Sacrament - Sväté tajomstvo

Traja novinári sa rozhodli zdokumentovať život v izolovanej náboženskej komunite, aby odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie... Patrickova sestra Caroline prepadla drogám a odišla z New Yorku, aby sa liečila v jednej z náboženských komunít v Mississippi. Po čase pošle bratovi list, v ktorom mu opisuje svoje nádherné zážitky a skúsenosti prežité s novými kresťanskými priateľmi a zároveň ho pozýva na návštevu. V liste uvádza aj telefónny kontakt, na ktorom ju môže zastihnúť. Keď však Patrick na číslo zavolá, neznámy muž mu oznámi, že jeho sestra spoločne s ďalšími členmi komunity odišli na ťažko dostupné miesto, kam sa možno dostať iba s pomocou vrtuľníka. Fotograf Patrick skúma záhady a bizarnosti sveta, preto osloví kolegov z médií, aby jeho sestru vypátrali, strávili s jej novou rodinou zopár chvíľ, zdokumentovali život v náboženskej komunite a odhalili tajomstvo ľudí, ktorí tvrdia, že tu našli skutočné šťastie. Investigatívny novinár Jake Williams, kameraman Sam Turner a Patrick sa vrtuľníkom dopravia do kempu Eden Parish. Ako zistia, Eden Parish nie je len obyčajnou usadlosťou uprostred zdanlivo pokojnej prírody. Naopak, je to veľmi zlovestné miesto, chránené ozbrojenou strážou, v ktorom sa odohrávajú tajomné aktivity a temné udalosti. Ako tu môžu byť ľudia šťastní? Ale aj keby to novinári odhalili, svet sa už o tom nedozvie, pretože milovaný guru kresťanskej komunity zvaný Otec ich nikdy nezamýšľal pustiť späť domov... (TV JOJ)

ricci.s

S hororom to veľa nemalo, Westa veľmi nemusím (podľa mňa točí priemerné až podpriemerné horory a doteraz nemal dokopy nič, z čoho by som skákal od radosti), navyše sektárske filmy nenávidím, takže som sa obával, že to možno aj šupnem do odpadu... Ale nebolo to zase až také otravné. Postavy mi celkom sadli a zahrali to presvedčivo, technické kvality u Westa podľa očakávania dobré, a našťastie tam neboli žiadne prehnané pobožné drísty, ktoré by ma vytáčali do bezvedomia. Gradovať do gradovalo, ale že by som bol v nejakom napätí, to už povedať nemôžem. Proste od začiatku do konca predvídateľný thriller o jednej sekte, pričom musí byť každému úplne jasné, ako to celé dopadne, a práve toto divákovo očakávanie stúpa každou minútou viac a viac, čo je asi najväčšou devízou filmu. Proste som to nemohol vypnúť, kým to neskončí. Ináč tu nebolo nič, čo by ma zdvihlo zo sedadla, takže West ma ani tentokrát neohúril, no svoje nesporné kvality to má a v rámci sektárskych thrillerov je nepochybne jeden z tých lepších. ()

J*A*S*M

Ještě v šedesáté minutě jsem byl poměrně spokojený a věřil jsem, že půjdu na čtyři hvězdy, ale jakmile "to" (co musí být každému divákovi jasné) začalo, film mě paradoxně ztratil. Westovi se zprvu slušně daří zprostředkovat atmosféru na pohled idylického společenství / sekty, v níž se pod povrchem skrývá něco zkaženého. Umocňuje to ještě dusně slunečné prostředí jižanské země, v níž sekta žije. Má to prostě takový správně mrdlý feeling exotického městečka plného vybrainwashovaných individuí, který ve mně jakožto divákovi vzbuzoval poměrně nepříjemné, tíživé pocity. A sympatické a blízké mi byly i hlavní postavy - novináři. Jenomže pak "to" začne a veškerá působivost jde do kopru. Rázem je film úplně bez atmosféry a napětí, stane se to, co se musí stát (plus pár několik nepravděpodobně natočených smrtí), a je konec. O poněkud pochybném a údiv vzbuzujícím střídání found footage, mockumentu a klasického filmového střihu se ani nezmiňuju... Westa dál považuju za velmi talentovaného mladého hororového tvůrce, ale je fakt, že poslední dobou mi radost úplně nedělá. Nejprve slabý zásek z první V/H/Sky, potom totálně odfláklý příspěvek do ABCs of Death, teď tento průměrný mockument a do budoucna chce točit western :-( Co se stalo s tím chystaným hororovým sci-fi Side Effect? To znělo desetkrát líp než The Sacrament a stokrát líp než western. Snad se milý Ti vzpamatuje. ()

Fr

,,VYPNĚTE KAMERU! VYPNĚTE TO! VYPNĚTE TO!“ … ,,NO, VĚCI SE NEZLEPŠILY. NEZASTŘELILI NÁS, ALE MUSÍME BÝT OPATRNÍ, ABY NÁS NECHYTLI JAK TOČÍME...“ /// ,,Dokument“ o návštěvě Ráje na Zemi. Když dokument, tak třesoucí se kamera a několik kokotů, kteří s ní zacházej. Proč kokotů? Tož proto. Komunita, na kterou dohlíží Bůh, rozhovory se šťastnými lidmi – tak mě napadá, že found fotage by nemělo mít víc jak 90minut. Kokoti zjišťujou hovno, což je rozhodilo, a tak se chystaj rozhodit i vostatní. Když se jim to daří, maj chuť zdrhnout. Tu mám taky, ale když si uvědomím, že by to jim ani mě v ničem nepomohlo, zůstávám a sleduju, jak se s tikem v ruce řítíme k závěrečnýmu grupáči. Je to kapku drsnější (myšlenka), ale to je asi tak všechno. Prostě píčovina na sektářský téma. Beru, že Jonestown je vděčnej námět, ale s handkou v pazouře funkční stejně, jako ty ostatní. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Doma se připravujem k naplnění odkazu Jima Jonese a prej je to tajný (Neptej se – říkali). 2.) Zajímá mě jak zjistím, že němá holčička nekecá. (že je němá…) 3.) Thx za titule ,,LukiSurvival“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

EvilPhoEniX

West mě vlastně potěšil pouze jednou a to u House of the Devil, takže ho vnímám za ryze průměrného režiséra a Sacrament bohužel není výjimkou. Je to sice celkem zajímavý " found footage" projekt s klasickou shaky kamerou, ale nadšený příliš nejsem. Hodinu se vlastně jen kecá a nic zajímavého se nestane, poté se náhle film rozjede a občas zapůsobí funkční atmosféra, ale toť vše. Hororových prvků bych zde spočítal na jednom prstu :) Celkem se divím kam se poděly 4 miliony. 50% tak snad příště. ()

tron

Nejde o horor, ale aj tak mrazí. Bohužiaľ, nakoniec ma to nechytilo a nedostalo až tak, ako mohlo/malo. Chýba tomu údernosť, strhujúcosť, nezabudnuteľnosť. Troška to hapruje i po stránke logiky (pilot aj po postrelení desiatky minút dobrovoľne čaká na klientov), herci až na desivo výstižného a odpudivo dokonalého „pastora“ (ktorý na plagátoch vyzerá ako John Goodman v uniforme) ničím mimoriadni, slniečkovskú sestru budete túžiť od začiatku prefackať, výprava v skutočnosti len trocha stromov a medzi nimi domčeky. Po stránke napätie tiež žiadny zázrak; prvá polovica, kedy veci len tušíme, je zlovestnejšia, ako druhá, kedy sa začína strieľať a zabíjať (injekcia novorodencovi). Na konci ale zostali vcelku príjemné pocity. Či skôr nepríjemné. Čo je pri filmoch z prostredia siekt vždy dobrá vizitka. ()

Bloody13

Ti West natočil svůj první čistokrevný thriller, a mám obavu, že u svých fanoušků touhle volbou klesne jeho renomé coby autora nízkorozpočtových, avšak mimořádně děsivých hororů. Za celé 4 miliony pořídil tenhle pseudodokument, který sleduje nečekaný masakr "Eden Parish", městským lidem přísně kryté osady, v níž obyvatelé žijí sice (alespoň na první pohled) harmonickým životem, bohužel pod nadvládou "Otce". Trojice hrdinů nechtíc spustí počátek konce této vesnice a divák bude u toho... The Sacrament je v podstatě Found Footage, avšak jeho hranice s klasickou filmařinou se tentokrát dost stírají, a to díky nezvykle profesionální (rozuměj nekodrkavé) kameře i při vypjatých situacích. První polovina je čistě seznamovací, ta druhá už nabídne trochu toho napětí, přímo děsivý ale není ani jednou. Moje obavy z nepříliš přesvědčivého traileru tentokrát plně potvrzeny. Ano, toto je nejslabší West. ()

Gilmour93

Jimmy chce odejít, není způsob jak ho zastavit… Ti West umí, to mi nikdo nevymluví. V duchu svých tradic nikam nekvaltuje a zlověstně utahuje smyčku kolem divákova krku. Ruční kamera vůbec nepřekážela, odchod pastýřových oveček velmi autentický a odkaz událostí z guyanského Jonestownu 1978 dodává děsivý rozměr. Zlo je totiž nejvíce znepokojivé ve své prostotě a sakrálnost často obývá stejný chrám se světskostí svobodné vůle.. „Jimmy to nejsou zbraně, Jimmy to není víra, Jimmy to není anděl, ten co mu ruku svíráš…“ ()

Dellamorte

Pod zROTHovanou ELIho šiltovkou pravdepodobne WESTovi prestalo TIkať.Zámer prepašovať " čarovný handycam trend" do šmejďáckej filmáriny a to priamo gonzo žurnalistikou je ohavne zbytočný pokus. Podobné udalosti sú na dennom poriadku a v tomto prípade som ignoráciu násobila každou minútou. Wandrácka téma, s wandráckym šmejdom, ktorý ponúka...šmejd a ľudia radi šmejdy. Ak nejaká snažka, tak dokument, ale táto plytká forma je úplne vykoľajená.SetSAKRAMENTsky ohoblovný bod. ()

George Stobbart

Novinári sa vydávajú preskúmať izolovanú a na prvý pohľad idylickú komunitu Eden Parish alias Last Sacrament, ktorú vedie charizmatický Father. To, že idylka je iba zdanlivá sa im podľa očakávania nakoniec potvrdí, no o veľkosti následného nebezpečenstva ani len netušia... Ja sa v týchto sektárskych filmoch až tak nevyžívam, keďže ma zvyknú nasierať primitívnym správaním zúčastnených postáv, ale toto ma vcelku bavilo. V pohode natočený found footage horor; od začiatku zaujímavý, slušne odohraný, s hustnúcou atmosférou, viacerými napínavými scénkami a temným (no nie celkom uspokojivým) finále. Teší ma, že Ti West to uhral a film nedopadol ako napr. podobný, nedávny "Children of Sorrow", ktorý mal síce z viacerých hororových zákutí nadšené ohlasy, ale nefungoval. ()

castor

Atmosféru to z úvodu mělo, a to vcelku slušnou, jenže celý koncept se ve finále zoufale třese v základech stejně jako zvolený způsob snímání. I když kamera byla samozřejmě výrazně „přehlednější“ než v podobných projektech, to musím uznat. Trojice přátel vyrazí do „Ráje“, ve kterém žije sestra jednoho z nich, stejně jako další stovky zfanatizovaných oveček. On chce dovézt ségru zpět do civilizace, ostatní využijí setkání k získání investigativního dokuprojektu. Tohle místo ale evidentně není tak kouzelné a čisté, jak ho místní prezentují. Nikam se nespěchá, divácký zájem není malý, jenže dřív nebo později to přijít musí. Kvalita jde kvapem dolů, atmosféra se vytrácí, tíživé/krvavé scény nemají takovou sílu a dopad, jaký by si tvůrci přáli. Navíc několik smrtí a momentů je silně nepravděpodobných, takže já osobně jen čekal, kdy (a zda nějak zajímavě) doklušeme do finiše. Mnohými opěvovaný režisér Ti West si mě nikterak nezískal. ()

*CARNIFEX*

Patrickova sestra, Carolina, prepadla závislosti drog. Jedného dňa sa rozhodla opustiť New York, a začať liečbu v jednej z cirkevných komunít v Mississippi. Po relatívne dlhom čase dostáva od sestry list, v ktorom mu opisuje svoje krásne zážitky a skúsenosti, ktoré v komunite spolu s novými priateľmi prežíva. Zároveň ho pozýva na návštevu. V dopise taktiež zanecháva telefónny kontakt na ktorom ju môže zastihnúť. Keď však číslo vytočí, hovor zdvihne neznámy muž, ktorý mu uvedie, že jeho sestra, s pár členmi komunity opustila priestory spolku, pričom sa mala presunúť na presne neuvedené miesto, kde je možná preprava, iba za pomoci vrtuľníka. Patrick sa rozhodne, že v doprovode investigatívneho žurnalistu Sama, jeho kameramana, sestru vypátra a strávi s ňou i jej novou "rodinou" pár "šťastných" chvíľ. "Eden Parish" však nie je len tak obyčajnou cirkevnou rezerváciou. Myšlienka kresťanského fanatizmu je v žánri horor, len zriedka kedy sfilmovaná tak, aby dostatočne zaujala a "pobúrila". V porovnaní s occult snímkom "Red State", "The Sacrament" zaostáva. Ten bol akčnejší a rozhodne chorejší, už takmer od úvodu. V tomto filme sa dej rozbieha veľmi pomaly. Na thriller drámu, to nebolo až tak špatné, ale ako horor, ktorý obsahuje len veľmi málo z prvkov tohto žánru, to veľmi nefunguje. Len samotná myšlienka či občasný nepríjemný pocit, z môjho pohľadu, nestačia. "Jeden a pol" gore scénky, lakačky "0", atmosféra "2 z 5" - 50%. ()

darkrobyk

Tentokrát jsem netušil, že se jedná o FF, naštěstí dobře udělanou. Film je jasně inspirovaný jednou z největších hromadných sebevražd - členové sekty Jima Jonese vypili v noci ze 17. na 18.listopadu 1978 smrtící nápoj obsahující cyankáli (kyanid draselný). Zemřelo přes 900 lidí včetně dětí... Film pro mne není hororem, ale dramatem ukazujícím kam lze dojít pod praporem náboženského fanatismu. A mé hodnocení zvedá především fakt, že TOHLE SE STALO, na rozdíl od spousty filmů, které si přidávají nepravdivý slogan - podle skutečných událostí - jako lacinou reklamu. Nejpůsobivější scény - poslední setkání sestry s bratrem, loučení matky s dcerou a vůbec konec sekty. Po Kanibalech pro mne asi nejlepší film FF. ()

TedGeorge

Ti West. Ten člověk je bůh. Na fotce vypadá jako úžasný hovado a v reálu to dost možná bude odpovídat. Moje cesta k němu byla trochu jiná než u ostatních "J.A.S.M.ovidců. Viděl sem V/H/S 2 a naprosto mě tam rozeskávala jistá povídka. Ano, víte která. Začal sem se pídit po tom, jakej bůh to natočil. Došel sem k tomu cool jménu a vzpomněl si, že sem od něj vlastně už viděl Inkeepers a vůbec se mi to nelíbilo. Jednu temnou a smradlavou noc jsem tomu dal znovu šanci a snad poprvý u mě nějakej film vyskočil z 5/10 na 9/10. Nevím, co jsem u prvního shlédnutí pil, ale je to divný i na mou maličkost. Já sem zase neskutečně rozkecanej a tahle a podobné věty by tu vůbec nemuseli být. Sacrament není horor, je to tzv "mockumentary" o návštěve jednoho idilického městečka, který si založili bývalí feťáci, povaleči a zloději (nabízí se tady strašně moc vtipnejch věcí, který bych mohl napsat, ale odolám), našli zde boha a žijí v utopickém společenství, kde se nefetuje, nepovaluje a nekrade. A to vše pod dohledem oka vševidoucího. Mrkněte na to, je to hodně zajímavý. A vedlejší toličku tu má i kámoš Zeuse (Ti se tak skloňuje) Joe Swanberg, kterej natočil mimojiné můj oblíbenej improvizovanej film Drinking Buddies, kde West btw taky hraje. A tím se nám kruh uzavírá. ()

666teen

Další found footage, tentokrát zcela bez Skříňovrzů, Dveřoskřípů, Rourosrků a Stínoplazů. A to je moc dobře. Je to vlastně taková milá reminiscence na popíjení kyanidu v Jonestownu a připomínka toho, že víra je věc veskrze užitečná a život usnadňující. ()

S.Quentin QUALE

Obecně mě tady tyhle filmy o komunitách s členy vylízanými až na morek dokážou zaujmout, no Ti West. ať se nechal inspirovat kdekoli, se s tématem popral srdnatě, byť za pár šupů. Se Sacramentem jsem zlehýnka nadprůměrně spokojený, kdy za sebou West nechává s přehledem Kevina Smitha, no na numero uno Robina Hardyho nemá ani náhodou. Mám podezření, že se West, samozřejmě zbytečně, držel nějaké předem dané šablony, je mi jedno jestli z reality vycházející, protože se drží hodně při zemi. Atmosféru si snímek od začátku buduje slušnou, což o to, ale v závěru jsem odhadoval teda trochu nápaditější upotřebení návštěvníků při nějakém perverzním zvěrstvu. Ze stávajícího zakončení jsem si na prdel nesedl, protože co si budem povídat, dobře jim tak.... hraniční čtyřhvězdí = 70% ()

misterz

Hrozné, ako niektorí zúfalci dokážu zmagoriť. To je snáď jedna z tých najhorších vecí, čo sa môžu v živote človeka stať - prísť aj o posledné zvyšky zdravého sedliackeho rozumu a upísať sa nejakej sekte... Príbeh samotný je síce silný, no chýbal tomu ešte nejaký výraznejší rozmer. Chcelo to buď zatlačiť na hororovú stránku, alebo prehĺbiť drámu okolo hlavných postáv, prípadne oboje. Takto mi to prišlo dosť sterilné, aj keď svojim koncom to bolo dosť nepríjemné. Priemer. 60/100 ()

dr.horrible

Najslabší West, raz to muselo prísť. Dôvod? Naša zhýčkanosť. Na film bez prekvapenia, skrátka už nie sme zvyknutí. Neoriginálne? Áno. Ale tiež reálne a znepokojujúce. 65% ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse

23.03.2014

Americká hororová nezávislá scéna poslední roky rozkvétá a jedním z jejích nejvýraznějších tvůrců je mladý režisér Ti West (foto). Ten si získal jméno díky svému retro hororu Dům ďábla, podílel se i… (viac)