Netopýři ve tmě

(TV film)

Mnoho smutných příběhů svědčí o tom, že netopýři - létající savci - mohou být některým lidem nesympatičtí. To ovšem nic nemění na tom, že jsou to zvířata přísně chráněná zákony České republiky i Unie. Počet druhů je pravděpodobně kolem 1 100, nejmenším je netopýrek thajský (1,7 g), největší rozpětí má kaloň Bismarckův (165 cm). Tito letouni představují jednu z největších záhad živočišné říše. Jsou skvělými letci a zejména jejich manévrovací schopnosti nemají v přírodě obdoby. Maximální rychlost letu je asi 55 km za hodinu. Fosilie netopýra stará padesát milionů let ukazuje, že tito tvorové se objevili již téměř "hotoví". Většina jejich života na hraně se odehrává mimo dosah našich smyslů. Pokud vás pořad zaujal, můžete se do sledování netopýrů pustit i vy. Na www.nyctalus.cz je mapa výskytu několika druhů těchto zajímavých nočních letců. (oficiálny text distribútora)

juvelinokivi

Viděno v rámci Noci pro netopýry při promítání v jeskyni. Díky momentální atmosféře to bylo na pět hvězd, ale uvědomuji si, že sledování z gauče v obýváku by tento film - divácky přístupný a přitom bohatý na informace - asi o jednu hvězdu připravilo. Doporučuji všem, kteří se chtějí podívat na život netopýrů zblízka - pro mě byly nejzajímavější záběry netopýrů s mláďaty a sledování probouzení netopýrů z hibernace za pomoci termovize. Možno shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10217216213-netopyri-ve-tme/209572230560001/. ()

Wourly

Český dokument srovnatelný se zahraničními, avšak prezentování netopýrů jako mučednických hrdinů mi přišlo trochu přehnané... o.O ()

troufalka

Viděno v rámci netopýří noci v Přerově a potom následně v teple domova spolu s dětmi. Vřele doporučuji všem, mnoho cenných informací nejen pro školní mládež. Nikde jinde asi neuvidíte tolik netopýrů zblízka jako v tomto dokumentu. Nám ukázali živé tři exempláře - dvě samičky netopýra rezavého a samičku netopýra pestrého. Co možná nezaznělo dostatečně důrazně - když někde na chatě objevíte větší množství netopýrů není řešením je něčím postříkat. Vyhubíte tak celou kolonii, která se už neobnoví. Lepší je zvednout telefon a zavolat do přerovského Ornisu, kde vám poradí: http://www.ornis.cz/ ()

blitzer

Netopýr je medle celkem odpudivé zviřátko, nicméně tento dokument byl nabitý zajímavými informacemi o životě tohoto zvláštního savce. Zaujalo mě, že nejvíc druhů netopýru je u nás tzv. štěrbinových; sám jsem totiž letos takové za okenicemi zpozoroval. Velice zajímavé byly taky záběry termokamery a časosběr při jejich probouzení se ze stavu hibernace. Vadil mi jen místy nepříjemný hudební/zkukový podkres. ()