Nedokončený film

• Nemecko Geheimsache Ghettofilm (viac)

Režisérka Yael Hersonski hľadá pravdu ukrývajúcu sa za jedným z najzáhadnejších nacistických propagandistických filmov, ktoré boli natočené vo varšavskom gete. Ide o hrubý zostrih nemého filmu, ktorý zobrazuje dômyselne naaranžované scény Židov tešiacich sa v gete z luxusu, v ostrom kontraste s autentickými zábermi z geta natočené tým istým filmovým štábom, ktoré nevyžadovali žiadnu inscenáciu. Vo filme sa citujú zápisky z denníkov, ktoré písali obyvatelia geta počas natáčania, obrazy komentujú prežijúci, ktorí si pamätajú nakrúcanie, a po prvýkrát zaznieva raritný protokol z výsluchu jedného z nemeckých kameramanov, ktorý vypovedá o svojej úlohe pri vzniku filmu. (KolNoa.doc)

Ant

Dokument plný otřesných záběrů z varšavského ghetta, kde se nacisti rozhodli natočit svůj propagandistický film. Dnešní člověk si jen těžko uvědomuje, co tam lidé zažívali. Tento film vám tu představu rozhodně dá. Nicméně se nejedná o dokument, který by měl nějaké vyšší umělecké ambice. Jsou to pouze záběry poslepované s výpověďmi svědků a deníkovými záznamy obyvatel ghetta, ale i to dokáže neskutečně zapůsobit. 3,5* ()

Big Bear

Z hlediska filmové kvality natočeného dokumentu (jako tématu) by to bylo skoro na odpad. A to nemluvím o propagandistickém scénáři... Z hlediska historického dokumentu má však tento nalezený nedokončený film nevyčíslitlnou hodnotu. Nacisté paradoxně díky tomuto snímku zaznamenali při natáčení Židů nejeden ze svých ohavných zločinů. Film je velice silný a nemluvím těď jen o záběrech na hladem umírající děti či mrtvé na ulicích gheta... Vzhledem k tomu, že člověk ví jaká byla další stanice po Varšavském ghetu, těžko se kouká do tváří všem těm lidem, kteří se poslušně dívají do kamer nacistickým filmařům a netuší jaký hrozný osud je čeká... Říkáte si, kolik jich asi přežije cestu v dobytčácích, koncentráky, otrockou dřinu, plynové komory, hladovění, nemoci, pochody smrti... Nedokončený film - je velikou obžalobou zrůdnosti a zvrácenosti německého nacismu. Nutno pouštět ve školách ! * * * * ()

hous.enka

Velmi zajímavý dokument o nacistické propagandě, kdy se do promítání filmuprolínají deníkové záznamy a postřehy přeživších účastníků. Prostředí varšavského ghetta je děsivé(nahrané scény, mikve, obřízka a snad nejhorší jsou záběry z hromadného hrobu), praktiky nacistů neuvěřitelné. A snad i proto by takovéhle dokumenty měly být promítány nejen v televizi, ale i ve školách, protože jedině tím, že se poučíme ze svojí minulosti, nedopustíme, aby se opakovala. ()

troufalka

Pokud hodnotím u filmu především emoce a to, co v člověku způsobil, na tento by mi pouhých 5 hvězdiček nikdy nestačilo. Tohle by měli vidět všichni, kdo hodnotili Pianistu, Schindlerův seznam, Jakuba lháře, Posledního motýla, Korczaka. Seděla jsem přikovaná k obrazovce, trochu se bála dalších záběrů a snad ještě víc, že už bude konec a nic dalšího neuvidím. Dokument, který by nepotřeboval komentář a přesto se mu komentáře dostalo. Záznamy z archivů, výpověď samotného kameramana a slova, hnutí tváře, slzy, zakrývání očí těch, co kdysi sami v ghettu žili. Žádné byť sebelepší filmové zpracování nikdy nenahradí zážitek z tohoto filmu. ()

mr.filo

Film poskytuje uvedení na pravou míru několikero filmových kotoučů se záběry inscenovaného "každodenního života" z ghetta, z místa kde se lidé odnaučili plakat a nevidět mrtvé. Příjemná je pestrost jazyků, tedy Czerniakówovy zápisky jsou čteny polsky, Wistovo svědectví zní v němčině a izraelští pamětníci mluví hebrejsky. To vše prokládá anglický komentář. Doprovodná hudba se pochopitelně nevyskytuje a originální ruchy taktéž, možná bych dal více prostoru barevnému filmu ... ()