Matty

Vypadá to jako slepenec mluvících hlav z making ofs jednotlivých filmů (přednost dostaly ty, které natočili zde nekriticky obdivováni vizionáři Lucas, Spielberg a jejich přátelé). Společným jmenovatelem je pouze reklamně (sebe)pochvalný tón a neochota vnímat masivní využívání CGI v širších souvislostech. Oživení, jako je vyprávění Robina Williamse o úprku před neexistujícím nosorožcem, dokument nabízí jen pár, přestože zrádně svižné tempo (vytvářející dojem, že nám toho bylo řečeno mnohem více) si díky hudbě a střídmému využívání filmových ukázek udržuje po celou dobu. Pusťte si raději Příběh Pixaru, který je částečně o tomtéž a nepůsobí tak synteticky. ()

Djkoma

Na dokument o Industrial Light & Magic se těšil snad každý milovník Hvězdných válek, Jurského parku nebo Star Treku. Necelou hodinu je divákovi představován historický vývoj studia, od malé skupiny okolo Lucase až po současný stav v novém velikém komplexu. ILM je legenda, která změnila filmový průmysl a všechny důležité okamžiky jsou zprostředkovány nejen záběry "s/bez" efektů, ale také mnoha osobnostmi. Ať očekávaný George Lucas, Steven Spielberg nebo Ron Howard, všichni mluví o ILM až z marketingově božskou příchutí. To je právě možná trochu škoda, protože z dokumentu je opravdu hodně cítit jeho účelná umělost a připravenost (ani jeden záběr bez "product placementu":)). Očekávaných srovnání "s/bez" efektů je tu bohužel poměrně málo, jsou především u nejnovějších filmů, což je škoda. Takový Transformers nebo Star Trek jistě i na bonusových discích tyto záběry mají, proto bych raději uvítal více materiálu z dřívějších dob. Třeba Jurský park v tomhle ohledu velmi potěšil. Přesto všechno jde o dobrou práci, která potěší fanoušky a přiblíží diváka blíž k celému pozadí, především současných i minulých, superhitů. PS: ten Forrest:) ()