Království divočiny: Síla medu

• Japonsko The Power of Honey - Japan: Japanese Honeybees
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Japonsko, 2006, 26 min

Včely medonosné létají z květu na květ a sbírají nektar, ze kterého vytvářejí sladký a chutný med. Ten je ale i pro ně zásadním zdrojem energie, ať už při boji o přežití v těžkých zimních měsících nebo třeba při střetnutí s útočnými sršni. Med je tak výživný, že včelám stačí jediný gram, aby uletěly i mnoho desítek kilometrů. Produkce medu je časově i fyzicky velmi náročná. Nejtěžší práci odvádějí dělnice. Aby vyrobily jedinou lžičku medu, musejí se zastavit na padesáti tisících květech. (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Kromě hororů a thrillerů si rád občas pustím i nějaký ten dokument – zvláště pak něco „z přírody“. Tento japonský je taky vlastně takový boj o přežití a hlavní úlohu v něm hrají „malé mršky“, na které bych šlápnout bosou nohou opravdu nechtěl. Je nám zde názorně ukázáno, jak včely sbírají nektar, který následně ukládají do úlu, kde se v plástvích sladký materiál odpařuje a vzniká med…Brnkačka? To rozhodně ne. Kromě nalétaných kilometrů si totiž musí poradit i s množstvím nástrah – v podobě sršňů, pavouků či kruté zimy. Dozvěděl jsem se několik velice zajímavých informací, celkově to bylo pěkně zpracované, takže určitě spokojenost. ()