Thembi

Ukážka z filmu
Južná Afrika, 2010, 48 min

Réžia:

Jo Menell

V Jihoafrické republice žije v současné době přes pět milionů lidí nemocných AIDS. Většina z nich o své nemoci nechce mluvit. Tito lidé jsou přesvědčeni, že v momentu, kdy byli diagnostikováni jako HIV pozitivní, jejich život ztratil smysl. To ale neplatí pro mladou africkou dívku Thembi, disponující nezdolnou energií, bezprostředností, smyslem pro humor a hlavně vůlí pokusit se prolomit hradbu mlčení, která v její zemi tuto nemoc obklopuje. Thembi onemocněla v šestnácti letech, o osm let později své nemoci podlehla. Během té doby ale nezahálela a se svým příběhem se rozhodla seznámit co největší počet lidí. V rámci „přednáškového turné" o životě s AIDS objela nespočet škol, setkala se s americkým prezidentem, přednášela na půdě parlamentu a skrze veřejnoprávní rádia v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii se její příběh dostal k padesáti milionům posluchačů. Živě poskládaný portrét naprosto otevřené a obdivuhodně energické dívky, která navzdory své nemoci měla přítele a dítě, je prokládán zdařilými animovanými sekvencemi, jež ilustrují její vnitřní dialog s démonizovanou nemocí, která pro ni osobně představovala především výzvu k aktivnímu postoji. (Jeden svět)

Ukážka z filmu

BoXBe

Tři věty, pro které ten film byl takový jaký byl. Ta první je Thembina modlitba před zrcadlem. "Vire, jsi v mém těle, musíš mě respektovat a já Tebe budu respektovat, každý si půjdeme po svém, dokud se nerozhodnu, že přišel čas." Ta druhá je Thembina odpověď Billu Clintonovi, jestli by nepomohla problémům s AIDS v Africe sexuální zdrženlivost: "Sex je zadarmo, sex je zábava a nikdo Vás za něj nemůže zavřít." A ta třetí je na nějakém setkání se studenty: "Přenosy HIV jsou úzce spojeny se sexuálním životem, dokud bude diskuze o sexu tabu, bude i problém AIDS tabu." Velmi trefné na tak mladou holčinu. Uměla věci pojmenovat. ()