Psychologický film zobrazujúci profesionálne začiatky mladého architekta. Ten, už ako vedúci projektového ateliéru, vzbudí svojim nekompromisným postojom nepriateľstvo a nenávisť kolegov a podriadených zvyknutých na ľahký život za pomoci protekcie a podplácania. Nyní se naskytla vzácná příležitost seznámit se s filmem, který téměř nikdo nezná. Vidělo jej totiž necelých deset tisíc lidí, a to převážně jen na Slovensku. Přitom jej nestíhala nějaká politicky motivovaná nepřízeň, důvodem byl naprostý divácký nezájem. Příběh mladého architekta, který se obtížně vyrovnává s lhostejností a pracovním lajdáctvím u svých podřízených. Vznikla tak rádoby psychologizující agitka, která horovala pro uvědomělé smýšlení - a v polovině 80. let, kdy přišla do kin jen stěží mohla oslovit. (oficiálny text distribútora)

pytlik...

Hrozné. Kdyby tak v druhé minutě vybuchla v té architektonické kanceláři bomba a pak se až do konce filmu na obrazovce objevila pouze bílá plocha, bylo by to daleko víc vzrušující a zábavnější než to, co se odehrávalo v původní verzi. Hlavní hrdina mi byl svým dominantním chováním a rudou knížkou silně nesympatický, takže jeho trable, se kterými by se člověk i za normálních okolností dokázal ztotožnit jen s maximálním úsilím, mě nebraly ani v nejmenším. A zatímco dřív se přísahalo na bibli, komáři zase měli svoje schůze, kde jim svědomí nedovolovalo lhát (nebo alespoň lhát tolik), a tak všechno dobře dopadlo. Ach jo. ()

Flego

Psychologická dráma o mladom architektovi ( Vladimír Durdík ), ktorý svojim postojom vzbudí nepriateľstvo svojich nadriadených. Príbeh sa motá v súkromnej i profesnej rovine, je ťažkopádny a svojou dramatickou zápletkou naivne podporuje poctivosť socialistického človeka. Záverečné scény len dokresľujú neschopnosť tvorcov vymyslieť niečo originálne. Ale chápem, písal sa rok 1983. ()

zette

Az na par vyjimek (hlavne diky Jakubiska) je az desive, jake maji slovenske filmy ze 70.-80. let tragicke a pro divaka neuveritelne neatraktivni zpracovani. To je snad svetovy unikat. A je to skoda, protoze potencial tam byl. ()

• Filmovalo sa v Bratislave, obci Staré Košariská a na Zochovej chate. (dyfur)