Je noc a letadlo ze Singapuru právě přistálo v Londýně. David Somers (Trevor Howard) projde i bez pasu a hlásí se u svého šéfa z MI6, kterému vysvětluje, proč musel na poslední chvíli utéci, když operace selhala. Přestože pracoval v tajné službě od roku 1939, je vyhozen. Vrátit se k novinařině, kterou dělával, už nemůže a jediné místo, které je mu nabídnuto, je katalogizace sbírky motýlů (Clouded yellow je žluťásek čilimníkovitý) někde v Lake District v domě Fentonových. Tady žije také mladá dívka Sofie Malraux (Jean Simmons), křehká a jak říkají shodně její teta Jess (Sonia Dresdel) i strýc Nicholas Fanton (Barry Jones), psychicky labilní po šoku, kdy jako šestiletá našla své rodiče mrtvé. Davida mladá dívka zajímá, ale rozvíjející se vztah je přerušen, když je zavražděn místní flákač, frajírek a lovec Hick (Maxwell Reed) a vyšetřující policejní inspektor (Geoffrey Keen) Sofii obviní, ale před zatčením s ní David uprchne. Přestože je policie hledá po celé zemi a jde po nich i agent SIS Willy Shepley (Kenneth More), profesionál David se dostane se Sofií do Liverpoolu, odkud chtějí odjet lodí za pomoci jeho kontaktů. David navíc pochopí, že se smrtí dívčiných rodičů to nebylo jen tak a současně se pokouší rozkrýt tuto záhadu. Podaří se jim zjistit skutečnou identitu vraha Hicka, nebo je policie a tajná služba dopadnou? (Peabody)

snaked

Solidní prcháníčko, velké plus je samozřejmě Trevor Howard. Takže dávám 4 hvězdy, i když s tím koncem se moc nemazali. Asi došel filmovej materiál. ()

liquido26

Zajímavý film o bývalém agentovi tajné služby, který se nechá zaměstnat na venkově, kde pomáhá místnímu sběrateli katalogizovat jeho sbírku motýlů. Přitom se zamiluje do jeho duševně nemocné neteře a vzápětí dojde k vraždě, ze které je dívka obviněná a hlavní hrdina se rozhodne jí pomoct. ()

Peabody

Ralph Thomas je u nás asi nejvíc známý doktorskými komediemi s Dirkem Bogardem. Tady udělal trochu hitchcockovskou krimi, při prchání po Británii se myslím inspiroval mistrovým filmem 39 steps. Ostatně v roce tuším 57 natočil i remake právě tohoto snímku v hlavní roli s Kennethem More, který zde hraje agenta. Příběh je zajímavý, agent tajné služby uklizený počítat motýly je dobrý kontrast, 22letá Jean Simmons je pěkná, chvíli jsem musel vzpomínat, koho ten policajt v Bondovi hrával.   někde mezi 3-4 hvězdami, ale já tenhle styl mám rád ()