Film mapujícií úlohu komunistické strany v národně-osvobozovacím boji proti fašismu v čase druhé světové války. Rekonstrukce historických událostí zobrazuje protifašistický odboj a vývoj robotnickeho a komunistického hnutí v evropských zemích.

Koprodukce SSSR / ČSSR / Polsko / Německo / Bulharsko / Rumunsko / Maďarsko (oficiálny text distribútora)

Odpocivadlo

Je veľa filmov s komunisitckou propagandou ale toto je moc. 3* som mu dal pre to lebo mam rád vojnové filmy z tej doby. A tento nám dáva (ne)pravdivý pohľad z jednej strany. Na tú dobu možno pekný vymývač mozgov a trápne povzbudzovanie morálky dielnickej triedy no v týchto časoch som to fakt dopozeral len kvôli tomu že mam rád filmy z tej doby. ()

Jonatthan

Tak tohle je přesně film z kategorie TBF ("Totálně blbej film"), který se ale opravdu musí vidět. Ve čtyřech dílech propaguje "hrdinný boj komoušů za druhé světové války a ještě navíc vyzdvihuje všechny tehdejší první tajemníky komunistických stran sedmdesátých let. Film není dabován, tak se mluví různými jazyky. Je překládán simultáně do češtiny a dobrovázen ještě patetickým komentářem přední komunistické feny Jiřky Švorcové a Otou Brouskem starším. 1.EPOCHA je těžká nuda. Věnuje se hlavně Stalingradu ("veledůležitá" úloha pro Wilhelma Piecka jak v něco vysvětluje zajatému Paulusovi - asi úlohu německých komunistů) a pak bulharskému odboji. Jasně vyniká Todor Živkov... 2.EPOCHA zase nuda. Popisuje Varšavské povstání. Za zničení Varšavy samozřejmě nemohli Rusáci. Oni fakt chtěli pomoci, tanky nastartovaný, kaťuše nažhavený, ale nemohli...:-)))). Za neúspěch mohla ta proradná polská exilová vláda v Londýně, blbě to načasovala a tak... Tak to Varšava odsrala... Silný moment: Hrdinný polský komouš odmítá dohodu s německým velitelem a nechá se raději popravit. Přec není měkkejš... No a ještě na chvíli do Jugošky, aby se ukázal Tito. Ono tedy není moc vidět co se tam vlastně odehrává, protože celý ten film je hodně tmavej, tak chvílemi silně tápu o co vlastně jde... 3.EPOCHA do půlky zase nuda. Rumunsko. ČauČesku bojoval už za mlada jako bejk... Od půlky to začíná konečně být zajímavý. V minulých dílech se sem tam objevil Bohuš Pastorku v roli Klémy, ale teď konečně začíná SNP (doufám, že není nutno překládat zkratku). O tom už konečně vím něco víc, tak je to velmi zábavný, jak byly ty svině komunistický ulhaný a do filmu si šouply, co se jim hodilo. Jasná jednička v povstání samozřejmě Gusta Husáku. Vrchol je jeho plamenej projev na nějakým sjezdu komoušů. Během války? Ve velkém sále s obrovským plákátem "Se Sovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak"? Si dělaj snad prdel, nebo co? Dyk těch komančů bylo na Slovensku za 2.s.v. pět a půl... No škoda slov. Pak se bojuje u nějakého hradu (nejsem odborník na slovenské hrady, tak nevím, který to je). Mnoho mezinárodních ??? partyzánských skupin - francouzská (jeden pořád řve "Viva la France",než to koupí, německá (fakt nekecám je tam...) a další. Sodoma Gomora. Hláška: "Pane Šmidke... - Prosím soudruhu Šmidke... - Tedy soudruhu Šmidke..." - v roli Šmidka Vladimír Ráž dabovaný nevím kým... 4.EPOCHA se nejprve věnuje dokončení Karpatsko-Dukelské operace. Hláška: "Nechte projet tanky a ubijte německou pěchotu šavlemi !!!". Krátce se poprvé objeví veliký Leonid Brežněv a promluví v osvobozeném Mukačevu. A pak je na řadě Maďarsko a za hvězdu je poslední velký komouš, který se zatím neobjevil János Kadár. A nejlepší nakonec osvobození Prahy a hromadná koupačka všech rusáků ve Vltavě. Také potěší němé cameo Jiřího Krampola. A úplná třešinka na závěr. Nějakému pražskému dědovi velký Leonid vysvětluje co je to komunismus. Pak ještě krátké dokumentární záběry jak který papaláš vypadal v sedmdesátých letech a to je konec, přátelé... musí se to vidět...ale je těžké to vydržet... () (menej) (viac)

Flego

Všetky krajiny Varšavskej zmluvy sa dohodli ( resp. Sovietsky zväz to rozhodol ), že sa natočí historická epopej protifašistického odboja. Hlavnou myšlienkou nie sú ani tak udalosti počas vojny, ako skôr história komunistických hnutí vo vtedajšej Európe a ich vklad k porážke nacizmu. Preto sa mal film najprv volať "Komunisti", napokon sa zmenil na "Vojaci slobody". Niektoré české zdroje uvádzajú slobodu s veľkým "s", čo evokuje meno generála Svobodu. Je to omyl. Zaujímavosťou je, že popri zahraničnej produkcii sa na filme podielali rovným dielom Barrandov aj Koliba. Náš rozpočet bol 7,32 milióna korún, na porovnanie to bol rozpočet na vtedajšie dva filmy. Režisér Ozerov zvolil svoj osvedčený spôsob, takže herci rozprávajú vo svojich jazykoch, v našej verzii všetko nahovoril Otakar Brousek. Film ( sedemhodinový 4-dielny film bol zostrihaný aj na seriál ) ako taký je propagandistická znoška, kde sa komunisti vykresľujú v najlepšom svetle a uzurpujú si víťazstvo nad fašizmom, akoby nikto iný vo vojne nebojoval. ()

Spinosaurus

Toto je další ruská národně osvobozenecká kronika od Jurije Ozerova. Je to vlastně takový doplněk k sérii Osvobození. Co se týče pravdivosti, tak si myslím, že by debata vyšla na několik stránek. Ze všech Ozerových filmů je tahle série nejvíc agitační. První díl je těžká nuda. Seznamujeme se s kominternou. Bylo mi skoro líto výtečného Pastorka, jak sedí kolem naprosto toporných herců. A následně jedna naprosto zbytečná akce v Bulharsku s Živkovem. Druhý díl je o něco lepší, ale totálně vylhaný. Zastavíme se v Jugoslávii, kde je ale hrozná tma, takže nic není vidět a potom zase Bulharsko a zase o ničem. A dále Varšavské povstání. Churchill zde sice není karikován jako ve Stalingradu, ale je vykreslen jako slaboch, který odmítá (!!!!!!!) podpořit VARŠAVSKÉ POVSTÁNÍ. Londýnská vláda pošle Komorovskému, že povstání může začít kdy se mu zlíbí (??) a po tomto dopise bez příprav zahlásí vypuknutí povstání (!!!!!!!!!!!!!!!!). Další perla je, když Rokossovskij pošle dva parašutisty, aby návázali spojení s Komorovským. Ten je odmítne (??), ale řekne, že bude klidně Rudou armádu řídit (!!!!!). Ale abych jen nekritizoval. Opět tu je skvělí Hitler v podání Fritze Dietze, dobré bylo i vykreslení života obyvatel Varšavy a ke konci jsem byl úplně omráčen odpalování domů. Ale zpět k ději. Poláci se přepraví přes Vislu (za jakých okolností není řečeno). Němci začnou nahánět nebojující obyvatele před tanky, ale komunisti je zachrání, podaří se jim zničit (na druhou ránu) nehybný tank Tiger(???),vyhnout se kulkám a stáhnout se. Povstalci už jsou skoro na dohled od vojska. Záchrana je jistě nemine. ALE!!!!!! Komorovský náhle kapituluje!!! Najednou se jeden voják vzbouří, vezme bílý prapor a skrz něj se prostřelí, takže za doprovodu smutné hudby a záběru na polskou vlajku vyteče jeho krev na bílý prapor (OMG)! A pozor!!! Jenom komunisté se nevzdají a stále bojují, jenže na obrazovce je tma a vidíte hovno. A vrchol všeho. Ke konci přijdou do zničené Varšavy nějací páni (nikdo neví, kdo to je) a prohlásí: "My to tu znovu vybudujeme. My! Komunisté!.................Třetí a čtvrtý díl se nesou v trochu jiném duchu než předchozí části. Už zde nesledujeme boje ve městech (Stalingrad,Varšava), ale probíhají boje v horách a na pláních, které Ozerov umí lépe. Začátek je ale děsný. Připravuje se Jasko-kišiněvská operace. O této operaci mnoho nevím, tak její prúběh nebudu komentovat. Její přípravy jsou ale děsně zdlouhavé. U mapy se vystřídá asi 5 velitelů, každý mluví dlouho a mapa je zabírána z takového úhlu, že na ní nevidíme, takže se nic nedozvíme. K tomu ještě zdlouhavý koncert. Následuje Rumunsko. Konečně něco zajímavého. Zprvu ale můžeme vidět Nicolae Ceauşescu před soudem, kde zuřivě agituje a následně je osouzen do vězení, kde burcuje vězně ke vzpouře. Následně je začen Antonescu (jak a kým není řečeno). Hitler zuří, poručí nálet na Bukurešť. Dostává se nám nádherné scény, jedné z nejlepších z celé série, jak letectvo devastuje Bukurešť. Následně tam přijedou vojska a začíná bitva. Povstalci jsou silní a zaženou němce. Jeden ROFL výrok: "Důstojníci komunisté vpřed!". Následuje setkání s rudou armádou a proslov Nicolae Ceauşesca, který údajně inspiroval ostatní. A jsme u nás! Slovensko. Už jsem se těšil, že nebudu muset poslouchat simultánní dabing. Bohužel toto je snad jediný klad. U nás byla holt těžká normalizace a proto jsou naše pasáže nejlživější. Bohužel. Ale postupně. V jedné chatrči se sejdou členové národní rady a armády. Ze všech dominuje Gustáv Husák, který diktuje (!!!) podmínky a úkoly. Golián se dostane do sporu s Gustavem Husákem, když chce velet partizánům a Gustáv Husák ve jménu KSS (ROFL) jeho přání zamítne. Následně je zatčen Východoslovenský sbor. A příjde vrchol všeho. Husák má plamenný projev (skvělí Mistrík) na sjezdu komoušů z celého světa. Začnou zpívat internacionálu a jsem náhle v horách, kde jsou za zpěvu jmenovány všechny oddíly. Je tu sovětský,německý,francouzský,maďarský,slovenský atd. Už mi tu chyběl jen americký, korejský, mexický, eskymácký atd. Už sice trochu přeháním a vím, že tam mezinárodní partizánské oddíly byly, ale tady je to bráno tak, že jsou to všechno komunisti. Proti nim vyjedou stovky (!!!!) tanků Tiger. Vypadá to sice hezky, ale je to nesmysl. Tigeři nebyli proti povstalcům nasazeni a ani jich tam nebylo tolik. To je konec trojky. Čtvrtý díl začíná opět Bulharskem. A opět Živkov a opět jedno velký lejno. Nechápu koncentraci této série především na Bulharsko, když tam se nic závratného nestalo. Akorát žvanění. Jedna pekelná hláška Živkova: "Naše revoluce je pokračováním Velké říjnové socialistické revoluce!". Poté pokračujeme Karpatsko-Dukelskou operací. Zde by mě zajímal komentář nějakého historika, protože celá tato operace je vykreslena hrozně nevěrohodně a nesmyslně. Generál Svoboda je oproti Sokolovu vykreslen jako Superman, kterého musí dokonce Koněv prosit, aby se nehnal do předních linií jako samopalník. V tu chvíli příjde na scénu ďábel, satan, lucifer, antikrist - Leonid Brežněv. A co tam začne říkat!!!!!! Zapomeňte na jemné a úsměvné agitace Bohuše Pastorka. To co tam začne žvanit, to se fakt nedá poslouchat. Jsem si jist, že komunisté musí u jeho čtení dopisu doslova zažívat orgasmus. Jediné pozitivum je, že je skutečnému Brežněvovi opravdu hodně podobný. Krátce poté má zuřivý projev v Mukačevu, kde říká, jak je Rudá armáda neskutečně statečná, že se dostala přes karpaty.Následuje Maďarsko. První část s Jánosem Kadárem je úplně mimo a nechápu její přítomnost. Následně pošle Hitler do maďarska Skorzeniho a začítá zábava. Nevím sice jestli je ta část pravdivá, ale neobjeví se tam jediný komunista, takže je to nejlepší pasáž filmu. Poté je Kadár zatčen, ale uteče a ujmou se ho komunisté. Najednou ŠMIK!!!!! Film je doslova utnut a všechno ostatní je jen dokomentováno. Vypravěč hovoří o Maďarsku, říká která další města byli osvobozeny a že byl zastřelen nějaký německý komunista (důležitá informace!). A konečně Praha. Říkám konečně, protože jsem se na Prahu hrozně těšil, ale moje očekávání v minutě zmizelo. Hned se nabízí srovnání s Vávrovým Osvobození Prahy. Řeknu to stručně. Osvobození Prahy je po režisérské, historické, scénáristické, zvukové.....zkrátka po všech stánkách 100x lepší!!!!!! To co se tady dělo, to byl naprostý výplod chorého mozku, na který by neskočil ani sousedovic čokl. Zajímal by mě názor Otakara Vávry, pokud to viděl. Abyste o těhle sračkách získali konkrétní představu, řeknu to celé. V Praze začíná povstání. Komunistická strana jako jediná (!!!!) povstalecká síla začne bojovat. Ve městě se prohání desítky Tigerů (!!!!!). Rozhlas začne vysílat žádost o pomoc (pouze Rudou armádu) - doslova hlásí "Ruští bráškové, spaste nás!!! Přijďte nám na pomoc!!!!" (!!!!!). A pozor!!! Kolona tanků náhle obrátí směr o 180° a v NEJKRITIČTĚJŠÍ chvíli, když už situace vypadá beznadějně osvobodí Prahu (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Kdo z vás na to skočil, ať zvedne ruku. Děkuji panu Vávrovi, že události o Osvobození Prahy udělal alespoň dle možností pravdivě a já teď nejsem oklamán tímto zmetkem. Pokud dal Woody Osvobození Prahy odpad (což nechápu, ale nechme to být), tak tady by ten film už musel vymazat. Ale zpátky k ději. Ruské tanky přejíždějí Vltavu a německé početné tankové skupiny po nich začnou pálit a ničit jednoho za druhým (!!!!!!!!!). Jakmile přejedou most, začnou se všichni koupat ve Vltavě a to je konec války. Ale pozor. Přichází doslova klenot zlatého odpadu světového filmu. Ďábel Brežněv začne vysvětlovat nějakému dědovi, co je to komunismus. Jedině komunismus prý dokázal vyhrát nad fašismem (a co spojenci??) a jinak je prý komunismus život bez válek (a co Vietnam?? Korea?? Studená válka??), kde jsou si všichni lidé rovní (diktatura znamená rovnost??). No prostě hrůza. Na závěr ještě ukázky všech komunistických mocipánů sedmdesátých let a přednes Jiřiny Švorcové (!!!!), že tento film je věnován komunistům. Ufff...... () (menej) (viac)

ragnar1

"Přátelé, komunisté jsou nejstatečnější, nejdůslednější bojovníci proti fašismu. Komunisté jdou v čele antifašistického hnutí, vytvářejí Národní fronty, organizují partyzánské oddíly. Zraky všeho lidstva se obracejí k našemu sovětskému lidu, k jeho statečnosti, které plní své historické osvobozenecké poslání." Netřeba komentovat, v jakém duchu se nese tato prvoplánová rudá agitka. Nejdříve jsem přemýšlel, že nic jiného než ODPAD dát nemohu, avšak v té napěchované stopáži jsem přece jenom našel sekvence, které by šly použít jako příkladný materiál pro studium totalitních režimů. Pouze proto jedna hvězda. Opravdu velká sovětská epopej. Vždy velmi ocením historické snímky se současnými obrazovými přesahy, které se obracejí k divákovi...Ozerov je zkrátka mistr svého oboru. PS: Chudáci ty Sověti, tak rádi by pomohli Polskému národnímu povstání, ale ti všiví imperialističtí odbojáři ho schválně zahájili velmi brzo, protože sledovali pouze vlastní cíle, a německá obrana před Varšavou byla tak houževnatá, že ani hrdinní rudoarmějci si s ní nedokázali poradit... ()

• V časti, ktorá opisuje priebeh Slovenského národného povstania, použili filmári na rekonštrukciu bojov u Zvolena ten istý obrnený vlak, ako vo filme Deň, ktorý neumrie. (andykovac)
  • Natáčania filmu sa zúčastnili jednotky ústrednej a južnej skupiny vojsk sovietskej armády prikarpatského vojenského okruhu, bulharskej, československej a rumunskej armády, šiesta výsadková divízia poľskej armády. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film sa natáčal v nasledovných lokalitách: Strečno, Banská Bystrica, Martin, Vrátna dolina, Liptovská osada, Mošovce, Bratislava, Most a Užhorod. (dyfur)