Za Slovenského národního povstání se i prostí lidé odhodlávali k hrdinským činům, třebaže věděli, že se vystavují velkému nebezpečí. Také hrdinka tohoto filmu, prostá venkovská žena, těžce doplatí na svou statečnost: je odsouzena k trestu smrti, prozatím odloženému na později, aby mohla odkojit své nedávno narozené nemluvně. Je jí dokonce nabízena záchrana, pokud zradí, ale přítomnost příslušnice sovětské armády jí vlévá do žil odhodlání i naději. Predjarie patří mezi obvyklé schematické, neživotně inscenované pohledy na téma, které komunistický režim vyzdvihl mezi posvátné látky. (oficiálny text distribútora)

GIK

Obdivuju Slovánky, kteří vládnou i maďarštinou. Místo aby Slováci s Maďary spolupracovali a přátelili se, tak je politické loutky štvou proti sobě. Takhle jsme to měli my s Němci: uměle vytvořené nepřátelství. Hezká scéna, kdy voják dá zavřené matce dítě, které musí nakojit. Rovněž scéna z kriminálu, kdy se vězni, kteří sami hladoví, dělí s mladou maminkou. Hluboce lidský přístup. Prolínání slovenštiny a maďarštiny je perfektně udělané. Pak do toho přijde ještě ruština a němčina. No, toto je vysoce multilingvistický film! Půvabná Zdena Gruberová. A dívka, která jí představuje jako dítě, jako by jí z oka vypadla. Perfektní výběr! Zdá se, že miminku se ve vězení výborně daří. Stávka rolníků? No to jsem ještě neviděl. Zdá se, že Slováci byli mnohem pokrokovější než Češi. Nechat shnít obilí na polích je opravdu vynikající nápad. Nacistická armáda se bojí Červeného kříže? Proč?? Co to je za nesmysl? Proč tedy Červený kříž hned na začátku války neřekl, že střílení do lidí a bombardování není příliš zdraví prospěšné a válku nezakázal, když má takovou moc? Fakt komedie. Hitler sedí v bunkru a klepe se před Červeným křížem. Scénu s rozbitou flaškou mléka jsem nepochopil. Zednářská symbolika: 11:31 – skrytá ruka; 14:10 – skoro skrytá ruka (chyba střihače, za kterou ho nepochválili); Vánoce: „Dnes jsou Vánoce.“ Čím to že i ty nejtotalitnější a nejterorističtější režimy slaví úplně stejné svátky jako nejryzejší demokraté? ()

javlapippi

"Tak čušať vedia hádam len komunisti." V jeseni po intenzívnom, ale krátkom a neúspešnom povstaní sa dedinská slobodná matka Grúberová, skrze partizánskeho frajera zapletená do odboja, ocitne aj s dojčaťom dočasne v base. Dočasne znamená, že ešte pár mesiacov dodojčí a obesia ju. Fešácky dôstojník Dibarbora jej ale naznačuje, že protislužby vo forme donášania na spoluväzenkyne by mohli zvrátiť definitívnosť jej osudu. Ona je na vážkach, má časté flešbeky a ešte k tomu sa pomaly, ale isto blíži koniec vojny. Film sa odohráva v Leviciach, ktoré boli v onej dobe zabrané Maďarskom, takže vojaci majú maďarské uniformy, veľká časť dialógov je v maďarčine s titulkami, veľa postáv je bilingválnych a plynulo prechádzajú z jedného jazyka do druhého, kľudne uprostred rozhovoru. Zaujímavá vojnová dráma, netuctový príbeh, veľmi dobrí herci, rozhodne sa oplatí pozrieť. Za troch stávkokazných žencov z horniakov. ()

Flego

Sprvu ma iritovalo neustále retrospektívne vracanie sa do minulosti, po chvíli sa však s tým prestalo a film dostal nový vietor. Ťaživá sonda do života mladej matky, ktorá je uväznená pre spoluprácu s partizánmi, je vďaka kvalitnej predlohe a strhujúcemu výkonu Zdeny Grúberovej až bolestivá. Sugestívne zobrazenie scén pomocou brilantnej kamery, pochmúrne nasvietenie a osvedčená réžia robia z Predjaria životnú záležitosť. Snímok sa sčasti nevyhne žiadanej politickej schémy, nie je to však nič obzvlášť kompromitujúce. Tretí komentár. ()

majo25

Prakticky filmový monológ Zdeny Grúberovej, ktorá vo väzení dúfa v lepšie zajtrajšky. Celkom pekne spracovaná ťaživá a pochmúrna atmosféra za mrežami, kde neviete, čo sa stane zajtra s vami a s vašim dieťaťom, kto je priateľ a kto nie. Naopak, ustavičné fashbacky nie sú vôbec potrebné, iba čo zbytočne odvádzajú pozornosť od prítomnosti. Hodnotenie: 60% ()

Biopler

Zdenka nám predvádza komorný herecký koncert za mrežami a ešte aj s dieťaťom. Je príjemné sledovať ako zvláda odbíjať maďarských pánov na čele so slizkým Dibarborom, ten bol vždy presvedčivý v záporných rolách. Paradoxne flashbacky v diele sú odvádzajúce, ešte v úvode sú fajn, no neskôr rušivé. Záver je upečený narýchlo, a klasicky Bahna zabahnil plátno v noci do takej čiernej, že nie je jasné ako sa protagonisti vymanili von. ()

• Natáčanie prebiehalo v okolí Levíc a Dolného Pohronia. (Raccoon.city)