Sólo pro... Vlastu Třešňáka

(koncert)
Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2006, 37 min

Legendární písničkář a jeho rockový Band potvrzují, že protestsong není mrtvý žánr! Vlasta Třešňák je člověkem mnoha talentů. Stal se jednou z legend českého písničkářství, píše povídky a romány úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí, vystavuje obrazy po celém světě. V klubu Stará pekárna vystoupil se svým rockovým doprovodným Bandem a dokázal všem posluchačům, že pěvecká syrovost, schopnost vidět a pojmenovávat věci příjemné i nepříjemné k jeho projevu stále patří. Kdo pozorně vnímal texty Vlasty Třešňáka v sedmdesátých letech, jistě zaznamenal, že se nevymezují pouze proti symbolům komunistického režimu, nýbrž proti hlubšímu, niternějšímu zlu, které se skrývá v lidech. I v současnosti tedy zůstává písničkářem protestním: doba se sice změnila, ale lidé a jejich temná místa zůstávají. Na počátku osmdesátých let byl Třešňák fyzickým policejním násilím donucen k emigraci a odstup, který si dodnes drží od českého prostředí, mu umožňuje zpívat verše, kterých by se jiní písničkáři zalekli v obavách před negativními reakcemi publika. Posluchač jeho posledního alba Inventura není stavěn před líbivé obrazy, není konejšen hudbou (která často vychází z tradic ochraptělého, tvrdého blues), nedostává se mu prvoplánového humoru. Vlasta Třešňák stále plave proti proudu, tak jako před třiceti lety. Kdo pluje proti proudu, míří k pramenům, k podstatě, k vnitřní pravdě. Střípky pravdy Vlasty Třešňáka řežou, snad ani nezpůsobují očištění. Jenže nutí otevřít oči! (oficiálny text distribútora)

igi B.

Vlastu Gádža Třešňáka mám už přes nějakých těch třicet let vcelku rád. Mám jeho hudbu na cd, mám jeho knížky, obraz žádnej nemám. Na Pekárnu chodím občas... . . . Tak proto ty čtyři hvězdičky, i když ten filmek je vskutku jen takové rutinní televizácké tlachání s písňovými vložkami... Zase jednou... :-/ . . . Tak Vlasto! Stav se zas někdy, klíč je pod rohožkou... ;-) - - - - - (Poprvé viděno 13.4.2011 na brzce ranním >sólovém prostoru< , hodnocení a komentář zde jako první - 13.4.2011) ()