Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Skejpr

Esence komplexnosti, neuvěřitelná filmařská lebeda, herecký koncert na všechny strany a v neposlední řadě také emoce, emoce, emoce... Ve všech směrech fascinující film, rafinovaný, pokrokový, ... geniální. Oscar za masky a pro Hankse je povinnost... ()

Dragoni

Spletenec lidských osudů napříč minulostí, současností i budoucností, které jsou propojeny jednou melodií a obrovskou lidskou nenasytností. 75% ()

Segrestor

Poselství tohoto snímku je jasně dané a nemá ani cenu to zde nějak rozebírat. To bych si dopustil spoiler. Zprvu se to možná zdá zmatené a člověk si říká, zda vůbec bude schopen to nějak pochopit, zda nebude jen tupě zírat tři hodiny na obrovský blikající obdelník, ale princip rozfrcaných sekvencí příběhů je za chvilku úplně jasný a nezbývá, než se jen kochat dokonalou filmařinou. Ano, ten film je naprosto vynikající filmový majstrštück. Ať už se příběh odehrává v jakékoliv době, v jakémkoliv čase, pokaždé můžeme očekávat několik minut plných napětí, legrace (místy opravdu velké), drama a hlavně dokonalého filmového vizuálu. Že byl film naprostá pecka, byste poznali hned u východu z kina. Lidé mlčeli a plaše se rozhlíželi kolem sebe. Všichni měli otevřená ústa, jako při dehydrataci. Jo, přesně tohle s vámi i Atlas mraků udělá. Jak by řekli místní chytřejší kolegové, úplně vás vycucá. Dokonce i Džony Kelímek to dobře podmázl. ()

Sarkastic

Nejdůležitější věci v lidském životě jsou dobro, pravda, svoboda, láska, spravedlnost, přátelství, obětování se atd.…no nepovídejte, opravdu? A pro ty, kterým je líto, že si těchto mouder nebudou moct užívat pod i kytičkami, je tu jako bonus reinkarnace a fakt, že smrtí lidský život zdaleka nekončí (nebojte!). Pro některé jistě obohacující, pro jiné (a mě) vlekoucí se nuda, která člověku sebere bezmála 3 hodiny jeho života. Rozdělení do 6 příběhů je sice zajímavé (zpočátku úmyslně matoucí a nepřehledné), ale žádný z nich mě nedokázal zabavit natolik, abych s nadšením vyčkával tu ukrutnou dobu na jeho vyústění. Alespoň trochu zábavným shledávám pouze ten úkol pro diváka, tedy rozpoznávat jednotlivé postavy/herce v každém z příběhů (tleskám maskérům), pak ještě nějaké ty sci-fi hrátky (svět budoucnosti má cosi do sebe a dokázal mě zaujmout) a pár replik k zasmání. Ódy na to, jak je snímek revoluční tím, že skvěle funguje jako celek a přitom se skládá z 6 žánrově odlišných příběhů, příliš nechápu; Atlas mraků při sobě drží jen a pouze právě proto, že do něho tvůrci nasekali ty reinkarnované postavy, jinak film nepřináší nic nového, co by divák neviděl už někde jinde a poutavěji (záměrně nepíšu „lépe“). A je sice pravda, že skoro 3 hodinová podívaná není pro každého a ne všichni se dokážou (nebo spíš nechtějí) zcela soustředit na 6 příběhů najednou, ale nutno podotknout, že takhle dlouhé filmy se dnes dělají běžně a zpočátku nejasné vyprávění je velmi brzo úmyslně osvětleno a publikum přesně vedeno ochrannou rukou tvůrců, proto si myslím, že Atlas mraků JE určen mainstreamovému divákovi. Celkově jsou to ode mě pouze 2*. ()

robbiee

[imdb: 7.9/10] | me: Na to, aby človek vstrebal a vychutnal si každú dejovú vrstvu filmu je jednoznačne potrebných viacero pozretí. Môžem otvorene povedať, že je to film, ktorý pri prvom vzhliadnutí počas prvej polhodinky (možno aj dlhšie) pôsobí vyslovene mätúco a chaoticky. Divák nevie, kde sa práve nachádza a prečo sa deje to čo sa práve deje...Ono sa to cele časom ustáli a človek sa zorientuje v jednotlivých príbehoch a líniach. To už však je trošku neskoro, pretože všetko čo sa udialo predtým je mierne mlžité a súvislosti sa preto spájajú trocha ťažšie. Pre celkové pochopenie filmu to nie je ale až taký problém, skôr by som povedal komplikácia resp. istá nepríjemnosť. Príbehy samé o sebe sú zrozumiteľné a pokiaľ by nebolo medzi nimi prechádzané v tak zúrivom tempe všetko by malo hneď jasnejší charakter. Oceňujem však spôsob akým dochádza k prechodom medzi jednotlivými rovinami - to čo je v jednom príbehu koncom scény je vo veľmi podobnom štýle začiatkom, resp. pokračovaním scény ďalšieho príbehu a vďaka tomu je tok medzi jednotlivými líniami spojitý a vizuálne príjemný. Taktiež oceňujem puto, ktorým sú medzi sebou všetky vrstvy filmu prepojené. Dáva to divákovi možnosť hľadať vo filme všakovaté vzťahy. Ako som už však spomenul - na to aby bolo možné zachytiť a vstrebať všetky súvislosti je jednoznačne potrebné si film pozrieť minimálne ešte raz - Následne opätovný štart zrazu dáva zmysel a tak je možné v úvode nachádzať to čo predtým nebolo vzhľadom na časté skoky a množstvo dejov možné. Aby som to zhrnul - je to film, ktorý ponapína mozog a pozornosť a hoci by mohol byť realizovaný s menšou agresivitou tempa stále to hodnotím viac než pozitívne - práve kvôli jeho variabilite, hereckým výkonom, maskám, hravosti a hlavne snahe priniesť o čosi hodnotnejší filmový kúsok. Fear, belief, love phenomena that determined the course of our lives. These forces begin long before we are born and continue after we perish. ()

somnar

Pětiminutový trailer na film Atlas mraků byl prodloužen o 159 minut. A vznikl z toho trailer číslo 2, pardon, film Atlas mraků. Nesrozumitelné, roztříštěné dílo. 70% ()

Mertax

A studenti uměnověd mají o čem psát diplomky, diváci s otevřenou myslí co obdivovat a cynikové se čemu posmívat./// *Text obsahuje spoilery* Weavingův Old Georgie, který vypadal jako ďábelský vodník, mě zaujal ze všech postav nejvíce - a věřte, že je z čeho vybírat. Atlas mraků je masivním filmovým eposem, který nabízí nesmírně široké spektrum postav, časových období i myšlenek, ty ovšem nejsou tak hluboké, jak by se mohlo na první pohled zdát. I tak jsou však podány nebanálním způsobem a dialogy jsou oproti mému očekáváni prosty klišé. Perfektní jsou také prostřihy mezi jednotlivými liniemi, které na sebe navazují nejen slovem nebo tématem, ale i vizuálně (lodní plachta vs. můstek v Koreji). Maxima u mě však film nedosáhl, a to kvůli způsobu narace, kterou tvoří rychle se střídající fragmenty šesti příběhů - a nedovolí tak emocím, aby se plně rozvinuly./// Obávám se, že kina budou prázdná, ale to má alespoň jedno pozitivum - větší klid v sále na rozjímání o karmě, odvaze, arogantních kriticích nebo i přeplněných domovech důchodců, jejichž prostřednictvím se zbavujeme svých blízkých. A důchodcovská linie je nečekaně vtipná (kočka, útěk)./// Za nejlepší považuju příběh z Neo Soulu (je z něj hodně cítit Matrix: vizuálně i zápletkou - zase ta vzpoura), který by mohl být i základem skvělého celovečeráku, ovšem v tomto filmu jsou všechny linie propojeny a jedna by neexistovala bez druhé.../// A Hanks by měl začít hrát hrubá hovada, protože jeho spisovatel byl královsky zábavný a taky šokující (balkon). 75 %. [Kino] ()

TheDarKnig

Tykwer a Wachowski bros... ehm sourozenci a film, překračující všechny možné časové i žánrové hranice? Ano, věřil jsem tomu, že to bude pecka, hned poté co jsem viděl krásně sestříhaný 5ti minutový trailer v červenci. Byl jsem zklamán jako u jednoho nedávného scénaristického failu? Vyjadřovacím způsobem Hanksova maniakálního písalka Hell no! (pro csfd použita mírnější verze, pamatujme na děti). Film nesmírně silný jako celek, velmi funkční jako poetická mozaika života napříč generacemi i jako nadsazená občas mírně morbidní pohádka o hledání plnohodnotného života. Skáče se tu v žánrech, skáče se tu v čase, skáče se tu ehm.. vzduchem, krve není nedostatek, ale tam kde je, má zcela opodstatněný význam. Po stránce filmařské je to navíc klenot jakbysmet, jediná výtka by snad byla k těm západům slunce. Jinak tvůrci Matrixu neztratili nic ze svého umu natočit scény, které lahodí oku svou krásou a někdy i duši svou obrazností. Ale největší význam má asi to prolínaní, bez něhož by na jednu stranu jednotlivé příběhy fungovaly víc uceleně, na druhou stranu by film naprosto ztratil význam. Naštěstí se povedlo spojit vše tak umně, že vůbec nevadí, když je jeden příběh z futuristické totality, druhý z 19. století a třetí z krásně retro 70. let - scény gradují stále výborně, používá se vizuální i obsahové podobnosti a vznosných monologů o lidech, víře a lásce - zní to jako klišé či humus? Někdo méně zkušený by z toho lehce mohl hnůj udělat, ale tihle tři vizionáři to pochytili maximálně opatrně a maximálně úspěšně. Ve výsledku tu tak máme šest příběhů o (ne)obyčejných lidech, postavených před ty největší rozhodnutí v jejich životech a bojující s vnějšími i vnitřními démony (Old Georgie skvostný). Hudební stránka velmi dílu pomáhá, nejsem si ale jistý, jak to bude fungovat mimo - každopádně velkou část zmíněné gradace tvoří právě ona. Po herecké stránce asi nemusím nic psát, ale tenhle nápad, ještě více svazující příběhy dokupy, byl geniální. Masky jsou sice občas přehnané a úsměvné, ale jindy zase naprosto plní svou funkci. Osobně jsem jich dost nepoznal. k shrnutí: Filozofující velkofilm, který ale čerpá největší sílu z na první pohled často malých lidských příběhů, vedoucích k velkým věcem. A taky samozřejmě z režisérského tria, děkuji za připomenutí Matrixu. Nechybí humor, napětí, vážné otázky, emoce, láska, víra. Najdete tu snad všechno, jenom ne přepálený obsah a nefunkční děj ()

sportovec

Námět i příběh jsou samy o sobě pozoruhodné. Scénář, režie, herci snesou obdobnou charakteristiku. Snaha zachytit podmíněnost toho, co se děje, a dohlédnout za hranice našich prognostických horizontů je navíc i zdravě propedeutická. Uznání zaslouží i zdrženlivý optimismus, který spojuje všech šest epizod. Ale divácky nejvíc mě zaujal střih, který virtuózně propojuje každou z epizod (potenciálních filmových povídek) do jednoho organického celku. Ukazuje se také, že má-li tvůrce co říci, dokáže skutečný filmový fanoušek-fajšmekr zareagovat. A to potěší ještě víc. ()

TeeAge

|| Scenár: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Andy Wachowski / Námet: Cloud Atlas by David Mitchell | Hudba: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil | Produkcia: Grant Hill, Stefan Arndt, Lana & Andy Wachowski, Tom Tykwer | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Cloud Atlas Production, X-Filme Creative Pool, Anarchos Production | Rozpočet: 102 miliónov $ | Tržby: 71,149,507 $ || Najväčší herecko-kostýmový úlet s hollywoodskými hviezdami, aký bol kedy natočený. Všetko ostatné by vyznelo len ako kecy o nadčasovosti a osudovej prepojenosti. Toto je divadelný klenot, s vybrúsenou symfóniou, ktorá je odsúdená na to, aby ju "počulo" len pár ľudí. ()

sniper18

Je to skvelý žánrový mix od súrodencov Wachovských a Toma Tykwera, ktorý je adaptáciou známej knižnej predlohy. Má vynikajúci príbeh zložený zo šiestich dejových línií prebiehajúcich od minulosti až po budúcnosť, všetky na prvý pohľad úplne iné, ale aj tak majúce mnoho spoločného. Spracovanie je perfektné, ale stále mi k dokonalosti ešte trochu chýba. Táto výrazne nadpriemerné dĺžka tu nie je vôbec žiadny problém, skôr naopak, kľudne by som ocenil ešte aspoň hodinu navyše, film si ma získal hneď od začiatku, aj kvôli rozmanitými dejovým líniám sa tu vôbec nedá ani na chvíľu nudiť, stále sa je na čo pozerať, žiadna scéna mi vo svojej línii neprišla zbytočná, všetko to tak dobre sedí, ešte z tej previazanosti dejových línií som mal väčšinu času pocit, že by sa z toho dalo získať ešte viac, niektoré prestrihy mohli byť nápaditejšie, ale to sú všetko len také detaily, aj takto to funguje plnohodnotne, množstvo ovplyvnení inej línie nejakým skutkom je skutočne perfektných, je tu plno skvelých myšlienok a tých základných motívov, ktoré v podobnom filme nemôžu chýbať, pozerá sa na to výborne. Ale osobne by som sa kľudne obišiel bez línie zo súčasnosti o nakladateľovi v domove dôchodcov, samo o sebe sa vydarila, niekoľkokrát som sa dobre pobavil, ale tie zvyšné mi prišli kvalitnejšie. A preto spočiatku ma dostala až taká vážnosť situácie, mal som pocit, že sledujem niečo, kde ide skutočne o veľa, ale niekedy v druhej štvrtine pribudol humor a vážnosť sa znížila, stále si to udržalo výrazne nadpriemernú úroveň, ale aj tak som chcel radšej tú vážnosť, no v druhej polovici sa to už celé tak lepšie urovná, už všetky línie fungujú dokonalo, aj tá humornejšia si ma už získala a tak je na to skutočne radosť pozerať. Dlhé finále, v ktorom vyvrcholia všetky príbehy je skvelý, tu už fungujú aj emócie a síce úplný záver je predsa len iný, ako som čakal, dúfal som v niečo veľkolepé, čo mi vezme dych, toto bolo skôr také rozprávkovejšie, ale náhodou aj toto je zaujímavé. A chválim, ako všetky žánre samo o sebe perfektne fungujú, prestriedajú sa tu takmer všetky, nechýba historický, sci-fi, akcia, komédia, thriller, dráma, krimi, romantický, postapokalyptický a aj nejaké prvky fantasy a erotiky a ani jednému žánru tu nemám čo vytknúť, s radosťou by som si ich pozrel aj ako samostatné filmy. Ale vrcholom je pre mňa rozhodne budúcnosť, obzvlášť línia v Neo Soule, tá je úžasná, hlavne tá chémia medzi hlavnou hrdinkou a mužskými postavami ma dostala, potom by som zaradil poslednú líniu z postapokyliptického sveta a líniu s novinárkou, tie tri sú už trochu slabšie a hlavne tá spomínaná zo súčasnosti, ale ani tak to nie je veľký rozdiel, perfektné sú aj tie. No toto platí samozrejme v prípade, keby sa hodnotili samostatne, tento film je jeden veľký celok a tak tu má všetko svoje misto. Musím spomenúť akciu, potešilo ma, že toto nie je žiadny typický súčasný blockbuster s množstvom umelej samoúčelnej stereotypnej akcie, ale tu má vždy svoj význam, je plnohodnotnou súčasťou deja a vždy sa jedná o také menšie, ale zaujímavé scény a hlavne tie v línii v Neo Soule sa vydarili. Herecké obsadenie je vynikajúce, hlavnú pozornosť si u mňa jasne získala úžasná Bae Doo-Na, tá tu vyniká, ale od nej som to aj čakal, podobný typ úloh jej skvelo sedí a tak sa mohla predviesť, za ňou ma najviac potešila trojica Tom Hanks, Jim Sturgess a Halle Berry a hlavne pre ňu je to určite životná úloha, nikdy ma ani zďaleka nebavila tak, ako tu, mimoriadne rozmanitým výberom úloh ma zaujal Hugo Weaving a všetky zahral očakávane skvelo, ale výborní je aj zvyšok, len títo spomínaní u mňa v tomto filme vynikajú. A tie masky sú teda skutočne zaujímavé, síce väčšina hercov sa v ich rôznych úlohách dá spoznať, ale aj tak niektoré ma skutočne prekvapili. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, takto skvelo zvládnuť tento náročný a pomerne originálny projekt a to po všetkých stránkach si zaslúži veľkú pochvalu, možno len tých emócií mohlo byť viac, takto fungujú hlavne v poslednej fázi, ale to je to jediné a aj tak majú môj hlboký rešpekt. A k tomu ešte tá skvelá hudba, ktorá sprevádza tie najzásadnejšie situácie. Je síce pravda, že som dúfal v trochu viac, ale to bolo len mojimi prehnanými očakávaniami. Túžil som po ďalšom nezabudnuteľnom dokonalom klenote, ako je mnou milovaná Fontána, čo mi tento film mohol splniť, no to sa nestalo. Podľa mňa to mohlo byť ešte trochu menej komerčné a viac umeleckejšie a zároveň kvôli európsky a ázijsky pojatým niektorým témam, som dúfal, že budú pôsobiť menej americky, ale to je prakticky to jediné, čo tomu chýba k úplne dokonalosti aj takto je to úžasný zážitok, na ktorý sa len tak nezabudne a teším sa na ďalšie pozretia. A je kľudne možné, že po nich už mi tieto čiastočné zápory zmiznú a film plnohodnotne ocením. Rovnako majú môj veľký rešpekt za eRkový rating, ktorý tu pritom ani nebol až tak moc potrebný, film by fungoval aj bez toho, ale je samozrejme lepší a takto aspoň vidno, že mali v pláne natočiť čo najkvalitnejší film a nie len najkomerčnejší blockbuster určený deťom. A ani ma neprekvapuje, že ho financovali hlavne európski a ázijskí sponzori, aspoň to len potvrdilo, že Hollywood je na svojom dne, kde už ide len o peniaze a nie o kvalitu a preto ich súčasná tvorba aj tak vyzerá. Keď majú možnosť sa priamo podieľať na nejakom inteligentnom filme na úrovni, tak prakticky odmietnu. Ale dosť už takejto kritiky, hlavne, že Atlas mrakov je prvotriedny film, ktorý stojí za mnoho pozretí. 87% () (menej) (viac)

genetique

Film, pri ktorom by som nikomu nevyčítal ani odpad!-ové hodnotenie. Tykwer a Wachovskí v najvizionárskejšom diele všetkých čias, ktoré si síce nekladie a ani neodpovedá na otázky, ktoré čakali najzarytejší milovníci filozofických diskusií, ale spracováva témy akcie-reakcie, príčiny a dôsledku v niekoľko-generačnom a niekoľko-príbehovom epose. Sklamania a zmätky, ktorým som sa nevyhol ani ja sú potláčané úžasnou režisérskou zručnosťou, novátorským rozprávačským prednesom, hereckým umením, skvostnými dialógmi a jedinečnou prácou maskérov. Málo chýbalo k stopercentnému zážitku, ale som si istý, že ďalšie zhliadnutia si ho vynútia. 90%. ()

3DD!3

Odvážné a pompézní. Wachowským a Tykverovi se povedl husarský kousek s propojením celé té skládačky příběhů a témat. Herci v rozmanitých rolích mají co hrát (hodně překvapivě mě potěšil Tom Hanks) a to i pod tunou makeupu. Příběhově to ale občas trochu zaskřípě. Naprosto zbytečná taškařice o útěku důchodců ze sanatoria vysloveně ruší napínavé pronásledování śťouravé novinářky zabijákem. Stejně jako tvorba sextetu Atlas mraků neměla moc co nabídnout. Upřímně se mi ani ta melodie nezdála tak vzletná. Z časových linií se mě osobně nejvíce líbily poslední dvě. Ty, napětí a určité mysteriózno, vyvažovali s celkovým poselstvím snímku nejlépe. ()

Kaka

Podobně éterické a s myšlenkovým přesahem jako například Fontána, či Tree of Life, avšak daleko méně povrchní. Zatímco v předešlých snímcích se režiséři až příliš nechávají ukájet svojí vlastní režijní precizností a křičí do světa "hele koukej jak jsem dobrej", tak bratři Wachowští jsou v rámci jak vizuální estetiky, tak dějové koncepce daleko střídmější a účelovější - tedy více pro diváka. Celek tak působí mnohem uchopitelěji, srozumitelněji a ve finále přehledněji. Vše dává smysl, vše krásně zapadá. Film o lásce. Na první pohled složitý, komplikovaný, osobitý, ve finále jednoduchý, dávající na odiv nejjednoduší prozaickou myšlenku. Scéna z Neo Soulu je vizuálně neuvěřitelně vizionářská. Jeden z vrcholů roku a v rámci "neo-art-filozofického" subžánru nejvyzrálejší příspěvek vůbec. ()

Spiker01

Takže začnu tím, že je u někoho lepší se tento film nesnažit pochopit. Atlas mraků nabízí několik různých příběhů v různých časových érách, které se pak nějak slévají do jednoho, to je na mě moc. Vůbec se nedivím, že něco tak jiného si našlo tak málo diváků a stal se z toho finanční propadák. Když už nic jiného, tak jsem čekal, že do kina natáhne aspoň vydařené herecké obsazení (Tom Hanks, Halle Berry nebo třeba Hugo Weaving), ale bohužel se tak nestalo. Za mě hodnotím krásných 80%. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády