Resistance

• Nemecko Resistance - England has fallen

Říjen 1944, několik měsíců po nezdařeném vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Německá armáda okupuje Británii, Swindon, Oxford a Bristol byly již obsazeny, právě se bojuje o Londýn. Německé oddíly zvolna postupují i do vzdálenějšího vnitrozemí. Když vojáci z jednotky kapitána Wolframa konečně vstoupí do velšské vesničky Olchon, najdou zde jen ženy. Všichni muži z údolí zmizeli beze stopy, zřejmě aby se v horách přidali k odboji. Před blížící se zimou jsou tak ženy na svých farmách odkázány samy na sebe a vydány napospas nepřátelským vojákům. Hranice mezi pasivním odporem a kolaborací je však tenká a zima toho roku pro obě strany neobvykle krušná. (dopitak)

sulimo

Na můj vkus moc rádoby poetické na úkor přirozenosti plynoucí ze vzniklé situace, která je nicméně velmi zajímavá. Mělo se jednat, a jedná se, o velmi komorní drama, které zjevně nemá potřebu příliš vysvětlovat chování (anti)hrdinů a vůbec situaci samotnou. Jako divák jsem se cítila vytržená z kotextu celé události, respektivé událostí, ale to by zas tak nevadilo, ba dokonce to i mohlo být příjemné, kdyby to nebylo tak trapně vykalkulované a ve finále o ničem a nic sdělující. Ono se skutečně těžko reguje na situace, u kterých nevíte jak k nim došlo a dlouhé pohledy do (nádherné) krajiny to fakt neobjasní, a tak vám nezbývá nic jiného než jen čekat a čekat, a nechápat a nechápat, a to až do samotného konce, jelikož ten kvazizlom na konci byl skutečně kvazi, a já jsem tak mohla nesnášet sebe za to, že jsem 92 minut trpělivě čekala na nic, stejně tak režiséra, scénáristy, autora a další zodpovědnou havěť, kteří z těch občasných noblesních keců, dobré kamery a zajímavé zápletky, nevytřískali zhola nic. Jinak uvádět zde Sheena, kvůli kterému jsem se na to naivně těšila, hned na prvním místě mezi obsazenými herci, je více než zavádějící, jelikož ten tam neměl skoro ani ten "štěk". ()

dopitak

Těch "kdyby a co by bylo" s Brity, kdyby se druhá světová válka v kontinentální Evropě vyvíjela jinak, už jsme viděli hodně. Zmiňme si především It Happened Here a The War Game. Tentokrát jsme dál od centra, a jde se víc do hloubky. V rozhovoru s režisérem Amitem Guptou jsem se dočetl, že jeho záměrem bylo vyprávět o proměně "resistance" Sarah k Albrechtovi, což se podle mě docela povedlo. Hudba (housličky) tlačí na pilu seč jí decibely stačí, ale válečný film má být zejména napínavý jak kšandy, a to Resistance s respektem ke všemu, čemu jsem v originální verzi bez titulků nerozuměl, prostě není. ()

V.Silver

Zvláštně poetický počin, který celý příběh podává jen prostřednictvím pár dialogů, ale zato nešetří krásnými záběry a velice zajímavým (ne)využitím hudebního podkresu. Místy mi to až jakoby přípomínalo Malickův "Nový svět". Příběh není nikterak komplikovaný, těží hlavně ze zvláštní atmosféry vzniklé po okupaci Anglie nacisty v roce 1944 (opomeňme těžkou dějinnou nelogičnost a detaily typu "kapitán Wehrmachtu jede v motorce s poznávací značkou SS, příslušící k divizi Leibstandarte Adolf Hitler"), mnoho toho nevysvětluje a... možná to ani není potřeba. Michaela Sheena si bohužel moc neužijeme, Andrea Riseborough není špatná a herci obsazení do rolí Němců jsou taky příjemní, akorát teda nevím, do jaké míry by byli takto znechucení válkou, resp. je vidět, že autoři scénáře se zabývali "zajímavým" příběhem a vykreslením charakteru britského odporu na domácí půdě, ale nikterak moc se nevěnovali psychologii německých okupantů, ti vojáci se tam moc jako Němci nechovají. A už vůbec ne jako vítězící Němci. Přesto si myslím, že to stojí za zhlédnutí a dávám 60%. ()

Morholt

Ono "co by, kdyby" je v tomto případě jen lákadlo na diváka. Tenhle příběh se mohl odehrát v okupované Francii nebo při ruském tažení. Přesto je v tomto případě sychravá anglická atmosféra pro podobně laděné drama jako dělaná a otázka, zda je nezištná pomoc nepřítele kolaborací je zde pokládána s palčivou naléhavostí.. Potěšili oba hlavní protagonisté Tom Wlaschiha a Andrea Reiseborough. Nedoceněný film. Alepoň na ČSFD. 70% ()

dr.fish

Co k tomu říct. Poslední světová válka už je zapomenuta. Zbyl z ní jen jakýsi obraz, který stále více pozbývá pevných obrysů. Je to už spíše otázka představ a filozofování. Rozebírají se pocity jedince, přítel a nepřítel splývá v jedno. Tento film je už zcela v zajetí těchto představ. Nepochopil jsem. ()