Pohádková planeta

• angličtina Fairy Tale Planet (festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Sci-Fi
Československo, 1986, 9 min

Zvláštní tajuplnou atmosférou na diváka působí příběh kosmonautů, kteří přistanou na neznámé planetě. Jeden z nich se při průzkumu dostane do podivného zámku a až tam dojde k odhalení, jakou známou pohádku režisérka se žánrem sci-fi zkombinovala. O znepokojivou hudbu se postaral Jan Klusák a výtvarnou stránku filmu řešili tři různí výtvarníci. (Anifilm)

Una111

Nemohu říci, že by mi nějak zvlášť vadilo zasazení pohádky do sci-fi rámce, tj. že hlavní hrdina přichází z vesmíru, z jiné planety a možná i z jiného času. A myslím, že dětem to vadit také nebude. A kromě toho - než se vesmírný hrdina probojuje a proseká až ke spící princezně, dokonale se polidští a od pohádkového prince by ho nikdo nerozeznal! Animace snímku je půvabná a Klusákův hudební doprovod mu opravdu sluší. ()

Tom_Lachtan

Když už se nedostává chrabrých princů, je třeba hrdiných a gerojských astronautů, kteří se nutného úkolu ujmou. Převedení do scifi je sice dost ledabylé a rozhodně nedosahuje nějakých zásadních změn (jako je tomu třeba u pohádkových námětů u Sapkowského Zaklínačských povídek), ale pořád docela zajímavé, byť jsem měl dojem, že místo růžových keřů napadne astronauta horda opic s krvežíznivým výrazem hledajících Charltona Hestona. Animace je moc fajn a hraje na potemnělou notu, což mám dost rád a tak se mi výsledek líbí, je to příjemná verze Šípkové Růženky, které bych přidal jedině víc scifi prvků a nějaké mnohochapadlové monstrum dštící kyselinu a mající malý, epesní klobouček střihu inspirovaném britskou královnou. ()

pytlik...

Kromě první a poslední minuty klasický příběh o šípkové Růžence. Důvod naroubování toho cizorodého úvodu a závěru na tuto pohádku mi hlava fakt nebere. ()

Karlos80

Ta variace na Šípkovou Růženku mě tady docela zaskočila, vůbec bych si na začátku netipnul, co se z toho nakonec vyklube, jinak ale dobré (nápad, animace, zvláštní, taková tajuplná a strašidelná atmosféra, bylo to celé hodně tmavé), je i možné že inspirace k tomuto snímku přišla ze zahraničí, je to tak trochu ve stylu filmu "Divoká planeta" (73) nebo "Planeta Opic" (68) - úvod. Určitě jde o pěkný a povedený animovaný film od legendy české animace, která je podepsána pod takovými animovanými večerníčkovými seriály jako "Maxipes Fík", "O makové panence", "Kosí bratři", "Bob a Bobek", "Štaflík a Špagetka", Nils a divoké husy" a mnohými dalšími. Poprvé viděno na cs-filmu nebo cs-mini, někdy v únoru letošního roku. ()