Životopisy: Joaquin Phoenix

• USA Biography: Joaquin Phoenix
USA, 2009, 45 min

Kamera:

James Jansen

Joaquin Phoenix, River Phoenix (a.z.)

Roku 1974 se manželům Bottomovým narodil synek Joaquin. Zní to příliš fádně? Čtěte dál. Rodinka tou dobou zrovna pobývala v Portoriku, kde šířila víru. Misionáři (ona rusko-maďarského, on irsko-španělského původu) se všem svým dětem rozhodli dát nevšední jména: River-Řeka, Rain-Déšť, Summer-Léto, Liberty-Svoboda. Jen Joaquin trochu vybočoval. Když si to uvědomil, používal několik let jméno Leaf-List. Když mu bylo šest a rodina se natrvalo usídlila v Kalifornii, začal hrát v reklamách, stejně jako jeho starší bratr River. Z obou (i z jejich sestry Rain) se nakonec stali herci. River však v pouhých 23 letech zemřel na hollywoodské ulici na předávkování drogami. Joaquina jsme mohli vidět v řadě seriálů a pozoruhodných filmů jako např. Vesnice, Znamení či 8 mm, nejvíce na sebe upozornil svým strhujícím výkonem v roli Johnnyho Cashe ve snímku Walk the Line. (oficiálny text distribútora)

castor

Obsahově zajímavý, pestrý, vyvážený.. Hercovým filmovým postavám bych ale přeci jenom věnoval víc prostoru (filmové ukázky ve velkém opět trestuhodně chybí!!). Právě Phoenixovy postavy si mě získaly už koncem devadesátých let (U-Turn, Poprava, 8 MM), od té doby to bylo hodně střídavě oblačné.. Jak vidno, jeho zatím poslední projekt, dokument o sebedestrukci jedné hollywoodské hvězdy, asi stojí za to!! ()

Krissty

Dokument o jednom z mých nejoblíbenějších herců prostě nemůžu hodnotit záporně. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco víc o jeho dětství a především o smrti jeho bratra Rivera. Obdivuji ho za všechno, čím si prošel a co v životě dokázal! A líbí se mi i jeho přístup k médiím, takhle má vypadat herec! Je tu od toho, aby nám zpříjemňoval všední dny svými nevšedními rolemi, a ne proto, aby se zpovídal ze svých pocitů.. Na druhou stranu mě trošku mrzí, že jsem se nedozvěděla víc o jeho filmové tvorbě. Vlastně bych snesla stopáž mnohem delší, ale co se dá u cyklu dělat :) ()

ivishka

Podle mě tento zdokumentovaný životopis hodně říká o podstatě Joaquinova chování a o tom proč je uzavřený před novináři a širokou veřejností. Zamysleme se nad tím jak by asi bylo nám, kdybychom něco takého někdy zažili(smrt bratra).Důležité je, že on sám šel dál a i když ho to velice poznamenalo uvědomil si, že na světě je z nějákého důvodu a dělal dál svoji práci. Dál se vciťoval do svých postav na filmovém plátně a jako takový nemá potřebu se krom svého velkého umění jakkoliv podílet o svůj soukromý život s někým cizím. Chválím mu tuto filozofii je to logické proč by ne?A široce kritizovaný film I´m Still Here je něco jako jeho dosavadní postoj ke kariéře a protože ho tak nikdo nezná jako komedianta nebo snad hopera tak to odsoudili ke zkáze.Ale všichni moc dobře víme,že to byla pouze další herecká položka na jeho seznamu a honit se za jeho skutečnou podstatou je zbytečné až bude sám chtít tak se světu poodhalí a nebo navždy zůstane "záhadou".Tak to vidím já. ()

Enšpígl

Tenhle díl z cyklu životopisy byl pro mě velmi zajímavý, ale na rozdíl od předchozích dílů měl jednu obrovskou výhodu o Joaquinovi jsem totiž nevěděl vůbec nic. První část je zaměřená na Joaquinovu velkou životní a citovou ránu, smrt jeho staršího bráchy. Tato událost se pak vlastně nese celým dokumentem a ani se není moc co divit. Další část je věnovaná Joaquinovu výběru filmových postav. Ta se mě líbila nejvíce, protože nejvíce ukázala Joaquinův vztah k filmu a k hraní. Jen mě trošku vadil ten závěr s tou tiskovkou, byla jí věnováno víc pozornosti než by zasloužila. Já bych radši viděl, kdyby čas určený pro Joaquinův životopis věnovali ještě více jeho filmovým rolím a přístupu k hereckému umění, myslím si, že by si to Joaquin zasloužil. ()