Malý klenot

(festivalový názov)
  • Taliansko Il gioiellino (viac)

„Stejně jako v případě Dívky z jezera mě i tentokrát příběh zavedl do italského maloměsta, které tiše přihlíží páchanému zločinu,“ řekl o námětu svého druhého celovečerního filmu Andrea Molaioli. V dramatu Malý klenot však nejde o vraždu, nýbrž o trestný čin, jenž je symptomem naší doby. Inspirován skutečným případem finančního skandálu kolem mlékárenského megakoncernu Parmalat spolunapsal a natočil Andrea Molaioli rekonstrukci oslnivého vzestupu a strmého pádu potravinářské společnosti Leda, ovládané renomovaným podnikatelem Rastellim a jeho věrným spolupracovníkem, účetním Bottou (Remo Girone a Toni Servillo). Organismus společnosti, která na začátku devadesátých let slavila oslnivé úspěchy, je postupně zamořován pragmatismem bez skrupulí a pohrdáním pravidly finančních trhů. Stejně jako Francesco Rosi v Případu Mattei (1972), jehož Molaioli cituje jako zdroj inspirace, se i tvůrce Malého klenotu pokouší o vytvoření vztahu mezi psychologickou analýzou postav a rozborem závažného společenského problému v souvislosti se sociologickým kontextem daného momentu. (MFF Karlovy Vary)

bigbromax

Velké překvapení letošního karlovarského filmového festivalu a důkaz, že italská kinematografie umí neotřelé a politicky nekorektní filmy. Příběh vzestupu a pádu mezinárodního potravinářského koncernu je důkazem toho, že pocit neohroženosti a sebestředná arogance moci dříve nebo později přináší tvrdý náraz do zdi. Za skvělý zvuk, výborné vykreslení propojenosti světa byznysu a politiky, za roztomilou představitelku hlavní ženské role a geniálního Toni Servilla v roli účetního neváhám ani na moment a dávám plnou palbu. PS. Od skutečných událostí, kterými se film nechal inspirovat, se děj odklání až v samotném závěru, kdy korporátní cappo zdrhne do Ruska. Ve skutečnosti byl zakladatel Parmalatu Calisto Tanzi jako doposud jediný odsouzen za podvod a zpronevěru a v současné době si v italském vězení odpykává desetiletý trest. Ostatní kouzelnící s čísly na své procesy stále ještě čekají. ()

Hafran

Pomalý úpadek rodinných hodnot vyměněných s ďáblem za záchranu rodinné firmy je perfektně podaný, navíc většina hlavních rolí je vynikající a promyšlená, s vlastním charakterem. Parádní hudba a netradiční prostředí (tento typ filmu o koncernech a byznysmenech známe převážně z Wall Street) pomáhá vytvářet film, který učaruje, ale vlastně nevíte čím. ()

Gimp

Když jsem zrovna nevisel na rtech hlavních představitelů (tedy dohromady asi tak 4 vteřiny) říkal jsem si, jak strohá a faktografická polokopie zde zmiňovaného Il Divo to je. Nicméně podstatnější je, že jsem celou dobu SRAL blahem (a tady čtěte mnoho vykřičníků). ()