Hoši o ou kodomo

• Japonsko 星を追う子ども (viac)

Otec Asuny zomrel keď bola ešte malá. Jej mama zase pracuje dlhé hodiny v nemocnici ako zdravotná sestra. Asi práve preto sa cíti toto mladé dievča byť osamelé a trávi svoj voľný čas na vysokom kopci, kde zachytáva rôzne zvuky pomocou jej starého rádia. Jedného dňa ju neďaleko odtiaľ napadne záhadný tvor. Až naozaj v poslednej chvíli ju zachráni chlapec menom Shun, ktorý údajne pochádza z krajiny Agartha. Na druhý deň sa však už nestretnú, pretože Shun náhle zomiera. Asuna náhodou v škole zistí, že Agartha je legendami opradená zem, kde je dokonca možné aj vzkriesenie človeka. Nie je jediná, ktorá niekoho stratila a tak sa so svojím učiteľom vydávajú na púť.. (Trip)

Hees

Pekný film, ktorý je do istej miery inšpirovaný tvorbou Hayao Miyazaki. Ono keby už spomenutý tvorca neexistoval možno by toto malo vyššie hodnotenie. Totiž keď niekto vidí niečo lepšie, stále mu to utkeveje v pamäti ako istý štandard. No majstra Miyazakiho a jeho filmy sa ťažko podarí prekonať a keď sa mu niekto vyrovná je to málo. Tento film sa možno o to pokúšal, alebo išiel aj vlastnou cestou? Tento film má úžasnú animáciu nakresleného prostredia. Prostredie je také krásne, že sa vás pokúsi pohltiť. Postavy a teraz myslím ľudia už tak úžasne nakreslený nie sú, ale napríklad "príšery" (quecalcoatl) tak tie sú nakreslené/animované bravúrne. Príbeh je kvalitný a v podstate rozdeľuje hrdinov na rôzne tábory, ktoré majú vlastný ciel. Vytvorený svet "Agartha" je nápaditý a má vlastné pravidlá ako sa v ňom treba správať. Dajú sa v Agarthe vzkriesiť mŕtvy a keď áno tak za akú cenu? Cena je v tomto prípade dosť podstatná vec. Asuna je milé pracovité dievča, ktoré má len matku a tá je dlho v práci. Ryuuji Morisaki je zaujímavá postava a človek hneď v podstate pochopí o čo mu ide. A nakoniec tu máme Shina, ktorý má vlastné poslanie. Celý príbeh je teda o snoch a túžbach týchto troch postáv. Rozhodnutie je len v tom, koho sen je ten silnejší. Endning (konečná pesnička) je veľmi pekný a melodický (oplatí sa vypočuť). Shun sa mi podobal na hrdinu s Howl no ugoku shiro. Za zmienku ešte stojí pekné "zvieratko" (zvieratko má byť v úvodzovkách) Mimi a červenanie sa Watase (Asuna). Takže nádherná animácia (hlavne prostredia) a slušne prepracovaný príbeh. ()

JFL

Na jednu stranu Šinkaiův film před diváky rozprostírá úctyhodně komplexní fantaskní svět se spletitou mytologií. Jenže bohužel to všechno je zde zcela kontraproduktivní. Věčné konstatování jmen různých částí a prvků tohoto světa, permanentní ustavování vztahu fantasijní říše k realitě a konstruování rigidní mytologie paradoxně zaslepuje pravou podstatu snímku, kterou naopak představuje, či by mělo představovat vyprávění o překonávání zaslepené bolesti ze ztráty někoho blízkého. Fantaskno, které by mělo plnit symbolickou roli pro niterné pocity postav, zde svou zatvrzelou konkrétností a překombinovaností přestává plnit svou funkci, což vede k tomu, že emoce musejí být vyjadřovány v přímočarých monolozích. Stejně nevyvážený je film i v dílčích motivech, potažmo atrakcích, kterými se chce zalíbit svému cílovému publiku, teenagerům. Samoúčelná krvavost se potkává s křiklavou roztomilostí a pitoreskností, a také ústřední motiv nelehkého a bolestného hledání osobní cesty životem po zničující ztrátě je současně rozváděn do komplexních myšlenek, ale i ztvárněný s polopatičností a naivitou. Jako protipól Šinkaiova snímku se nabízí geniální Vital Šinji Cukamota či anime Dopis pro Momo, které také expresivně zpracovávají vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka, ale téma a metafora v nich jsou v dokonalé rovnováze. ()

Lenka.Vilka

Opět naprosto nádherné. Jak po příběhové stránce, tak vizuálního zpracování, byť obojí bylo tentokrát trochu jiné. Protože ze začátku to sice působí jako pouhé házení různých nápadů na jednu hromadu v rámci té cesty do tajemné země z důvodu, kde si každý musí usoudit sám, zda je to správné. Jenže potom se tam dějí situace a řeknou věci, až ten konec do sebe zapadne a postavám dojde, co je správné. Takže já jsem byla spokojená  :) ()

Terva

CITÁT - Taková záhadná melodie........... Vizuálně nádherně kreslené, hudba ladí s příběhem a příběh samotný je, jak už to u Japonců bývá, smutný, strašidelný, o lásce a smrti a je plný starých Bohů, vymřelých zvířat a snaze o oživení mrtvé lásky. Prostě klasika. CITÁT - Nehledám tajemství věčného života ani starodávné znalosti. Chci jen oživit svou ženu......... Dvě a půl hodiny nádherný příběh, který přináší spousty moudra a jedno velké ponaučení. CITÁT - Smrt je prokletí, které mi lidé musíme trpět.......... ()

ScarPoul

Šinkai a jeho óda na smrť a starých Bohov. Zoberte mýtus o Orfeovi, zahaľte to do hávu Miyazakiho animácie, dajte tomu umelecký vizuál alá Makoto Šinkai a dostanete jednu z najpôsobivejších fantasy anime za poslednú dobu. Veľmi meditatívne, veľmi inšpirujúce a nebyť konca tak aj v rámci žánru hraničiace s dokonalosťou. Bohužiaľ koniec narúša tak starostlivo budovaný koncept a vytvára štrbinu vo vzťahoch, ktoré boli inak znázornené bez výraznejšej chyby. A to zamrzí. Inak sa jedná o pôsobivé dielko jedného z veľkých súčasných anime talentov. A mačička Mimi, starý bohovia a upršaná príroda bola presne to, čo som potreboval od tohto filmu a aj som to dostal. Skoro 5*.Tenmonova hudba zase raz pohladila zmysli. ()

• Přibližně v 29. minutě snímku je v pozadí hlášení školního rozhlasu slyšet largo Dvořákovy „Novosvětské“ symfonie. (Hromino)
  • Při listování knihy o Sumerech se na okamžik objeví obrázek kozla stojícího na zadních nohou. Jedná se o reprodukci skutečně existující sošky "Kozel v křoví" ze zlata, stříbra, mušloviny, lazuritu a vápence z poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem. Byla nalezena ve velké "jámě smrti" v Uru, je vysoká přibližně 60 cm a po objevení téměř nepotřebovala rekonstrukci. (Jirka_Šč)