Homo Sapiens

(TV film)
  • Francúzsko Homo sapiens
všetky plagáty
Francúzsko, 2005, 90 min

Kataklyzma, geologické a klimatické změny. Člověk několikrát ztratil všechno, ale vždycky našel způsob, jak přežít, lépe pochopit naši planetu a jít za hranici svých možností. Neobyčejný vývoj mu umožnil objevit psaní, zemědělství či umění. V tomto úžasném dokumentu, vám přinášíme výlet všemi kontinenty v období před 400 000 - 12 000 lety. Každý jeho krok je vrcholem, vytvářejícím historii - naší historii... Epos, ve kterém se postavy pohybují v nádherné přírodní scenérii Jižní Afriky, Švýcarska, Izraele, Číny a Francie. Zažijte další cestu časem od tvůrce snímku "Odysea - Putování člověka". (oficiálny text distribútora)

Big Bear

A já nebudu souhlasit. S BBC je to srovnatelné. Na to jak velké sousto si tvůrčí tým vzal, to zvládl velmi dobře. Zastáncům evoluce doporučuji shlédnout. Naše předky v tomto dokumentu můžeme sledovat od prvního napřímení, migrace z Afriky na všechny strany světa - až po zajímavá setkávání jednotlivých druhových skupin (nechci užívat slova tlup). Zejména zajímavá setkání jsou setkání zástupců HomoSapiens s člověkem neandrtálským... Dokument se otře i o kanibalismus, což je správné. Naši předci při přepadení jiné skupiny či jedince, neměli problém jej zužitkovat... Až se vás váš předškolák zeptá: A tati, jak vznikl člověk? Kde jsme se tu vzali? Tohle DVD je idální vysvětlení. - Velmi kladně také hodnotím soundtrack. Za poslední větou dokumentu by měl stát každý člověk rozumný: Ať jsme jakékoliv barvy pleti, ať máme rozdílné rysy, nasmíme zapomenout, že všichni pocházíme ze stejných dávných předků. * * * * ()

Ampi

Tak jsem film jako první hodnotil, tak k němu napíšu i první komentář. Sice to o něco nedosahuje urovně BBC ale i Francie se může pochlubit pěknými dokumenty. A příběhy Neeka, Atky, Naty a Akyia jsou pěkně a poutavé i když možná někdy přitažené za vlasy. Celkově vzato je to pěkný a poučný dokument. ()

Abiosis

*UGHA-UGHA* Tento hraný dokument nie je nijako výrazne edukačný. Vôbec to však nie je na škodu; som rád, že som si nemusel namáhať mozog a snažiť sa v ňom udržať možnú záplavu informácií, z ktorých by som - ako sa poznám - čoskoro aj tak väčšinu zabudol. Takto som sa mohol sústrediť na veľmi originálny prierez premeny človeka a na spôsob, akým dospel k najdôležitejším objavom počas všetkých úsekov svojho vývoja. Niektoré situácie boli vo filme odľahčené, avšak nijako mu to neuškodilo; práve naopak - len to prispelo k pozitívnemu pocitu z filmu. V každom zábere je vidieť, ako veľmi sa dbalo na čo najväčšiu autenticitu - nič nepôsobí umelo (nerátajúc špeciálne efekty), zábery sú plné detailov vo forme nástrojov, odevov, mimických a akustických prejavov, každá skupina daného obdobia má svoju vlastnú a dokonca aj na počutie odlišnú reč. Veľké plus je za naturalistický spôsob zobrazenia predkov ľudí, ktorí sú zarastení tam, kde zarastení byť majú a ktorým sa to (mužom i ženám) hompáľa na miestach, na ktorých sa im to hompáľať aj má. Akurát však mohli byť niektorí hlavní predstavitelia menej atraktívni. Verdikt v 1 vete: Milý pohľad na naše vzdialené dejiny. 04.06.12 ()

Sandai

Největší deviza dokumentu je v tom, že jej dokáží sledovat i ledé, kterým jinak dokumenty nebo vývoj lidstva moc neříkají. Fakta se jenom soustředí na nejdůležitější minimum a ty jsou podané formou minipříběhů. Celkem srozumitelně je podáno, jak to asi tak mohlo být. ()