Kangchenjunga

Československo, 1981, 65 min

Dramatické svedectvo o výstupe švrtej československej horolezeckej výpravy na tretiu najvyššiu horu sveta (8598 m) v roku 1981. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Naprosto ukázkově zpracovaný dokument v těch nejhorších podmínkách a s minimem filmařského vybavení. Odhodlání vyzvat sám sebe na životní souboj, který lze považovat (s trochou nadsázky) i za hobby. Inspirován a varován knihou, se se svými přáteli vydává do jiného světa. Do světa, na který se nelze připravit, lze se mu jen podřídit, je-li to možné. Udělají proto vše, proto jsou tady. Zde jsou nejprve jen a jen strasti a slasti někdy nepřijdou vůbec. Jak se dařilo expedici Himalaya se dozvíš zde. ()

Jara.Cimrman.jr

"Na chrbte 25 kilový náklad a pľuzgiere neznesitelne pália. Dobre to začína." Nikdy jsem nezdolal žádný himalájský kopeček, takže se zdržím poznámek o tom, že když chci točit dokument o zdolávání osmitisícovky, tak si do batůžku přibalím alespoň jeden filmový štáb. Tady na to chlapci zabudli, ale přesto jsem si s nimi tuto výpravu užil. Musím se přiznat, že vlastní Tatrovka mě překvapila, pády lavin byly vynikající a hudba byla zoufale nervní. Horší pro mě bylo to, že jsem se s výpravou docela dlouho nudil v Indii, hlasům ve vysílačkách jsem příliš nerozuměl a kromě Juzeka Psotky jsem žádného z horolezců neznal. ()

Anderton

Ešte dva metre a hora by mala 8600 metrov....dokumenty o výstupe na vrcholky najvyšších hôr sú iné, ako ich hraní bratia. Nevyzerajú tak spektakulárne, pretože nie všade sa dostane kamera a nie sú tu triky, ale pôsobia autentickejšie a sme svedkami skutočnej expedície. Dlhší úvod v Indii a Nepále mi vôbec nevadil, aj cesta do cudzieho sveta bola súčasťou výpravy a koniec koncov mohla byť aj rovnako nebezpečná. Použitie kresieb a značiek táborov na celku hory mi pripomenulo až zemanovský štýl. ()

Ajinka126

Paráda, moc krásné vyprávění, jen mě fakt mrzelo, že ti hlavní, co horu zdolávali kameru neměli, aby oni sami zdokumentovali svoji výpravu. Možná to tehdy ani nešlo. Zpočátku mě to moc nezaujalo (nezačalo to zrovna akčně), ale potom jsem to překonala a bylo to super. Byla jsem svědkem toho, jak dva horolezci obětovali život této hoře a ti další už ji mohli zdolat. Krásně o tom povyprávěli. ()