (viac)

DaViD´82

Každodenní rutina londýnské právní kanceláře v seriálu, který si zakládá na realističnosti (dle odborníků je v zásadě jediným závažnějším přešlapem nízký věk aspirantů na „hedvábí") vyobrazení tohoto světa sama pro sebe plného zákulisního intrikaření, právních postupů i kliček, spisů o tloušťkách atakující zápis do Guinnessovy knihy rekordů dodaných k prostudování noc před procesem a ostatně i jednotlivých projednávaných kauz. A vzdor vší uvěřitelnosti to má trochu problém s postavami. Ne že by osazenstvo kanceláře nebylo dostatečně zajímavé, ale seriál je (v první sérii) slepě zahleděný pouze do Marthy, která se i přes svou sympatičnost (a výkon Maxine) díky umanuté dobráckosti od kosti poněkud přejí. Kdyby jí byl věnován stejný prostor jako zbylým nejednoznačným charakterům (jen houšť Billyho machiavelismu), tak by sloužila jako vynikající protiváha. Ovšem takto osamocena v centru dění je spíše závažím, které sice nikterak netáhne ke dnu, ale je zbytečnou přítěží. Druhá sezóna toto ovšem radikálně mění; vyhazov nezajímavých postav a především „dospělejší“ nečernobílé verze těch zbylých i kauz, které jsou nyní zpravidla na tenké nejednoznačné hraně, kdy se pohled a výklad zákona odlišuje od vyššího mravního principu; a tak nemají vítězů, ale jen a pouze poražených. Třetí sezóna je pak v mnoha ohledech nejlepší, co se vývoje kauz i postav týče, ale díky "nastavování zrcadel" skrze společensky aktuální případy poněkud ztrácí onen punc civilnosti úvodních sérií. PS: Tvůrci počítají s tím, že postupy, hierarchii, pravomoci, názvosloví a dělbu práce ostrovního právního systému znáte čili pokud jste navyklí pouze na právo v podání zámořských/tuzemských luhů a hájů, tak raději chvilku stravte na wikině; jinak se ve zdejších specifikách lehce ztratíte. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | ()

Ant

Silk jsem začala sledovat jen kvůli zajímavému obsazení a čekala jsem vše, jen ne 5-hvězdičkový seriál. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, jak to chodí v britském právu. Tahle anglická naškrobenost ale byla rozhodně závanem čerstvého vzduchu oproti americkým právním seriálům, kde všichni právníci působí jako rockové hvězdy. Scénárista se nesnaží vymýšlet případy plné vražd, spíše se soustředí na nenápadnější případy, které se u soudu řeší dnes a denně. Díky skvělé hudbě mají všechny díly rychlé tempo a diváka pomalu nenechají vydechnout. Seriálu se daří tvořit drama i mimo soudní dvůr a vztahy mezi postavami působí věrohodně. Výborní herci, inteligentní scénář, dynamická hudba = 5*. 2. řada: Je trochu jiná než ta první. Případy jsou závažnější a více se scénář soustředí na složité vztahy mezi Billym a jeho právníky. Nicméně většina případů je skvělá a mají lidský rozměr. Jen mi ten celý hlavní případ přišel moc zamotaný a nevěděla jsem, kdo hraje proti komu, ale to byl nakonec asi účel. Každopádně skvělá série pro Peake a Stukea. Další řada vypadá hodně zajímavě. ()

Trajektt

Tento seriál vřele doporučuji všem fanouškům soudních sporů, jelikož se v každém díle ocitneme někdy i vícekrát u soudního dvora, kde vždy zazní závěrečná otřepaná otázka na porotu v podobě kouzelných slovíček Vinen či Nevinen... Pro právnické amatéry jako jsem já, kteří moc nerozumí právnickému žargonu je to perfektní přehlídka výřečnosti a důvtipu našich hrdinů se kterým se každodenně potýkají na prknech soudních dvorů a přilehlých vazebních věznicích. Narozdíl od zdlouhavých amerických počinů se zde nacházíme na území Velké Británie, kde soudy probíhají v legračních parukách a kde ti nejzkušenější a nejlepší jsou oceněni takzvaným hedvábím a to samotnou královnou britského Impéria. V tomto seriálu se ocitneme v jedné londýnské advokátní kanceláři, která dělá obhajoby i obžaloby. Takže se nejednou stane, že u soudu na sebe narazí žalobce i obhájce z této kanceláře a tím začíná nelítostný souboj o toto takzvané hedvábí. Dále zde máme soudní koncipienty, kteří se učí od těchto velmistrů svého oboru a kteří se nejednou dostanou do choulostivé situace se kterou jim zkušenější kolegové poradí. Občas jsem nechápal, jak můžou zvládat prostudovat doslova haldu soudních spisů v rekordně krátkých časových intervalech. Dalším zajímavým aspektem byly zde řešené případy, které byly doslova ze všech oborů kriminální činnosti od znásilnění, vraždy, krádeže, přepadení a mnoha dalších. Nejzábavnější pro mně vždy byly křížové výslechy u kterých se ukázala kvalita toho daného advokáta a samozřejmě nesmím zapomenout na velké množství různých delikventů, kteří jsou zastupovány našimi právníky a ze kterých tu pravdu museli doslova vypáčit. Občas naši obvinění lhali tak, že se jim od huby prášilo a já jsem z toho doslova popadal za břicho. Seriál je okořeněn vnitřními souboji ve kterých se advokáti snaží získat již zmiňované hedvábí a kde se také občas řeší i osobní problémy našich hrdinů. Velice mně zaujala britská herečka Maxine Peake v hlavní roli Marthy Costello a proto mně překvapilo, že takováhle paní herečka neměla vytvořenou biografii na této filmové databázi a tak mi nezbývalo nic jiného než ten životopis vytvořit. Z mého pohledu velice zábavný a poučný seriál, kde se dozvíme, jak to je s tou spravedlností na britských ostrovech a také mně trošku mrzí, že to mělo jen tři série. Hlavní důvod ukončit tento seriál byl ten, že se tvůrce Moffat dohodl s hlavní protagonistkou Maxinou Peake, že v nejlepším je prý přestat, což si myslím, že je blbost. Za mně zasloužených 90%. ()

Arsenal83

Pre priaznivcov súdnych siení a skvelého anglického prízvuku určite pohladenie pre dušu. Mne tu chýbala šťava, nevtiahlo ma to. Pol série mi stačilo na to, aby som pochopil, že tie prípady v smiešnych parochniach nie sú mojou šálkou kávy. ()

evulienka3

Na prvý pohľad nič nové len ďalší seriál z právnického prostredia, ale iba zdanlivo, pretože ma prekvapil hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade je to seriál odohrávajúci sa v britskom a nie v americkom právnom prostredí. Získanie titulu QC teda Queen´s counsel, v hierarchi tohto systému znamená vrcholný postup v kariére, na základe odevu ktorý je potrebné si pri procesoch obliekať sa nazýva aj celá séria teda “Silk” Okrem absolútnej odlišnosti tohto právneho systému, ktorého hierarchiu je veľmi ťažké pochopiť je zaujímavé sledovať aj morálne postoje jednotlivých právnikov k svojim prípadom a ich vnímanie viny či neviny klientov. Už teraz sa teším na ďalšiu sériu! ()

Thomick

Žádná whiskey v pracovně, žádné obleky za stopadesátosmmiliard, žádní koncipienti s vlastními kancelářemi. Ne, nic takového. To raději poctivá právničina, honosné paruky s taláry a precizní, ba přímo strach nahánějící smyčce v pozadí. Supermani stále do jisté míry ano; zároveň však taky supermani, o kterých je divák nucen napříč sériemi pochybovat (především brilantní postava Clivea Readera je stěží vídaným mixem sebevědomí a nejistoty, zranitelnosti). Silk zkrátka názorně ukazuje, jaké všechny poklady nám takoví Suits zatajili - kouzlo křížového výslechu vytěžil do dna (když se nám Martha v soudní síni správně rozhicuje... no hérgot!), zvláštnosti britské praxe oproti té americké stejně tak. A já po delší době musím zase jednou zkonstatovat téměř bezchybnou záležitost. --- Na rozdíl od kolegů pode mnou, nepovažuju druhou sérii za slabší než první, natožpak ze všech nejslabší - naopak s02e01 a s02e02 se pro mě svou tíživostí zařadily k absolutní seriálové špičce. Trochu níž se dle mě zhoupla teprve poslední řada (ačkoliv Miranda teda samozřejmě ♥), ale tam mi pro změnu celkem sedlo - opět frekventovaně kritizované - finále a tolik odkládaná reference na Elvise Costella (hehe). --- "Football's 21st century when it comes to money; 18th century when it comes to being gay." (Spot on!) --- (Velmi zajímavý by mohl být spin-off pro BBC Radio 4, zaměřený čistě na postavy v seriálu lehce upozaděných clerků. Chtělo by to ho vypátrat.) ()

evapetra

Velmi dobře, do hloubky povah propracované postavy právníků, figurky, z nichž žádná nevzbuzuje stoprocentní sympatie ani vyložený odpor. Jejich vzájemné soupeření a pošťuchování mě bavilo ještě o trošku více než samotné, do detailů rozebírané soudní případy. Třetí sérii považuji za nejpovedenější, kdyby seriál pokračoval, zřejmě bych udělila pětku. ()

bouncer

Už vím, okdud americký seriál Suits bral inspiraci. Nahlédnutí do pravnického světa v Anglii a příjemné seriálové drama postavené především na skvělých hereckých výkonech. (1. sezóna - 80 %, 2. sezóna - 80 %, 3. sezóna - 80 %) ()

zuzinka2

Další z vynikajících britských seriálů, tento z právnického prostředí. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala ve specifikách britského právního systému (např. mě docela překvapilo, že advokáti vystupují i jako státní zástupci u nás). V obou řadách můžeme sledovat činnosti celé kanceláře a především advokátů Marthy a Cliva a vedoucího kanceláře Billyho, jejichž vzájemné vztahy jsou v některých případech stejně zajímavé jako samotné případy, které řeší a jenž jsou příjemně různorodé. Obě zatím odvysílané řady si udržují vysokou kvalitu a nemůžu říct, která se mi líbila. Každopádně doufám, že se dočkáme i třetí série (a popř. dalších). ()

Splasher

Povedený to seriál z právnického prostředí. Uvidíme, jak se bude ubírat právě běžící 2. série. Ta první je ale hodně blízko maximálního hodnocení. _ 2. série mně přišla o něco slabší. Asi mi tam chyběla ta rivalita v boji o silk. Případné další série budu určitě sledovat. ()

noriaki

Dřív jsem si myslel že Suits je právnický seriál, ale po Silk už si to nemyslím. Skutečný život je tady. Takže žádní američtí supermani, ale krev, dřina, slzy a pot. Tradiční devízou ostrovních dramat jsou výborně napsané a zahrané postavy. A platí to pochopitelně i tentokrát. Členové Shoe Lane, a vztahy mezi nimi, jsou často stejně zajímavé jako jejich případy. K tomu jedna věc. Scenáristé se drží zásady že práce advokátů je mnohem méně vzrušující než by se zdálo a ti tak spoustu času tráví u rutinních soudních stání, ve kterých nezáleží na výřečnosti a geniálním myšlení, ale na zkušenostech a pragmatismu. Vítězství a nebo prohry ale nejsou o nic menší, než u ostře sledovaných kauz. Britský soudní systém se svými tradicemi, zvláštnostmi a psanými i nepsanými pravidly má zvláštní kouzlo. Škoda jen že spoustu detailů zůstává i po dvou sériích nepřístupných. ()

nessbeal

Britský seriál o skupině advokátů a jejich strastech na cestě k tomu, aby se stali královninými poradci. Seriál se jmenuje Silk (hedvábí) podle jejich talárů vyrobených právě z tohoto materiálu. ()

brendik

Silk je podle mě jeden z nejlepších právnických seriálů posledních let. V porovnání se seriálem Suits (též právnické prostředí, ale na americké půdě) je Silk pro mne více skutečný, postavy ze Silk stojí pevně s nohami na zemi a na nic si nehrají, kdežto Suits je sice lákavá, ale těžko uvěřitelná podívaná. ()

vince_noir

Prvni serie nasadila latku vysoko a stejne jako v Suits i tady druhou serii potopily trapne intriky a mene zajimave pripady. Silk ma oproti Suits ale porad jednu vyhodu - je to britsky serial. ()