Gladiátoři: Povstání z mrtvých

• Veľká Británia Gladiators: Back from the Dead
Veľká Británia, 2010, 47 min

Réžia:

Jeremy Turner

Šest gladiátorů, kteří našli smrt před 1 800 lety v aréně, vstává z mrtvých. Brutální, krvavé, velkolepé... gladiátorské hry symbolizovaly divokou duši Římské říše. Muži za maskami však zůstávali záhadou. Kostry nalezené na římském hřbitově v anglickém Yorku nyní odhalují fakta o životě a smrti šesti gladiátorů v barvitějších detailech než kdy předtím: jejich pravidla boje, nepřátele, proti kterým stanuli a údery, jež je poslaly na smrt. Forenzní důkazy získané z jejich ostatků oživují skutečné legendy arény. Byli jimi Bestiarius, pronásledovatel Secutor, jezdec Equites, těžkotonážník Murmillo, bojovník se sítí Retiarius a šermíř Thracian. Jizvy objevené na jejich kostrách a testy provedené na jejich ostatcích dokazují, že vedli brutální životy. Vy se stanete jejich svědky prostřednictvím dramatických střetů, rekonstrukcí soubojů a vizuálně zdokonaleného umění CGI. (oficiálny text distribútora)

Kikaa_B

Celkem dobrý dokument, který zobrazuje osud šesti gladiátorů bojujících v aréně. Hlavně se mi líbily kostýmy a taky to, že dokument nevypráví pouze o jednom typu gladiátorů, ale ukazuje nám různé bojovníky v aréně, Murmillo, Bestiarius, Retiarius atd. Tři hvězdičky by měly stačit. ()

dmk

Vizuálně působivá ukázka šesti typů gladiátorů, doplněná o ukázku toho co vědci dokáží vyčíst z kostí. Po informativní stránce, sice velmi povrchní. U několika z těch typů mé znalosti o nich omezivali téměř jen na to, že jsem věděl, že existovali, bohužel po tomto dokumentu jsem na tom nebyl o moc lépe. ()

farmnf

Tak tohle mě opravdu bavilo. K ukázání výzbroje gladiátorů jsou animace nezbytné. Napadlo mě: Jediní otroci v Římské říši, co měli slušný pohřeb průměrně v 25 letech. Mají v Yorku i slušný hrob. Nebavilo by mě býti Římanem. ()

Tom_Lachtan

Velká škoda, že celý dokument probíhá ve stylu " našly jsme tyhle kosti, zranění jsou tady a tady, takže by to mohl být tenhle druh gladiátora, podívejte se na to, jak takový poslední boj mohl probíhat. " A to je všechno, jen se střídají gladiátoři, sice chápu, že to měl být dokument jen o oné šestici, jenže některé informace tomu zoufale chybí a tvůrci se snažili spíš o efektní ukázku, než o předložení informací, pořád se ale naštěstí vyhnuli klišé ve stylu "gladiátor je tupý otrok, kterých na každém klání zemřela půlka ze zúčastněných," což se bohužel dost často objevuje např i v učebnicích. Ve výsledku sice málo informací, ale dobře natočených. ()