The Big 4 Live from Sofia, Bulgaria

(koncert)
  • USA Metallica / Slayer / Megadeth / Anthrax - The Big 4: Live From Sofia Bulgaria
všetky plagáty

Nothing Else Matters - Hetfield/Ulrich
Enter Sandman - Hetfield/Ulrich/Hammett
Am I Evil? - Harris/Tatler
Hit the Lights - Hetfield/Ulrich
Seek & Destroy - Hetfield/Ulrich (dydy79)

Morien

Miluju indiány. Indiáni jsou nejlepší. Indiána si vezmu za muže. V každé kapele, kromě snad jedné, jak mě taťka informoval, nějaký je. Nevím už, která z těch kapel to byla. Čert to vem. Ach. ()

Ratemus

Já tam byl, 2010 Milovice, kde zahráli tito 4 giganti, událost, která se zapsala do dějin. Co k tomu říct, vidět tvůrce thrash metalu z 80. let na jednom pódiu je sen každého fanouška téhle nesmrtelné hudby. Jen mě mrzí, že na konci nebyli při společném vystoupení Slayer, Kerry King prostě neumí jamovat a improvizovat, škoda. Dnes už z velké Big4 thrash metalu hrají thrash jen tři kapely, Metallica už dávno nic pořádného neskládá, Slayer šlapou jako hodiny, ryzí thrash, Musteinovo Megadeth vydávají jedno CD za dva roky a Anthrax to valí šíleně. THRASH TILL DEATH ()

Slarque

Situace kolem Anthrax byla tehdy nejistá, nakonec se k nim vrátil Belladonna, takže hrábli do archivů a hráli písně ze svých začátků, což doplnili i o kus Heaven & Hell od Sabbatů. Megadeth mi jsou hudebně nejblíž, ale měli smůlu na počasí, protože zejména na začátku jejich setu lilo jako z konve. Slayer už jsou dnes poloviční, takže zaplaťsatan byli natočeni v plné síle a plné kvalitě, dokud to ještě šlo. S odstupem času znovu smekám před ultimátní thrashovou mlátičkou Lombardem. Metallica je kapitola sama o sobě a i tahle jejich show byla dost povedená. Am I Evil? od Diamond Head v podání všech sedmnácti hudebníků je ovšem jedinečný zážitek. Nutnost pro všechny thrashery. ()

jojinecko

Akcia ako taká si svojou výpravnosťou, veľkoleposťou a atmosférou tých ***** zaslúži, hoci z môjho pohľadu vyšla z veľkej štvorky víťazne jednoznačne Metallica. Je fajn po dlhšom čase vidieť Hetfieldovcov v plnom nasadení a ako si koncerty opäť užívajú. A Am I Evil je naozaj skvelý "mejdan":) ()

tnp101

Čtyři legendární thrash metalové kapely nám servírují více než pět hodin toho nejlepšího z jejich repertoáru, přičemž pro každého fanouška alespoň jedné z nich vystoupení vyvrcholí společnými silami zahranou peckou od Diamond Head - "Am I Evil". Každý musí mít po tomto historickém okamžiku jasno, že míň jak pět hvězd prostě není možné udělit. Neopakovatelný zážitek. RECENZE BLU-RAY: Dvoudiskovka se záznamem velké čtyřky u nás sice oficiálně v distribuci nekoluje, ale sehnat jí v českých internetových obchodech, případně v zahraničí (titul není regionálně kódován), není složité. Jak už jsem řekl, jedná se o dva disky, na kterých najdete čtyři vystoupení kapel Anthrax, Megadeth, Slayer a Metallica. První tři trvají hodinku a jsou všechny vměstnány na první disk. Metallica disponuje více jak dvouhodinovou stopáží a naleznete ji na druhém disku. Obraz je prezentován v 1080i a širokoúhlém 16:9 poměru stran. Již na první pohled se jedná o špičkový záznam, jehož ostrost se naplno projeví pohledem do publika, který sice lehce kazí občasná průtrž mračen, díky čemuž je například několik kamer při vystoupení Megadeth „postiženo“ kapkami. Na druhou stranu je to však docela efektivní a dodává to docela na atmosféře. Zvuk, ten je jedním slovem obrovským orgasmem (jinak to popsat nemůžu). Na výběr máte ze dvou zvukových stop – PCM stereo a DTS-HD 5.1 MASTER. Druhá jmenovaná je jasná volba pro každého, kdo disponuje jakýkoli lepší domácí zvukový systém, přičemž obecně platí, že naplno využije sebelepší výbavu. Zapotí se zde každý reproduktor a výplně budou rády, že se udrží v okenních rámech. Musím také pochválit osoby, které za tímto mixem stojí, že využívají zadní prostorové reproduktory velice chytře. Z každé kapely jde cítit jejich osobitý zvuk (nikdy si ji nemůžete splést s jinou) a v domácích podmínkách je toto asi nejlepší způsob, jak je slyšet "živě". Dál už zvuk snad ani rozebírat nebudu, musíte to slyšet na vlastní uši a garantuji, že se budete cítit jako regulérní člen publika. Jako bonus je na druhém disku obsažen i bonusový 49 minutový film ze zákulisí, který je občas velice emocionální. České titulky u bonusu samozřejmě obsaženy nejsou, ale na anglické se nezapomnělo, takže i tady jen chvála. Tento hudební Blu-ray titul upřímně doporučuji každému fanouškovy tohoto stylu hudby, ale i každému fanouškovy dokonalého zvuku. Disk disponuje teoreticky neomezeným množstvím zábavy pro fanoušky a z toho důvodu nemůžu udělit jiné hodnocení, než plné.100% Nefanoušci tohoto stylu hudby nebo skupin by si měli z mého hodnocení strhnout zhruba 10-20%. ()

klima777

Megadeth jsou divný podnik... nebo vážně špatná kapela. A Metallica měla vždycky těžkej zadek. ---------- Anthrax a Slayer – v pohodě ;-). ()

Metal Lord

Záznam mám doma již dva roky, ale ne a ne se k tomu dokopat. Díky TV Pohoda jsem se k tomu konečně dostal a vůbec jsem toho nelitoval. Je sice vidět, že James a Lars už mají svoje nejlepší léta za sebou (James tak tak zvládá některé pasáže; Lars už nestíhá rychlé pasáže na bicí, tak to osekává, až to vypadá, že se oproti zbytku opožďuje. Bohužel je fakt ten, že namísto aby určoval Lars rytmus celé kapele, tak bubnuje podle Jamesovy kytary), ale i tak jde o vyvedenou záležitost ()

Nochioni

Niečo načo sa nezabúda, Metallica a Megadeth vedú na celej čiare. Pesničky Slayeru a Anthraxu mi prídu ako na jedno kopyto. To ako Mustaine a Hetfield komunikujú z publikom a ako ho dokážu vyburcovať je neskutočné. K spoločnému jamu ,,Am I Evil?" len toľko: Must see. ()

ClapTrap

Absolutně úžasný počin 4 vynikajících metalových kapel, kdy Anthrax se Slayer velmi překvapili živým vystoupením, Megadeth na druhou stranu velmi zklamali (aspoň v mých očích) no a na závěr Metallica ... to bylo něco. U mě jednoznačně Metallica vyhrála, jelikož jsem skalní fanda a jejich písničky jsou rajskou hudbou pro mé uši. A k tomu všemu ve Full HD, úžasný. ()

Mire

K tomuto materiálu som sa dostal až o dva roky po jeho právoplatnom vydaní a našťastie tu platí, že radšej neskôr ako nikdy :) Jednak som tak vyriešil dilemu koncertných záznamov zúčastnených kapiel, keďže takto mám všetky štyri pokope a tým pádom nemám veľký dôvod si doplňovať zbierku o samostatné záznamy, ktoré kapely vydávali, aj keď si asi ešte zoženiem niečo od Metallicy a Megadeth :) Každopádne, tejto dvojdiskovej emisii musím napáliť maximum, aj keď nejaké výkyvy sa určite nájdu. Poďme sa na to pozrieť. Prví účinkujúci, New Yorkskí thraheri ANTHRAX predviedli energickú šou kde nechýbalo nasadenie všetkým členom vrátane návratilca, Joyemu Belladonovi, ktorému to spievalo celkom dobre. Kapela odohrala s jednou výnimkou výlučne "vykopávky" z osemdesiatych rokov, čo ale nevadí, keďže pecky ako "Caught In A Mosh", "Medusa", "Be All, End All" či "Madhouse" patria medzi moje obľúbené. Napriek tomu že táto kapela je z Veľkej štvorky moja najmenej obľúbená (hlavne vďaka tomu že som sa k nej dostal až ku poslednej), ich koncert mal "gule" a bolo vidieť ako si ho užíva. Azda len sólový gitarista Rob Caggiano to nedával veľmi najavo, ale možno to len nemá vo zvyku :) Alebo to bude tým že nezažil osemdesiatkovú éru, keď tieto kapely písali históriu thrash metalu? Po ich hodinke nasleduje hodinka v spoločnosti MEGADETH, a tu sa moja pozornosť začína zbystrovať čoraz viac. Kapela okolo Davea Mustainea predviedla suverénny výkon, a na ich predchodcov dala rázne zabudnúť. Začalo sa riadne zostra, megapeckou "Holy Wars", čo je skladba ktorú milujem a jej živé prevedenie je doslova extáza. Nasledujúca "Hangar 18" vôbec nepoľavuje z nastoleného tempa a legendárne sólové prestrelky koncom skladby sú dodnes fascinujúce. Nech bola najslávnejšia zostava kapely akákoľvek, myslím že v Chrisovi Broderickovi našiel Dave veľmi solídnu záplatu za nedostižného Martyho Friedmana. Inak je vtipné ako sa hneď počas prvej skladby riadne rozpršalo, pričom Dave Ellefson veril že ich tie obrovské mračná ktoré sa zbiehali nedostihnú :D Ďalej nasleduje prehliadka ďalších klenotov tejto kapely - "Skin O' My Teeth", "Sweating Bullets", "Symphony Of Destruction", "Wake Up Dead", "A Tout Le Monde" a vynikajúco naživo zafungovala aj vtedy novinka "Headcrusher". Inak je škoda že to bola jediná skladba novšieho dáta ktorá na koncerte odznela, myslím že taká "Bodies" z toho istého albumu by bola rovnako skvostná. Posledná kapela ktorá sa delí o prvé dévedečko je SLAYER, na ktorých som sa pôvodne tešil najviac, keďže z Veľkej štvorky som ich mal vždy najradšej a s nimi som začínal s počúvaním tvrdej gitarovej muziky. Lenže s príchodom prvej skladby "World Painted Blood" som ostal celkom sklamaný a táto nepríjemná pachuť sa vliekla počas celého ich vystúpenia. Myslím že problém bol v divnom mixe (koncerty som počúval v stereu, keďže mám len stereo repráky), basa bola úplne utopená, gitary zneli tak nejak čudne. Nemôžem si pomôcť, ale na MEGADETH som sa bavil neskonale viac a možno že aj na ANTHRAX, pričom obe kapely mali rádovo lepší zvuk. A pritom SLAYER predviedli štandardný výkon, ako jediná kapela mali vyváženejší playlist novších a starších skladieb, Kerry King si v prvej skladbe dokonca navliekol na ruku tú vec s obrovskými ostňami :D Ale nič nepomohlo. Ako vystúpenie bolo samozrejme fajn, ale zvuk sa mi zdal proste... zlý, alebo nezvládnutý ako píše zekon. No čo už, budem musieť siahnuť po nejakom ich inom DVD, ak budem chcieť kvalitnejší záznam kapely. No a čo hlavná hviezda večera? Nečakal som to, ale musím povedať, že METALLICA bola ten deň suverénne najlepšia. Ich veľkolepá šou s parádnym osvetlením (keďže hrali po zotmení lepšie vyniklo) a pyrotechnikou je proste neodolateľná, Hetfield a spol. hrajú parádne, sypú z rukáva jednu pecku za druhou, koncert si užívajú ako sa patrí a dokonca aj Kirk zvládol úvod "One" bez chyby :) Neviem nakoľko sú záznamy všetkých koncertov autentické, ale mám pocit že sa toho v štúdiu upravovalo minimálne, alebo vôbec. Ku koncu ich vystúpenia som chápal, prečo oni boli hlavné hviezdy a dostali dvojhodinovú šou. Taký potenciál, nech mám MEGADETH a SLAYER akokoľvek rád, proste nemajú. K playlistu nemám väčšie výtky, hádam len mohlo odznieť viac skladieb zo stále aktuálneho albumu "Death Magnetic". Vrcholom vystúpenia je cover verzia "Am I Evil?" od Diamond Head, ktorú si zahrali na pódiu takmer všetci členovia všetkých kapiel (zo SLAYER sa objavil len Dave Lombardo). Naozaj skvelý nápad. Takže koncert METALLICY hodnotím z celého kompletu ako za najlepší. Nezabudlo sa aj na nejaký ten bonus a tak na druhom disku nájdeme ešte 49 minútový dokument zo zákulisia. Na slovenskú, alebo českú podporu sa bohužiaľ zabudlo, ale našťastie nechýbajú aspoň anglické titulky, takže kto aspoň trochu ovláda jazyk si môže tento podarený dokument bez problémov užiť. Ja by som chcel aby bol aj dlhší, ale bohužiaľ kapacita nosiča nepustí. Dramaturgiu DVD máme za sebou, poďme sa pozrieť na technickú stránku produktu. Po stránke kamery a strihu nemám väčších námietok, zbožňujem detailné zábery na nástroje hudobníkov (hlavne pri gitarových sólach Davea Mustainea, či Kirka Hammeta to bola lahôdka) a tých sa tu našlo dosť, takže spokojnosť. Strih je trochu stereotypný, ale tomu sa asi len máloktorý hudobný dokument vyhne a tých kamier tuším až tak veľa nebolo. No a samotná kvalita obrazu? Ten je zaznamenaný bohužiaľ v prekladanom zobrazení a ešte k tomu v NTSC rozlíšení. Viem že to nie je bohvieaký rozdiel oproti našej PAL norme, ale predsa len sme ochudobnení o sto riadkov a to je celkom dosť. Samotný obraz je v statických záberoch relatívne slušný, ale pri tých rýchlejších je vidieť rozostrenie a kompresné chyby. No čo už, kapacita nosiča je malá, obe disky trvajú tri hodiny, čo je dosť dlho, takže prejaviť sa to muselo. Najhoršie je to pri pohľade do publika, kde sa to prekladané zobrazenie prejaví v plnej paráde. Ale celkovo nejde o nič strašné, pozerať sa na to dá, ale v tomto prípade je voľba Blu-Ray edície fakt namieste. Čo sa zvuku týka, ako som písal, všetky kapely som počúval v stereu, ktoré je slušne namixované a s výnimkou SLAYER sa mi páčil u všetkých skupín. Takže zhrnuté a podčiarknuté - kvalitné metalové pozeranie a počúvanie štyroch veľkých kapiel a jasná voľba pre tých, ktorí chcú mať koncertné záznamy všetkých zúčastnených pokope, v prípade ak ďalšie DVD/BD od menovaných kapiel nepotrebujú. Za koncerty štyri hviezdičky, za bonusový dokument ešte jednu naviac. To je odomňa všetko :) () (menej) (viac)

PamelaJJK

Monstrózní zážitek. Hlavně díky Slayer a Metallice. Megadeth a Anthrax sice o pár krůčků zaostali za tou lepší půlkou, ale i tak to byl fakt mazec a odvaz. Ukázková metalová show. Učebnicová ukázka toho, o čem je metal. Jen poznámka. Měl jsem možnost navštívit turné poloviny této velké čtyřky (Slayer & Megadeth) a Slayer odvedli v O2 aréně standardně kvalitní vystoupení, ale Megadeth byl totální propadák a hodně velký průser. Pánové z Megadeth na živo nějak nestíhají. Bohužel. Ale i tak záznamu The Big 4 nejde dát méně než plný počet :-) Metal forever ()

gotham

Zatím jsem viděl jen koncert Metallicy, takže zhodnotím jen to. Samozřejmě velký nářez, skvělý výběr skladeb, úžasná atmosféra, výborný zážitek. Nicméně koncert v Mexiku nebo ve filmu Through the never je ještě o malinko výš. 80% ()

MorraEddie

Ooooooh tak to byla parádní jízda. Tento sen v podobně Big 4 mi připravili chlapci ze Sonisphere v Mílovicích u Prahy. Ještě teď se třepu blahem. ()

zekon

Nezvládnutý zvuk shazuje tento koncert o dost dolů. Belladona nestíhá, Megadeth je jakoby měli jednoho kytaristu a bicí v sudu, Mustein kvičí. Metal není o obrazu, že? Škoda. 3+ ()