Poslední tajemství Titanicu

• Česko Titanic (viac)

Více než čtvrt století po objevení vraku Titanicu skrývá tato legendární loď stále spoustu tajemství. Připravte se na výlet v reálném čase, který vám představí Titanic tak, jak dosud nebyl nikdy viděn. Když oscarový režisér James Cameron natočil své epické melodrama Titanic, stal se touto proslulou výletní lodí doslova posedlý. Dobře věděl, že oceán si vybírá na vraku svou daň a pokud chce nalézt nové odpovědi, musí se na expedici vydat co nejdříve. A tvůrci tohoto dokumentu byli u toho, když Cameron se svým týmem zkonstruoval ponorné, speciálně upravené kamery a vrhl se pod hladinu Atlantiku, aby odkryl poslední tajemství Titanicu. (Řitka video)

Shakers

James Cameron po obrovskom úspechu filmu Titanic začal preskúmavať tento vrak čo viac a viac. V tomto dokumente (v poradí už v druhom po Ghost of The Abyss (2003)) si vzal so sebou dolu kvalitnejšiu techniku a zábery, ktoré ste ešte nevideli, uvidíte práve v tomto dokumente. Prevažná časť sa odohráva hlavne na dne oceánu a hlavnú postavu tu stvárni samotný vrak. 90% - 5* ()

FIBO

Last Mysteries of the Titanic je unikátní dokument, který nás opět zavádí na místo činu k samotnému vraku lodi. Od ostatních dokumentárních filmů, které mapují historii a samotnou událost, se zaměřuje výhradně na expedici do útrob lodi v současnosti (konkrétně tedy rok 2005). Opět na scéně nechybí prakticky nejvyspělejší výzkumné plavidlo na světě pro průzkum hlubinných vod, výzkumná loď Keldysh a team leader hlubinných expedic Dr. Sagalevitch. James Cameron od doby vzniku a natočení filmu Titanic (1997) podnikl více jak 35 ponorů pro objasnění toho, co se oné noci přesně stalo a co vše dnes zůstává téměř po uplynutí sta let zachovalé (jen pro zajímavost, pro natočení Titanicu jako celovečerního filmu bylo podniknuto 13 ponorů, ostatní vzešly z Cameronovy vlastní iniciativy posléze). Unikátní na dokumentu je, že tentokrát pozval Cameron na palubu uznalé odborníky, se kterými mimo jiné spolupracoval na filmu (historici, inženýři, biologové...) a historicky poprvé byly hlubinné záběry zpracovávané ne na filmový pás, ale byly živě přenášené po čtyřkilometrovém optickém kabelu přímo do obrazové režie, která pro tento účel na palubě Keldyshe vznikla. Tentokrát se dostáváme do míst, kam oko diváka ani jiné kamery od roku 1912 neproniklo. Vidíme dosud neprobádané útroby Titanicu jako například dlouhou manipulační chodbu, která se táhla na palubě F po celé délce lodi (pro snadný pohyb personálu na lodi), vidíme provedení lázní, hlavní schodiště (tedy spíše to, co z něj zbylo) a spoustu zajímavých míst, které navíc jsou doplňovány jak dobovými ilustracemi, tak počítačovou grafikou, na které nám tvůrci ukazují 3D počítačový model místnosti a následně vidíme totéž místo ze stejné pozice tak, jak vypadá dnes. Vcelku úchvatná podívaná, které lze těžko něco vytknout. Pokud se zajímáte o Titanic nebo jeho historii, je tento dokument jednoznačnou volbou. Akorát mi trochu osobně vadila místy přílišná "moderovanost", která spočívala v přespříliš "televizních" komentářích moderátora, který by tam vůbec nemusel být, přepínání záběrů z ponorek do režie způsobem, jako bychom se dívali na nějaký televizní pořad, což spíš dávám na vrub tomu, že dokument vznikl pod určitou záštitou Discavery. ()

Rocky62

Poslední tajemství Titanicu se narozdíl od ostatních dokumentů věnuje výhradně samotnému vraku. Obecně známá fakta, kdy, jak a proč se Titanic potopil se tu divák nedozví, za to se ale může těšit na ty nejkvalitnější a nejdetailnější záběry na Titanic, jaké kdy svět spatřil, což je pro fanoušky Titanicu nepopsatelná vizuální euforie. Při pohledu na téměř nedotčené kachličky v tureckých lázních jsem musel zatlačit slzy dojetí. Neuvěřitelně působivé a navíc když dokumentem provází "král světa" a také obdivovatel Titanicu James Cameron, tak je o zážitek postaráno. 100% Podobný dokument:Titanic's Final Moments: Missing Pieces (TV film) ()

Nach

Opravdu převelice zajímavý dokument, který neomývá známá fakta, ale jde si za svým vytyčeným cílem - prozkoumat vrak rozpadající se lodi. Vše je doplněno o scény (někdy i neuveřejněné) z filmu Titanic (1997) s Cameronovým komentářem při nichž vám dojde, jak precizně byly kulisy v daném filmu vyrobeny. Jedním slovem pro fanoušky této lodi i podmořských dokumentů, splněný sen, který by si neměli nechat ujít. Jednoznačně a zaslouženě uděluji pět hvězdiček. ()

Stanislaus

Vždy, když mám možnost zhlédnout jakýkoli dokument o Titaniku, tak toho ihned náležitě využiji, abych se dozvěděl zase něco nového o tomto impozantním parníku, který se nesmazatelně zapsal do dějin námořních katastrof. V tomtu filmu jde zejména o prozkoumávání trupu vraku, který už značně podléhá času. Máme možnost vidět místa, které spatřilo lidské oko naposledy v onu osudnou noc v roce 1912. A to vše v přítomnosti Jamese Camerona, který (nejen) v roce 1997 splnil sen všem milovníkům "pýchy lidstva". Zkrátka příjemně strávená třičtvrtěhodinka, během které jsem se dozvěděl mnohá nová fakta. ()