Neviditelný nepřítel, spalující slunce a všude kolem jenom písek. I taková může být válka.
Na začátku jich bylo dvanáct. Dvanáct vojáků z té početné britské armády, bojující v první světové válce za záchranu civilizace kdesi v mezopotamské poušti. Toho dne vyjeli jako vždy na svou pravidelnou obhlídku, a nikdo z nich netušil, co je čeká. Že si jediná kulka arabského ostřelovače spolehlivě najde ten nejlepší možný cíl. Jejich velitele, s nímž do rozžhaveného písku pohřbí i vše, co by je mohlo zachránit: informaci o tom, kde jsou, kam a proč jedou, a jak se odsud dostat. Ta hrstka mužů, které svedla dohromady náhoda, je teď vydaná na milost a nemilost kruté poušti, spalujícímu žáru, oslepujícímu slunci a neviditelnému nepříteli. Nepříteli, který je z bezpečí svého úkrytu jednoho po druhém zabíjí...
Působivý válečný snímek vznikl podle románu Philipa McDonalda, britského spisovatele, který v něm zúročil své vlastní zkušenosti kavaleristy, bojujícího (v roce 1917) v první světové válce. Režisér John Ford jej natočil během pouhých dvou týdnů v poušti Yuma na jihozápadě Arizony. Obecně výborným hereckým výkonům dominují především Victor McLaglen v roli seržanta a Boris Karloff coby náboženský fanatik Sanders. Film byl nominován na Oscara za hudbu Maxe Steinera. (oficiálny text distribútora)

Rob Roy

Dobrodružný film o ztracené jednotce v pouštních dunách Mezopotámie za 1. světové války. První půlka nic moc, nějaké ty "fordovské" lehce sentimentální vzpomínky na minulost. Zato ve druhé polovině znepokojivá atmosféra nabírá na obrátkách a jistí to lahůdkový Boris Karloff jako náboženský fanatik a výtečně vygradované finále, které má všechny atributy aby se mohlo stát kultovním. Některé závěrečné sekvence jsou přesně ty typy scén, na které by se mohla nějaká filmová postava dívat v TV a já bych byl sakra zvědavej na co to kouká :) ()

Stegman

Zkusím tenhle film srovnat s Marhoulovým Tobrukem (Oba filmy se odehrávají v poušti za války a zaměřují se na psychologii postav.). Tobruk má hodně zajímavou kameru, zvuk i hudbu - však na tom také hodně staví. V mých očích to ale nestačí. Vítězství v tomto minisouboji shrábne Ford: líp totiž stupňuje napětí, staví příběh tak, že nenudí. A to je podle mě to hlavní. (Tím nechci říct, že Fordova kamera a hudba jsou špatné.) (Nejsou špatné.) [Jsou dobré. (V tom nejdobřejším slova smyslu.)] ()

Karlos80

Tento Fordův u nás doposud málo známý film, nebyl vůbec špatný, když, jak píše Rob Roy, přečkáte první lehce seznamovací a oťukávací, místy spíše sentimentální půlku, tak pak se od televize téměř nehnete. Asi šest arabáků, proti dvanácti-členné ztracené patrole kdesi v písečných dunách na Blízkém výhodě, a teď kdo z koho...Nehostinné podmínky, spalující slunce, neviditelný nepřítel, to vše nahrává jedné straně, druhá strana vydaná na milost a nemilost musí jen doufat. Výtečná kamera, působivý film.. ()

Compadre

Napřed jsem si říkal, že válečnej film z roku 34 nemůže bejt nic moc, ale zaplat pán buh, opak byl pravdou. Teda ne že by se jednalo o sakumprásk válečnou záležitost...Ztracená patrola je takový malý napínavý psycho :). Patnáctičlenná skupina vojáků prochází pouští a jednoho po druhém odkudsi z všudypřítomných písečných dun masakrují neznámí arabové...Ford nebyl žádnej blb a natočil tenhle film fakt dobře, houstnoucí atmosféra, výborná hudba a skvělé herecké výkony vás drží přikované v křesle dokud nezhltnete celej film až do konce...hlavně bych vypíchnul postavu nábpženského fanatika Sanderse (Boris Karloff), ze kterýho jsem byl fakt hotovej a pořád jsem si říkal, co tam takovej pošahanec dělá..no, vážně skvělý, takový malý a u nás televizí zapomenutý majstrštyk. Jsem rád, že jsem ho měl možnost vidět! ()

Martin741

Vyborny film od reziserskeho velikana Johna Forda /Man Who shoot liberty Valance/ ovojne kdesi v pustach Blizkeho Vychodu pocas 1. svetovej vojny. vyborne je putovanie vojakov pustou, partia vojakov je vydana napospad pusti a neviditelnemu sniperovi. Napata atmosfera rastie asi od polky filmu, k tomu slusne dialogy, Boris Karloff film dobre ustal a reziser vidno ze sa vyznal do remesla : 77 % ()

• Skladatel Max Streiner použil hlavní hudební motiv filmu v mírně pozměněné verzi i ve svém dalším filmu - v Casablance (1942). V obou případech si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší hudbu. (Karlos80)
  • McLaglen sloužil během první světové války v jednotce Irských královských střelců v Mezopotámii (oblast dnešního Iráku) přibližně v oblasti, kde se odehrává děj filmu. (Karlos80)
  • Natáčení se zúčastnil i bratr režiséra Johna Forda Francis. Zahrál si jednoho z arabských střelců. (Karlos80)