Subjektiv

Takhle nějak by vypadal Pán Prstenů, kdyby si Peter Jackson řekl: "Tož pěkně to ten Tolkien napsal, ale já mám rád draky a on tam těch draků moc nemá. Mám rád jedno-, tří- i sedmihlavé draky, dám je tam. K pořádnému dobrodružství taky patří plavba přes oceán. Ten Lewisův mluvící lev taky není špatný. Feist pak má v Mágovi ty paralelní světy, to se mi moc líbilo, skoro tak, jako cestování stíny v Amberu. Chybět nesmí legendární meč, jako Excalibur, ale bude s ním bojovat Mijamoto Musaši. A všechny ty hlavní hrdiny tam dám taky, pro sichr: Zuzanku, Puga, Corwina, Merlina, Čuka i Geka." Dobrá, dobrá, uznávám, že Super Robot Taisen je mechárna, takže přesně tyto věci se v něm nevyskytují, zato však obsahuje asi půldruhého tisíce mechů, každý má jméno, každý má svého pilota, ten kolikrát má i dvě jména (rozuměj dvě "křestní" a dvě příjmení), každý ovládá nějakou speciální techniku, taktéž speciálně pojmenovanou, přičemž bojuje pro jednu (ale i dvě či tři) z asi pěti frakcí, z nichž se každá sestává z několika podfrakcí, institutů, jednotek, podjednotek, ministátečků, rot, čet, pluků nebo jiných shluků. Bordel. Někdo by mohl říci, že jde o komplexní svět, ale prdlačky. Všechno se to vrší bez ladu a skladu, postavy si vtrhávají do děje bez jakékoliv logiky, přehled o dění se nutně v té přehršli objektů a lidí ztrácí, hlavně díky nastupujícímu nezájmu. Řeší se tisíce dílčích osobních konfliktů, jež by asi měly být hluboce motivovanými antagonismy (a jinými ismy), z nedostatku času však mají rozměr švejkovského "zabili ste mi strýčka, tak tady máte přes držku." Cecky se dmou, mechy po sobě sekají a střílí, používají se zvláštní schopnosti, pateticky se volá a do toho hraje nějaká nostalgická neposlouchatelná osmdesátková j-díza. To už není seriál, ale defilé postav s mechy - vojenská přehlídka hrající si na děj. Což je ostatně dost pravděpodobné, poněvadž Super Robot Taisen se již jmenovalo několik kusů dávno před touhle haldou nevkusu. *, neboť některé nápady jsou použitelné - nikoliv však všechny najednou. Viděny díly 1-16. ()