Kapitán Nathan Brittles má za pouhých šest dní odejít do důchodu. Je zřejmé, že po dlouhé a úspěšné vojenské kariéře, se s tímto rozhodnutím obtížně smiřuje. Jeho odchod nesou těžce i vojáci, kterým sice vládne tvrdou rukou, vždy se však mohou spolehnout na jeho jasný odhad situace a přesné rozkazy. Teď ale nemají právě moc času se nad tím zamýšlet. Indiáni jsou na válečné stezce a hrozí, že brzy ovládnou území, které armáda z Fort Starke má jen částečně pod kontrolou. A Brittles nečekaně přijímá od svého nadřízeného majora Maca Allsharda náročný úkol. Přes nebezpečné území doprovází, se skupinou vojáků, jeho půvabnou neteř Olivii Dandridgeovou až k místu, kde má nasednout do dostavníku.... (oficiálny text distribútora)

kaylin

Je zajímavé, že John Wayne zase hraje člověka, který je starší, než jaký je jeho skutečný věk. Ovládl roli kapitána Nathana Brittlese, který se chystá do důchodu, ale herci přitom v té době bylo teprve dvaačtyřicet let. Zahrál si ale roli, která mu seděla nejvíce. Spravedlivý člověk, který je sice přísný a nebojí se na své podřízené zvýšit hlas, ale nikdy neudělá něco, za co by se měl celý život stydět, nebo co by musel nějak odčinit. Vždycky se snaží být čestným mužem a pohrdá těmi, kdo se za něco skrývají a čestní nejsou. Tohle je Duke, jak ho fanoušci milují i po mnoha letech. Bohužel i mistr tesař se někdy utne. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/mela-zlutou-stuzku-1949-50.html ()

classic

Najviac mi utkvelo v pamäti pekná,malebná kamera Wintona C.Hocha,ale inak skôr nuda ako filmový pôžitok. Ak by som mal zapojiť svoje zmysly,tak samozrejme herci sa snažia,najmä JOHN WAYNE. Dvaja Johnovia mali aj lepšie spolupráce,napríklad Stagecoach,alebo v budúcnosti aj v americkom filmovom inštitúte výborne cenený THE SEARCHERS! Aktuálne je na 12 pozícii,vôbec najlepšie hodnotený western,pred ním nie je žiadny konkurent vo westernovom žánri! Ale aj popri „negatívnym skúsenostiam”,by som v konečnom dôsledku film pokojne odporučil! ()

liquido26

John Wayne v roli kapitána, který má šest dní před důchodem a vyráží na svou poslední misi. Wayne jako obvykle nehraje vůbec špatně. Jeho postava je takový ten sympatický, příšný ale spravedlivý velitel, jehože heslem je: "Nikdy se neomlouvej, je to známka slabosti." Na film se hezky dívá, protože je barevný a natočený ve Fordově oblíbeném Monument Valley. __ SPOILER: Jinak ale příběh mi přišel hrozně prázdný. Nestalo se tam nic podstatného ani zajímavého. Nic, co by mě utkvělo v hlavě déle než den. Čekal jsem nějaký trochu patetický doják o hrdinném kapitánovi, který se ze své poslední mise nevrátí a bohužel jsem nedostal ani to. ()

Slasher

Škoda dějově tak ubíjející první hodiny, protože především lahodně kolorizované scenérky Monument Valley a Wayne jako odcházející kapitán pronášející rozumy typu "never apologize, it's a sign of weakness", tyto dvě devizy to táhly mnohem výš. Takhle už přeci jen zamrzlý, obtížněji stravitelný klasický western. ()

OG_Swifty

Oscarova Waynovka o starym kavaleristovi a jeho posledni misi. John Wayne prekvapil, kdyz ve filmu hral staryho chlapa s knirem - celkem mu ta image slusela. Victor McLaglen si odehral svoji komedialni vsuvku a John Agar opet ustredni postavou romanticky casti filmu, tentokrat s Joanne Dru, a asi bych to ve srovnani napr. s Fort Apache oznacil za "slabsi". ()

• Rozpočet filmu bol 1 851 290 dolárov, čo je o 40 000 dolárov menej ako film Fort Apache (1948), ktorý tiež režíroval John Ford. Ford veľmi dobre poznal oblasť Monument Valley, čiže film bol dokončený už po 31 dňoch natáčania. (westerns)
  • John Wayne, ktorý mal v čase natáčania filmu 41 rokov, si získal veľké uznanie za stvárnenie 60-ročného kapitána Nathana Brittlesa. (westerns)
  • Herci a štáb žili v pomerne jednoduchých podmienkach v Monument Valley. Väčšina spala v chatkách na špinavej podlahe v blízkosti so spoločnými sprchami so studenou vodou. (westerns)