Naše velké zoufalství

(festivalový názov)
  • Turecko Bizim Büyük Çaresizliğimiz (viac)

Turecký režisér Seyfi Teoman obdržel na Evropských filmových cenách za svůj debutový snímek Summer Book cenu za evropský objev roku. Nyní přichází s intimním dramatem tří postav. Život dvojice třicátníků se změní, když do jejich domácnosti vstoupí mladá Nihal, kamarádova sestra, jež ztratila oba rodiče při autonehodě. Po delším soužití s křehkou dívkou se do ní oba zamilují, nechtějí však zranit její srdce a snaží se pokračovat dál, jako by se nic nestalo. Ustojí situaci? (Febiofest)

Niktorius

Další z řady tureckých snímků o mužích s emočním deficitem, kteří selhávají v naplňování své společenské role. Endera s Çetinem lze nicméně chápat jako dosud nepojmenovaný druh – muže, jimž se povedlo o prožívaném štěstí přesvědčit nejen okolí, ale i sebe samotné (což je nejvýstižněji ukázáno v závěrečné scéně, kdy oba přátelé nedlouho po Nihalině odletu do Berlína zahazují skleslost a nad stolním fotbalem se navzájem chválí, jak dobrými a zábavnými opatrovníky byli). _________ Srovnání s nejlepšími snímky na podobné téma nicméně pro Bizim Büyük Çaresizliğimiz nedopadá nejlépe. Civilnost filmařského stylu a hereckých výkonů je dvojsečnou zbraní, s níž umí zacházet jen ti nejnadanější filmoví poetové a Teoman selhává tam, kde před lety triumfoval Nuri Bilge Ceylan se svým fenomenálním Klimatem – nesvede s úspornými vyjadřovacími prostředky pracovat tak, aby diváka napojil na emocionální rozpoložení postav a udělal z každého jejich gesta či drobného posunku součást promyšlené výpovědi o jejich nitru. Jeho film zůstává příliš na povrchu tím, že věnuje více energie pojmenování problému nežli vnoření se do jeho možných příčin a na rozdíl od diváčtějších filmů typu Issız Adam, Vavien či Kavşak, jimž bylo možné vytýkat totéž, neobsahuje žádné ozvláštňující prvky, jaké by jeho sledování činily opojnějším. (Více v recenzi) ()

EdnaBedna

Téma i herecké výkony dobré, ke konci to ale už bylo moc rozvláčné, chtělo by to malinko sestříhat. Zároveň bych uvítala nějakou větší zápletku, takhle ten film jen tak plynul a po skončení jsem neměla žádný pocit mimořádného zážitku, film ve mně nevzbudil žádné velké emoce, ani radost ani smutek, prostě nic. Dalo se z toho "vytřískat" daleko víc, ale přesto jsem ráda, že jsem film viděla. Lehký nadprůměr. ()