Začíná to jako pohádka, příběh o jednom veselém a jednom zamlklém chlapci. Když se starší z obou bratrů snaží na prahu dospělosti vybavit si minulost, není v ní místo jen na dětské fantazie a na hraní na kovboje a indiány. Rupert vzpomíná, jak se idylické dětství začalo rozpadat, jak s tím souvisí tajný dopis, který kdysi nalezl, a taky jak se vypořádat s přísahou, již si s bratrem dali. Režisérka Zaida Bergrothová převedla na plátno částečně autobiografickou divadelní hru a v hořkosladkých tónech jejího filmu neožívá jen dětství obou chlapců a osud jedné rodiny, ale i portrét života finské střední třídy sedmdesátých a osmdesátých let. (Febiofest)

Lennier

Film, pre ktorého pochopenie je skoro nevyhnutné pozrieť si aj zmazané časti, bez ktorých je príbeh značne neúplny a pre diváka občas nepochopiteľný. Film pochmúrny, ako väčšina fínskej kinematografie, odohrávajúci sa v dvoch časových rovinách. Tej minulej, keď sú hlavní hrdinovia deťmi - teda na počiatku 70. rokov a potom o 10 rokov neskôr. Príbehu nechýbajú skvelé dialógy (hoci videné s anglickými titulkami), neopozerané vtipné situácie, aj viaceré perfektné momenty, ktorým veľmi pomohlo herecké obsadenie. Obzvlášť chvályhodní sú detskí herci - Onni Tommila (ktorý si o pár rokov neskôr zahral jednu z hlavných úloh so Samuelom Jacksonom vo filme Big Game) a Ilmari Järvenpää. Ich herecké výkony v tomto snímku sú skvelé. Chuťovkou je aj skrytá reklama na všetko fínske - vrátane vojenských uniforiem (ktoré až nápadne pripomínajú Wehrmacht), ako aj cukríkov Fuzer či sauny. Milovníci Fínska si rozhodne prídu na svoje. Všetky postavy majú svoj zmysel, nie je tam nič, čo by bolo zbytočné. Pre mňa osobne najlepší fínsky film vôbec. ()