Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kto by mohol zabudnúť na obl'úbenú postavu Sváka Ragana v hereckej kreácii neopakovatel'ného Jozefa Krónera? Trojdielny televízny film Sváko Ragan, ktorý vznikol podl'a poviedok Ela Šándora, si už pri svojom prvom uvedení pred mnohými rokmi okamžite získal priazeň divákov. Priniesol nielen dobrú zábavu, ale aj príťažlivý pohl'ad na svet myjavskej lokality s mnohými rázovitými zvykmi a postavičkami a vtipne využívaný dialekt, najmä myjavský a brezovský. Nad tým všetkým však dominuje schopnosť Sváka Ragana vynájsť sa aj v tých najnepríjemnejších situáciach...
Brezovskí garbiari boli známi nielen kvalitou svojich výrobkov, ale ischopnosťou svoje výrobky na jarmokoch úspešne popredať. Vel'a sa po jarmokoch a trhoch v blízkom i vzdialenejšom okolí Brezovej nachodil aj Sváko Ragan a nečudo, že na svojich obchodných potulkách zažil aj kadečo veselého a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený "kšeft"...
Scenárista Bedřich Voderka s režisérom Martinom Ťapákom obrátili pohl'ad v tretej a poslednej časti filmu aj na túto dôležitú časť Sváčkovho života. Sváko Ragan má už dospelého syna Ščevána, ktorého treba dôkladne priučiť otcovskému garbiarskemu remeslu a najmä zasvätiť ho do fígl'ov "gšeftovania s partiékou". Dcéra Juda je zasa pomaly zrelá na vydaj a treba sa rozhodnúť pre toho najlepšieho pytača, čo iste nie je jednoduché... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (63)

diodoros 

všetky recenzie používateľa

Klasická slovenská komediálna televízna miniséria o živote Slovákov na Záhorí a v okolí v medzivojnovom období so všetkým, čo s tým súvisí (remeslo, jarmoky...), ale zameraná hlavne na humornú časť. Herci sú výborní a uveriteľní, najlepší je bez debaty Jozef Kroner (v niektorých scénach dokáže rozosmiať iba pohľadom). Film popretkávaný humornými scénami z krčmy a z tanečných zábav, životnými príhodami, Raganovou životnou filozofiou, západoslovenskými nárečiami (v pár scénach im fakt nie je rozumieť) a samozrejme nezabudnuteľnými hláškami, ktoré spolu vytvárajú obraz jednoduchého (rozumej prostého) života na dedine, ktorý teba brať s nadhľadom... Výborná slovenská klasika. ()

MurielRezek 

všetky recenzie používateľa

Kdo by mohl zapomenout na garbiara Sváko Ragana a jeho putování za "gšefty"? Poetika lidového sedláckého rozumu a situační humor (kolikrát tak nadčasový) v záhoráckém nářečí. Slovenský folklór v té nejlepší podobě, výborná hudba Svetozára Stračiny a nezapomenutelná role Josefa Kronera, který v ní přímo zářil. A do toho má nostalgie...byť jsem Češka:). Dovoluji si přiložit malý slovníček tomu, kdo by snad nevěděl: garbiar - koželuh, kožešník; sváko - strejda ()

Reklama

turkish44 

všetky recenzie používateľa

Humor nežný, inteligentný z rýdzo slovenskej dediny. Skvelá možnosť, ako si rozšírit slovnú zásobu o skvelé slová, vy kmíni. Sonda do prostredia ľudí, ktorí sa každý s každým poznali, a tak sa problémy ľahko riešili. A hlavne s rozumom, spravodlivo a nebolo potrebnej politickej korektnosti. Úžasný Jozef Króner, ktorý svojim hlasom a hereckým výkonom posúva film o tri levely ďalej, ako by bol bez neho. ()

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Staré časy slovenského vidieka, jarmoky a veľa humoru. Jozef Kroner v jednej zo svojich životných rolí. Vyše tri hodiny filmu rozdelených do troch dielov určených pre televíziu, ponúka spolu s našimi významnými hercami a herečkami minulosti skutočnú zábavu. Hudba je typicky slovenská, nárečie v plnej sile a navyše mi to vždy pripomenie mojich kamarátov Raganových. K piatim hviezdam tomu chýba akurát celistvejší, spojitejší scenár bez hluchých miest. Keď to však porovnám s našou dnešnou tvorbou, Sváko Ragan je ďaleko vpredu. ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Kopanyce ich rodným jazykom. Za popularitou televíznej série o svákovi Raganovi nie sú zďaleka len vtipné vyprávanky miestneho ľudového strýca - zabávača. Pretože tie sú vtipné len čiastočne, miestami ide o dosť ošúchané frky. Základom úspechu je profesionálna predpríprava v podobe zvládnutia svojrázneho tvrdého dialektu bielo a malokarpatských kopaníc spolu s perfektnými folklórnymi kompozíciami v podobe tancov, spevov a odevov. Všetko v podaní popredných slovenských hercov, ktorým svojrázny spevavo tvrdý dialekt akoby padol rovno do huby. Plus speváci a tanečníci zo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK-u) a Lúčnice. Z Ragana s tróniacim Jozefom Krónerom doslova cítiť pohodu pri nakrúcaní. A cigánsky tanec a spev v prvej časti dodnes považujem za esenciu cigánskeho panku- nespútano odvalenej slobody a voľnosti pri tanci a hudbe. Svetozár Stračina ako skladateľ a Štefan Nosáľ ako choreograf excelovali. Ukázalo sa, že dôkladná znalosť miestneho jazykového dialektu, spôsobu humoru, oblečenia, naturelu, hudby a piesní je polovicou úspechu. Čerešničkou na torte je poukázanie na miestnu honoráciu (advokáti,notári, intelektuáli z okolia hlavného mesta) ako na bandu večne nenažraných vypasených a peňazí chtivých ožralcov, ktorých chráni len ich postavenie,no rozhodne nie intelekt. To je výstižné i pre dnešok. ()

Galéria (4)

Zaujímavosti (9)

  • V Brezovej sa nenatáčalo nič. Aj napriek tomu si vo filme zahrali brezovské ženy s evanjelickými puritánskymi krojmi. (EleKtris)
  • Filmovalo se také na hradě Červený kameň. Filmovalo se i v obci Vrbová a Lakšárská Nová Ves. (M.B)
  • Pre krčmu U Tvarožkov a rómsku osadu Kováčikov sa vytvorili umelé priestory. (EleKtris)

Reklama

Reklama