Oddiel

(festivalový názov)

Malý prepadový oddiel kolumbijskej armády má obsadiť osamelú pozíciu kdesi v horách. Od začiatku je neustále prítomný pocit nebezpečenstva. Vojaci netušia, čo majú očakávať a čomu budú čeliť. Dramatický, akčný a mysteriózne tajomný horor začína. Film sa pohráva so žánrovými stereotypmi ako inteligentný žonglér, ktorý ich dokáže maximálne využívať a zároveň diváka vtiahnuť do deja. Vzťahy medzi vojakmi sa narúšajú, zmocňuje sa ich akési šialenstvo a amok. Divné predstavy a spomienky začínajú prevládať nad realitou. Smrť je všadeprítomná, vyberá si svoje obete iracionálne a neustále. Čo zapríčinilo túto anarchiu v armáde, v perfektne naolejovanom stroji výcviku a hierarchie? Na túto otázku si bude musieť odpovedať divák sám. Mimoriadne zaujímavá je vizuálna rovina filmu. Farby sú tlmené, ich škála sa skladá z odtieňov zelenej a hnedej a celý Oddiel pripomína vzor maskovacej uniformy do džungle. Ide o sugestívny žánrový film, po dlhom čase opäť akčný horor, ktorý stojí za to. (Art Film Fest)

SOLOM.

Filmů z kolumbijské produkce jsem zatím moc neviděl, takže jsem se na prvotinu Jaimeho Osoria Marqueze docela těšil. Zvláště když jde o horor s válečnou tématikou, kterých zas tolik není. Bohužel většina z nich se točí okolo velmi podobné zápletky, která už začíná být poslední dobou dost okoukaná. Všichni kdo znají například Deathwatch, nebo Outpost ví, o čem mluvím. Nejvíce bych ocenil výběr prostředí, které mělo na vytvoření potřebné atmosféry největší vliv. Národní park Parque de los Nevados se ukázal býti tou správnou volbou. Navíc režisér neoplýval zrovna ani moc velkým rozpočtem, což nás zřejmě uchránilo od zbytečných speciálních efektů a on si tak musel vystačit pouze s umělou mlhou, přítmím a dramatickou zápletkou. Bohužel opravdové psycho, které by se nám zažralo do morků kostí se mu vytvořit nepodařilo. Mohla za to i zdlouhavá a hlavně dost nevyrovnaná stopáž. Místo stupňujícího se napětí jsme se tu totiž dost často setkávali se zbytečně dlouhými dialogy (hádkami vojáků), což dost zdržovalo od tempa příběhu. Pořád jsem si připadal o něco ochuzený a nedokázal jsem si jeho sledování užít, tak jak bych chtěl. Bohužel musím konstatovat, že tohle rozhodně žádná jihoamerická bomba není. Spíš obyčejný průměr, který vám brzy po své skončení vyšumí z paměti. 50% ()

Terva

CITÁT - Rozkaz zní: Zůstat a čekat............ Natahované záběry, kamera mnohdy znásilňuje zem, potom bahno a zase zem a já po půl hodině začal usínat. Jediné co ja na příběhu povedené je hudba, krásně doplňuje tu atmosféru příběhu. Příběh sám mohl být lepší, ale střih, kamera a hlavně herecké výkony to srážejí hodně do "bahna". CITÁT - Nesmíš usnout chlape......... Sem tam se člověk lekne a to hlavně v těch momentech, kdy vojáci na sebe nebo na jiné, začnou křičet a někdy i úplně nesmyslně. Je vidět, že přehrávají. ()

zolo23

Dopozeral som to asi na 3 x, nebavilo ma to. Pozerať sa cez 100 minút na to ako začne celej jednotke prejebávať pre ponorkovú chorobu bolo nesmierné utrpenie. Čo z toho ,že atmosféra bola naozaj hustá v zaujímavom prostredí, keď si ani k jednému hlavnému hrdinovi nevytvoríte žiaden vzťah a je Vám prakticky jedno kto zomrie a kto prežije. Tentokrát obrovské sklamanie. ()

J*A*S*M

Vojenská jednotka kamsi jde a narazí na nějaké - nejlépe nadpřirozené - zlo. Tohle je fakt prokletej námět. Z posledních let si vybavuju docela dost podobných filmů (vždyť jen v posledním půlroce jsme tu měli tohle, toto a ono), ale ani jednomu se nepodařilo svůj potenciál naplno využít. Přitom by film s takovým námětem mohl být úplně úžasný - opuštěné místo, podzemní bunkr, magie, nadpřirozeno, ponorková nemoc... Ale ne, ono se to vždycky po nadějném začátku musí překlopit buď do bezmyšlenkovité akční střílečky, nebo do psychologizující dramatické nudy, které dojede na to, že nemá postavy, na kterých by divákovi záleželo. Škoda. El Páramo je pěkně natočený film, odehrává se v krásném hororově atmosférickém prostředí, ale stejně to nakonec není víc než průměr. Achjo. ()

ricci.s

Partička vojakov v zdanlivo opustenom bunkri, ktorý je obklopený hmlou, a tak sa odtiaľ nemôžu dostať, začne im prepínať a vraždia sa medzi sebou. Hneď ma napadol Deathwatch a keby tam pridali ešte nejakú krvavú scénku s ostnatým drôtom, povedal by som, že je to pomaly až identická kópia. No lenže originál mi sadol viac. Po atmosferickej stránke naozaj nemám čo vytknúť, pretože už len samotné prostredie je dostatočne desivé a to tápanie v hmle či tme dokázalo vytvoriť dostatočne stiesnený pocit. Problém už vidím v tom, že akonáhle došlo k nejakej silnejšej scénke, vzápätí ju pochovala nekonečná pasáž, v ktorej sa tí vojaci hádali, kto je tomu celému na vine, a takýchto miest tam bolo neúrekom. Tým pádom si film nedokázal udržať moju pozornosť od začiatku do konca, a trochu prešvihnutá stopáž tomu taktiež veľmi nepomohla. Nad štvrtou hviezdou by som uvažoval len vtedy, keby som sa dočkal nejakého grandiózneho zakončenia, to však neprišlo. Ináč dobré, pekne nakrútené, slušne zahrané, uraziť by to nemalo nikoho. ()

• Filmovalo sa v kolumbijskom národnom parku Parque de los Nevados. (MikaelSVK)