Muž, ktorý zastrelil Libertyho Valancea

• Česko Muž, který zastřelil Liberty Valance (viac)
USA, 1962, 118 min

Réžia:

John Ford

Predloha:

Dorothy M. Johnson (poviedka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (viac)

Senátor Ranse Stoddart se vrací na divoký západ, do města Shinbone, aby navštivil pohřeb svého dávného přítele, Toma Doniphona. Senátor vypraví místnimi novináři příběh, který ho před dávným časem do Shinbone přivedl a jak začala jeho kariéra coby muže, který zastřelil Liberty Valence, nejobávanějšího banditu okolí. Muž, který zastřelil Liberty Valance je jedním z nejlepších a nejznámějších westernů historie. (oficiálny text distribútora)

movie

70% Skvělá filmařina, spousta super scén a hodně dobře postavených záběrů, ale nemůžu jít výš. Největší slabina jako u spousty dalších filmů Johna Forda je scénář. Postava Liberty Valance, chlapíka co obchází město, morduje a okrádá lidi, aniž by ho kdokoliv zastavil, včetně otylého šerifa, který se před ním klepe strachy a když vejde do hospody, pár odvážnějších ho tak maximálně pokárá za klukovinu (=vražda / přepadení) - působí to docela absurdně a většinu filmu mě to spíš štvalo. ()

Kothy

Poněkud netradiční western s kvalitním obsazením. Víc něž nějaké střílení se tam řeší politika. James Stewart jako mladý právník přijíždí do městečka na divokém západě. Věci se tam řeší dost jinak, než je zvyklý a to ho zaráží. Snaží se prosazovat zákon za každou cenu. Nakonec ale spolu s místním pistolníkem Johnem Waynem dojde k názoru, že jinak než kolty to řešit nepůjde. Film má dost zajímavý konec. Musím zmínit i půvabnou Veru Miles. "Toto je svobodná země!" ()

Javert

Jimmy Stewart v roli naivního, ale cílevědomého právníka z Východu, jenž nemálo připomíná Caprova Mr. Smithe či Destryho. John Wayne tak, jak ho moc dobře známe - jako klasický, staromódní drsňák ze Západu, který pod hrubou skořápkou skrývá dobrosrdečnost. Lee Marvin v jedné z první větších rolí a ač záporák, jakoby právě Liberty Valance předurčil, co bude v budoucnu Lee hrát. Western, ve kterém se slučují prvky klasických romancí z Divokého Západu a realistických dramat z východního pobřeží. Klasika. ()

gudaulin

Rozvoj nebo úpadek žánru obvykle představuje dlouhodobý proces, který se nedá symbolizovat jediným titulem nebo jménem tvůrce. Určitou výjimku představuje klasický western, který by na případném pomníku mohl mít uvedené jako datum úmrtí premiéru snímku Muž, který zastřelil Liberty Valance. Ne, že by western už pár let nechřadl, ale právě tento titul dokonale vystihuje jeho strnulost, vyčerpanost a především neschopnost bavit. Vůbec přitom nepomáhá, že se na jeho natáčení podílela silná osvědčená sestava v čele se zkušeným režisérem Johnem Fordem a hereckou legendou Johnem Waynem. Snímek se neumí vymanit z pasti žánrových schémat a jeho tvůrci nedokážou přesvědčivě a působivě porušovat žánrové konvence dokonce ani tam, kde se o to snaží - jako je motiv zastřelení padoucha Valanceho ze zálohy a neprávem získaná sláva hrdiny za zneškodnění zločince. Film atakuje hranice směšnosti tam, kde vzdává hold americkému právnímu řádu a politickému systému, v určitém smyslu mi připomíná éru budovatelských československých snímků 50. let. O renesanci žánru se o několik let později zasloužil Sergio Leone svými spaghetti westerny, když do nich přinesl nové nápady, energii a hravost. Doporučuji zhlédnout v jednom dni Liberty Valanceho a Leoneův snímek Hodný, zlý a ošklivý. V té konfrontaci se nejlíp vyjeví, co všechno je na Fordově dramatu špatně. Celkový dojem: 40 %. ()

liquido26

Liberty Valance je zřejmě nejodpornějším padouchem v dějinách filmového westernu a na scénu, kde ho zastřelí jsem se těšil celej film. __ Tento western byl natočen černobíle, což je v 60. letech už trochu nezvyklé, ale zase jsem z toho aspoň trochu cítil atmošku starých Fordových filmů ze 30. a 40. let. No a co se herců týče tak se nám tu na plátně poprvé a naposledy setkávají dvě westernové legendy John Wayne a Jimmy Stewart. Oba pánové by sice v realu mohli být otci postav, které hráli, ale nebyl problém (u Wayna trochu jo) na to zapomenout a užívat si jejich výkony. Z dalších herců stojí za zmínku hlavně Lee Marvin, kterej si zahrál onoho nechvalně proslulého Liberty Valance a John Carradine, který ke konci zazáří v malé roličce teatrálního majora Starbuckla. ()

• Poslední film Stuarta Holmese. (Kulmon)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Dorothy M. Johnson. (Hans.)
  • Film je natočen černobíle zejména proto, aby byl zamaskován fakt, že jak Stewart tak Wayne hráli postavy o 30 let mladší, než ve skutečnosti byli. (Kulmon)